Pływanie w płetwach – 8 niesamowitych korzyści!

Pływanie w płetwach to same korzyści. Jeśli jest jeden element wyposażenia w Twoim plecaku, który najbardziej poprawi Twoje wyniki w pływaniu, to jest to właśnie płetwa! Płetwy można dostosować i mogą pomóc poprawić między innymi technikę pływania, elastyczność i postawę ciała.

Co dają płetwy do pływania?

pływanie w płetwach

Pływanie w płetwach pozwala na lepsze kopnięcia

Jeśli jesteś jak większość pływaków, twoje kopnięcie może być najsłabszym aspektem twojej techniki pływania. Niezależnie od tego, czy robisz zestawy kopnięć z deską, czy w bez, wydaje się, że nie robisz żadnych postępów. Ma to więcej wspólnego z Twoją techniką kopnięcia niż z siłą nóg.

Właściwa technika jest zwarta i wąska. Najbardziej efektywne kopnięcie jest krótkie i szybkie. Twoje nogi powinny być praktycznie proste, a źródłem siły – biodra. Powinieneś dążyć do kopnięcia zarówno w górę, jak i w dół, ponieważ „kopnięcie w górę” jest często słabe u większości pływaków.

Kopnięcie w górę aktywuje ścięgna, pośladki i dolną część pleców, a płetwy mogą pomóc w rozwoju siły w tych obszarach. Dodanie oporu do tego zakresu ruchu poprawia Twoją technikę, dając wzmocnienie mięśni (i napęd) niezbędne do tego, abyś był bardziej efektywny i szybszy.

Zwiększa elastyczność stawu skokowego

Kopnięcie, które jest skuteczne, ma krótką amplitudę. Twoje stopy nie powinny być oddalone od siebie o więcej niż 30 cm podczas kopnięcia. Aby to zrobić, potrzebujesz prostych nóg i co najważniejsze, elastycznych kostek. Jest to coś, co rozwija się z czasem, a niektórzy pływacy są z natury bardziej elastyczni niż inni.

Używanie płetw podczas treningu kopnięcia i pływania znacznie przyspieszy adaptację kostek do bardziej efektywnego kopnięcia. Dodatkowy opór płetw będzie zachęcać do odpowiedniej mechaniki kopnięcia i pomoże w rozwoju elastyczności.

Pływanie w płetwach zmniejsza obciążenie ramion

W porównaniu z aktywnością fizyczną na lądzie pływanie jest bardzo mało inwazyjnym sportem, ale Twoje ramiona wciąż to odczuwają! Jeśli będziesz zbyt mocno naciskać, wykonując tak wiele powtarzalnych ruchów, Twoje ramiona na pewno się poddadzą. Zalecamy więc włączenie do treningu pływackiego ćwiczeń siłowych.

Oprócz treningu siłowego poza wodą, dodanie płetw do ćwiczeń może zmniejszyć obciążenie ramion i umożliwić skupienie się na technice.

Poprawia pozycję ciała

Postawa ciała w wodzie jest jedną z podstawowych różnic pomiędzy pływakami o różnym poziomie umiejętności. Kiedy zawodowy pływak sunie po wodzie, przypomina motorówkę, której celem jest utrzymanie dużej wysokości w wodzie. Większość pływaków nie potrafi utrzymać takiej pozycji ciała, jednak płetwy mogą w tym pomóc.

Pływanie w płetwach zwiększa szybkość i trenuje ciało do szybszego pływania na powierzchni wody. Dotyczy to również kopnięć. Zwiększony napęd płetw pozwoli Ci utrzymać wyższą linię ciała.

Poprawia technikę

Płetwy mogą poprawić technikę każdego uderzenia. Dodatkowy napęd i stabilność płetw pozwala na skoncentrowanie się na pewnych elementach styli pływackich, które starasz się poprawić. Płetwy zapewniają realistyczne poczucie prędkości podczas wykonywania specyficznego elementu.

Płetwy pozwalają również na wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń, których nie byłbyś w stanie wykonać bez nich. Większość pływaków ma trudności z wykonaniem jednoramiennego stylu wolnego lub grzbietowego bez dodatkowego napędu płetw. Jest to doskonałe ćwiczenie dla rozwoju równowagi i siły przyciągania ramion zarówno w stylu dowolnym, jak i grzbietowym.

