Spadający łańcuch w rowerze – dlaczego i jak to naprawić?

Spadający łańcuch w rowerze potrafi być kłopotliwy. Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sportów i dobry sposób na dojazd do pracy. Jak każdy sprzęt z ruchomymi elementami, rowery mają problemy, szczególnie z ich najbardziej złożonym elementem – układem napędowym. Jeśli jesteś ciekaw, dlaczego łańcuch w Twoim rowerze zsuwa się z mechanizmu napędowego, istnieje wiele przyczyn, a wiele z nich ma proste rozwiązania. Oto najczęstsze przyczyny spadającego łańcucha rowerowego oraz kilka prostych sposobów zapobiegania temu zjawisku.

Dlaczego spada łańcuch w rowerze i jak naprawić?

Co zrobic gdy spada łańcuch w rowerze? Sprawdź najczęstsze powody wraz z rozwiązaniami:

Luźne śrubki i nakrętki

Jest to typowa przyczyna, gdy przeskakuje łańcuch w rowerze. Jeżeli któraś z nakrętek lub śrub mocujących układ napędowy jest poluzowana, cały układ może się poruszać podczas jazdy, co może spowodować spadający łańcuch w rowerze

Aby rozwiązać ten problem, wystarczy dokręcić wszystkie śruby i nakrętki na przerzutce za pomocą śrubokręta. Tak wygląda przerzutka, czyli system przerzutkowy, który umożliwia zmianę biegów:

spadający łańcuch w rowerze

Dodatkowo dokręć wszelkie nakrętki na elemencie przedniego koła przerzutki.

Spadający łańcuch w rowerze może być spowodowany przed jego wydłużenie

Łańcuchy z czasem mogą się rozciągać, stając się stopniowo coraz luźniejsze, aż do momentu, gdy z trudem utrzymują się na kasecie układu napędowego. Jeśli spadł łańcuch w rowerze podczas ostrego pedałowania, to również znak, że jest za długi i trzeba go wyregulować.

Zbyt długi łańcuch

Nowy łańcuch przeskakuje? Może być to spowodowane zakupem niewłaściwego rozmiaru. Gdy łańcuch jest zbyt długi, przerzutka nie będzie w stanie przyjąć dodatkowej długości, co może spowodować przeskakujący łańcuch w rowerze.

Jeśli to możliwe, najprostszym rozwiązaniem jest zwrot łańcucha do właściwego rozmiaru. Jeśli nie jest to możliwe, można skorzystać z instrukcji internetowych, aby usunąć niektóre ogniwa z łańcucha. Do wykonania tego zadania potrzebne będzie uniwersalne narzędzie do łańcucha.

Zabrudzony łańcuch

spadł łańcuch w rowerze

Brudne łańcuchy są szkodliwe dla rowerów. Przyspieszają one niszczenie łańcucha i układu napędowego, obniżają elastyczność ogniw i zmniejszają wydajność jazdy. Brudny łańcuch może być również przyczyną jego ciągłego odłączania się od układu napędowego.

Z tych powodów utrzymanie łańcucha w dobrym stanie jest bardzo ważne, dlatego należy go okresowo czyścić i oliwić. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat czyszczenia łańcucha, aby uzyskać porady dotyczące konserwacji.

Sztywne ogniwa łańcucha

Najczęstszą przyczyną sztywnych ogniw łańcucha jest zły montaż, choć zbyt gwałtowna zmiana biegów i korozja również mogą się do tego przyczynić. Ze względu na niemożność wygięcia się wokół kasety, mogą one spowodować oderwanie się całego łańcucha.

Sztywne ogniwa łańcucha można naprawić, stosując następujące porady:

  • Nasmaruj łańcuch – nasmarowanie łańcucha jest zazwyczaj wystarczające do naprawienia sztywnego ogniwa.
  • Napraw ogniwo sztywne przy pomocy narzędzia do łańcucha – jeśli masz pod ręką narzędzie do łańcucha, możesz znaleźć ogniwo sztywne, obserwując łańcuch przechodzący przez dolne koło kopiujące, a następnie poluzować je przy pomocy narzędzia.
  • Napraw ręcznie ogniwo sztywne – można również spróbować ręcznie poluzować ogniwo. Upewnij się, że otaczające ogniwa są obrócone o 90 stopni po obu stronach.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, sugerujemy oddanie roweru do profesjonalisty. Być może będzie potrzebny całkowicie nowy łańcuch

Zepsute tryby/zęby kasety

koło

Tryby w kasecie łączą łańcuch roweru z układem napędowym i umożliwiają funkcjonowanie całego systemu. Jeżeli rower jest nadmiernie eksploatowany, zaniedbywany lub regularnie narażony na działanie brudu, soli i deszczu, końcówki zębów mogą ulec szybkiemu zużyciu, co znacznie ułatwia zerwanie łańcucha. Zwłaszcza jeśli jeździsz po ruchliwych trasach, może to sprawić, że Twój rower będzie bardzo niebezpieczny.

Najlepszym sposobem jest zabranie roweru do eksperta, który może określić optymalną metodę naprawy. Mogą oni zaproponować nową kasetę i będą w stanie konserwować rower, aby poprawić jego osiągi.

Niewłaściwie ustawione przerzutki

Przerzutki, które są źle wyosiowane, wpływają na cały system przekładni. Gdy łańcuch nie jest wyosiowany, zmiana biegów jest znacznie trudniejsza, a nawet może pomijać biegi lub spadać podczas jazdy. Jest to niebezpieczne i może spowodować trwałe uszkodzenie roweru.

Przerzutki niskiej jakości

Niskiej jakości lub niedrogie przerzutki mogą nie utrzymywać właściwego napięcia linki podczas jazdy, co może skutkować zerwaniem łańcucha z roweru. Aby to sprawdzić, należy pociągnąć za linkę przerzutki i wykryć spadek napięcia.

Gdy łańcuch spada przy zmianie przerzutki, taka naprawa wiąże się z koniecznością zakupu nowych przerzutek. Zawsze jednak warto zabrać rower do specjalisty, aby sprawdzić, czy nie ma na to rady.

Wyboje

łańcuch spada przy zmianie przerzutki

Kiedy przejeżdżasz przez duże wyboje, łańcuch może czasem spaść, wskazując, że trzeba go dokręcić. W tym celu należy zapoznać się z dokładną instrukcją napinania łańcucha rowerowego.

Jak założyć łańcuch rowerowy który spadł?

Jak ponownie założyć łańcuch, który spadł z roweru? Jest to dość proste. Wystarczy odwrócić rower i wsunąć sworzeń łączący w miejsce zakładki z ogniwem zewnętrznym. Należy tylko pamiętać, że wkładanie zawsze zaczyna się od tylnej przerzutki.

Spadający łańcuch w rowerze – podumowanie

Ostatnią rzeczą, której pragniesz podczas jazdy, jest zerwanie łańcucha. Może to być dość niebezpieczne zarówno dla Ciebie jak i innych rowerzystów. Po zapoznaniu się z najczęstszymi przyczynami mamy nadzieję, że posiadasz informacje potrzebne do postawienia szybkiej diagnozy, co powoduje spadający łańcuch w rowerze oraz jego naprawy.