Jak unosić się na wodzie? Unoszenie się jest jedną z najbardziej podstawowych technik pływackich, którą muszą zrozumieć wszyscy pływacy, od początkujących do ekspertów. Niezależnie od typu ciała, wagi czy sylwetki, każdy może spróbować tak pływać. Jeśli masz problemy z pływaniem i zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego tonę, kiedy próbuję się unosić?”, oto kilka etapów, które pomogą Ci unosić się w wodzie.
Jak utrzymać się na wodzie?
O to 6 kroków, jak unosić się na wodzie:
Wykorzystaj więcej przestrzeni
Woda może cię utrzymać, ale musisz wykonać swoją robotę, aby była skuteczna. Nie możesz unosić się na wodzie, jeśli twoje ciało jest zwinięte. Wyciągnij ręce i nogi jak najdalej i staraj się równomiernie rozłożyć ciężar ciała na wodzie. Im większe rozłożenie ciężaru ciała, tym łatwiej będzie się unosić.
Odwróć głowę
Wiele osób ma problemy z unoszeniem się na wodzie, ponieważ chcą obserwować swoją klatkę piersiową i stopy. Jeśli pochylisz podbródek w kierunku klatki piersiowej, klatka piersiowa prawdopodobnie zapadnie się i będziesz tonąć. Leżąc na plecach, powinieneś odchylić głowę do tyłu, tak aby znajdowała się ona w jednej linii z kręgosłupem i abyś patrzył prosto w górę.
Zachowaj prawidłową postawę
Jeśli się garbisz i przesuwasz ramiona do przodu, twój środek ciężkości obniży się, powodując zapadanie się. Upewnij się, że Twoja klatka piersiowa jest otwarta poprzez zwinięcie ramion do tyłu i otwarcie klatki piersiowej.
Jedną z metod, którą uczy się małe dzieci, aby to osiągnąć, jest instruowanie ich, aby skierowały swój pępek do nieba. Wyobraź sobie, że sznurek połączony z twoim pępkiem jest przez kogoś wyciągany pionowo z wody.
Weź głęboki oddech
Twoje płuca przypominają dwa ogromne balony. Przy odpowiedniej pozycji ciała jesteś w stanie wypełnić płuca do pełna, a one pomogą Ci w unoszeniu się na wodzie.
Kiedy już się uniesiesz, głęboko z przepony. Ćwiczenie na ziemi jest prostą techniką, która pozwala stwierdzić, czy oddychasz z przepony. Oddychaj umieszczając jedną rękę na górnej części klatki piersiowej, a drugą nieco poniżej żeber. Staraj się poruszać dolną ręką, która jest w kierunku brzucha, w górę i w dół z każdym oddechem, utrzymując górną rękę tak nieruchomo, jak to możliwe.
Rozluźnij się
Spięte i napięte mięśnie unoszą się mniej efektywnie niż rozluźnione, co jest jednym z powodów, dla których toniesz, gdy próbujesz się unosić. Jeśli walczysz z wodą, ona nigdy nie będzie miała okazji, by podtrzymać Twoje ciało. Zrób coś innego, jeśli zauważysz, że jesteś spięty i masz przyspieszone bicie serca. Wróć do pływania, kiedy będziesz spokojny.
Wyjmij palce z wody
Niektóre osoby mogą początkowo unosić się na wodzie, ale po kilku sekundach muszą kopać lub lekko poruszać nogami, aby zapobiec zatonięciu. Jeśli to opisuje ciebie, nie obawiaj się, jesteś tylko o jedną prostą technikę od ciągłego i przyjemnego unoszenia się na wodzie.
Wyobraź sobie swoje ciało jako huśtawkę. Twoje stopy są zbyt ciężkie i ciągną cię w dół, dlatego musisz znaleźć sposób na zrównoważenie swojej wagi. Na szczęście, ze względu na to, jak twoje ciało funkcjonuje w wodzie, możesz zmienić rozkład swojej wagi.
Wyciągnij ramiona (lub z rękami złączonymi w pozycji opływowej), tak aby znalazły się w jednej linii z uszami. To rozciąga ciało, aby skompensować tonięcie ich nóg.
Jak utrzymać się na wodzie na brzuchu?
Aby utrzymać się na wodzie na brzuchu, musisz mieć odpowiednią pozycję ciała i dobrze kontrolować swoje oddychanie. Konieczne jest rozłożenie ciężaru ciała na wodzie i uniesienie głowy oraz ramion, tak aby tworzyły one linię prostą z kręgosłupem.
Następnie powinieneś wziąć głęboki oddech i utrzymać go tak długo, jak to możliwe, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość powietrza do unoszenia się na wodzie. Pamiętaj, aby oddychać równomiernie i powoli, aby zapobiec zmęczeniu i utrzymać się na wodzie przez jak najdłuższy czas.
Jak utrzymać się na wodzie pionowo?
Płyń pionowo w wodzie, używając zarówno rąk, jak i nóg, utrzymując wyprostowaną pozycję ciała. Trzymaj głowę nad wodą i oddychaj powoli. Pozwala to na dłuższe utrzymywanie się w wodzie poprzez oszczędzanie energii. Zamknij dłonie i wymachuj ramionami w przód i w tył.
Czy każdy człowiek unosi się na wodzie?
Nie, każdy człowiek nie unosi się na wodzie. Zależy to od wielu czynników, takich jak waga ciała, wytrzymałość i sprawność fizyczna oraz umiejętność pływania. Osoby o większej wadze mogą unosić się na wodzie łatwiej niż osoby o mniejszej wadze, ponieważ ich ciężar ciała jest większy i daje im większą siłę unoszenia.