Pływanie w płetwach poprawia siłę oraz wytrzymałość

Bez wątpienia możesz pływać szybciej z płetwami. Nie tylko sprawią, że będziesz szybszym pływakiem, ale także pozwolą Ci pływać przez dłuższy czas, co zwiększy Twoją wytrzymałość.

Płetwy są wspaniałą techniką, która pozwala na zwiększenie siły nóg i wytrzymałości w dłuższych wyścigach, ze względu na wysoki poziom zaangażowania mięśni, który występuje podczas ich używania.

Bardziej efektywne ćwiczenie

Jeśli jesteś w pośpiechu, płetwy pozwalają zrobić więcej pracy w krótszym czasie. Dodanie płetw może utrzymać twoje tętno dłużej i przez krótszy czas.

Pływanie w płetwach jest przyjemniejsze!

Szybkie pływanie jest przyjemne! Przyjemnie jest również dodać do treningu sprzęt, taki jak płetwy. Na przykład, jeśli powtarzasz zestaw dwa razy, w pierwszej rundzie możesz pływać bez płetw, a w drugiej możesz dodać płetwy i płynąć jeszcze szybciej. Z płetwami trening może być urozmaicony na wiele sposobów. Jedynym ograniczeniem jest Twoja własna wyobraźnia!

Jak dobrać rozmiar płetw?

pływanie w płetwach

Są dwa podstawowe czynniki, które należy rozważyć przy wyborze zestawu płetw: długość płetwy i elastyczność.

Długość płetwy

Długość płetwy jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze płetw, ponieważ może mieć ona ogromny wpływ na technikę i szybkość. Krótsze płetwy są optymalne do codziennego treningu pływackiego. Dłuższe płetwy są lepsze do ćwiczenia stylu delfina i nabywania falowania ciała.

Krótsze płetwy zapewniają bardziej realistyczne odczucie prędkości i pomagają w doskonaleniu techniki przy maksymalizacji sprawności sercowo-naczyniowej. Dłuższe płetwy pomagają poruszać się szybko przy wolniejszej prędkości kopnięcia, co czasami jest odwrotnością korzyści, które chcesz uzyskać.

Elastyczność

Na koniec ćwiczenia, komfort jest kluczowy. Płetwy, które są naprawdę sztywne, mogą sprawić, że będziesz bardzo szybki, ale na nogach poczujesz się jak cegła. Może to prowadzić do dyskomfortu mięśni i zmęczenia. Jeśli płetwy są zbyt miękkie, będą się nadmiernie wyginać przy dostarczaniu mocy, co spowoduje zmniejszenie przewagi. Odpowiednia sztywność i elastyczność zależy od Twoich preferencji i siły.

Pływanie w płetwach – podsumowanie

pływanie w płetwach

Zdejmowanie płetw po sesji lub ćwiczeniach może być dość trudne. Ważne jest, aby nie polegać zbytnio na płetwach lub jakimkolwiek innym sprzęcie.

Jeśli jesteś doświadczonym pływakiem chcącym poprawić swoją szybkość, ogranicz używanie sprzętu do mniej niż pięćdziesięciu procent ogólnej objętości ćwiczeń. Śledzenie tego, jak często używasz sprzętu, będzie miało znaczący wpływ na zdolność do zmiany zabawek do pływania.

Bez obaw używaj wielu elementów wyposażenia w swoich ustawieniach. Używaj płetw, aby zwiększyć elastyczność kostek, kultywować bardziej zrównoważone kopnięcie oraz skorygować swoją postawę w wodzie.

Pływanie w płetwach – FAQ

Czy można pływać w płetwach na basenie?

Chociaż płetwy mogą poprawić technikę pływania i zapewnić bardziej intensywny trening, pamiętaj, że nadmierne używanie płetw może być szkodliwe dla treningu pływackiego w niektórych przypadkach. Należy również pamiętać, że choć płetwy są dozwolone w większości basenów, nie zawsze tak jest.

Czy płetwy pomagają w nauce pływania?

Wielu pływaków wyczynowych i tych, którzy próbują poprawić swoją technikę, używa płetw, aby zwiększyć swoją prędkość w wodzie, poprawiając w ten sposób swoją postawę i utrzymując biodra w górze. Używanie płetw w ten sposób pomaga więc nauczyć się konkretnego elementu.