Kto zostanie nowym szkoleniowcem reprezentacji Polski?

W ostatnich dniach sportowe media społecznościowe zostały zdominowane przez dyskusję dziennikarzy i ekspertów na temat wyboru selekcjonera reprezentacji Polski. Jak wiadomo, po zakończeniu poprzedniego zgrupowania Fernando Santos pożegnał się z tym stanowiskiem i rozpoczął się wyścig o fotel trenera. Kto zostanie nowym szkoleniowcem?

Błędy poprzedniej kadencji

Trzeba przyznać, że wybór Fernando Santosa na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski bronił się w wielu aspektach. Cezary Kulesza postawił na trenera, który pracował w wielu miejscach i miał do okiełznania największe gwiazdy w historii piłki nożnej. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie ten trener zdecydował się na posadzenie Cristiano Ronaldo na ławce rezerwowych podczas mundialu w Katarze. Taka decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę w przypadku rywalizacji z reprezentacją Szwajcarii.

Fernando Santos zdaniem niektórych dziennikarzy był jednak stosunkowo bezpiecznym wyborem, który nie oferował nam rozwoju w dłuższej perspektywie. Portugalczyk nie był zbyt mocno zainteresowany jeżdżeniem po meczach Ekstraklasy, czy też ogólnie życiem w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że w przypadku kolejnego wyboru Polski Związek Piłki Nożnej koncentruje się na krajowych opcjach.

To, czego zabrakło pod wodzą Fernando Santosa, to przede wszystkim lepszej dyspozycji w meczach wyjazdowych. Polacy przegrali wszystkie spotkania pod wodzą portugalskiego trenera, które rozegrali poza swoim stadionem. O ile przegraną w Pradze można było jeszcze w jakiś sposób uzasadnić o tyle wpadki przeciwko reprezentacji Mołdawii, a także Albanii. Tu no było w jakikolwiek sposób wytłumaczyć.

W grze reprezentacji Polski nie było widać pressingu, a także odpowiedniego przygotowania fizycznego. Z drugiej strony można jednak powiedzieć, że trener reprezentacyjny nie jest od tego, aby przygotować piłkarzy do gry na najwyższym poziomie, a jedynie selekcjonować najlepsze opcje.

Analizując jednak warsztat czysto trenerski ze strony Fernando Santosa, warto zwrócić uwagę na organizację gry naszego zespołu. Tak naprawdę trudno mówić tutaj o myśli taktycznej, która nadążałaby za aktualnymi schematami.

Czego zabrakło pod wodzą Santosa?

 • Dobrej dyspozycji na wyjazdach
 • Lepszych parametrów fizycznych
 • Pressingu
 • Organizacji gry

Kto nowym wyborem?

Praktycznie od razu po decyzji o tym, że Fernando Santos przestał być selekcjonerem reprezentacji Polski, pojawiły się wywiady z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, w którym Cezary Kulesza podkreślił, że kolejnym wyborem prawdopodobnie będzie obywatel naszego kraju. W związku z tym eksperci, a także dziennikarze automatycznie ograniczyli wybór do 4 potencjalnych opcji.

W gronie największych kandydatów znaleźli się kolejno, Marek Papszun, Michał Probierz, Maciej Skorża, a także Adam Nawałka. Każdy z wyżej wymienionych trenerów ma poszczególne plusy i minusy. Wydaje się jednak, że najwięcej przemawia na korzyść byłego szkoleniowca Rakowa Częstochowa, który jednak nie ma żadnego doświadczenia z reprezentacją Polski. Biorąc jednak pod uwagę, jak z naszą kadrą poradził sobie jeden z najbardziej doświadczonych selekcjonerów reprezentacyjnych w historii, czyli Fernando Santos – nie musi być to decydujący atut.

 1. Marek Papszun – były trener Rakowa Częstochowa jest znany przede wszystkim ze swojej pracy z ekipą Medalików. Raków pod jego wodzą zwyciężał w meczach o Superpuchar Polski, triumfował w Pucharze Polski, a także w ostatnim sezonie wywalczył upragnione mistrzostwo. Biorąc pod uwagę aktualną dyspozycję, a także wyniki z ostatnich lat, wydaje się, że jest to najbardziej uzasadniona opcja, na którą może zdecydować się PZPN.
 2. Michał Probierz – solidną alternatywą do wyboru dla Polskiego Związku Piłki Nożnej może być również postać Michała Probierza. Probierz w ostatnich latach pracował w Jagiellonii Białystok, gdzie jego prezesem był właśnie Cezary Kulesza, a także odnalazł się w Krakowie podczas pracy dla Cracovii. Jego największe sukcesy były związane z pracą w Jagiellonii, ale wywalczył również Puchar Polski z Cracovią. Probierz w ostatnim czasie jest zatrudniony w Polskim Związku Piłki Nożnej jako trener reprezentacji młodzieżowej. Bez wątpienia byłaby to opcja, z którą Cezaremu Kuleszy byłoby się łatwiej dogadać niż w przypadku Marka Papszuna. Obaj panowie współpracowali ze sobą już przez jakiś czas, więc znają swoje mocne i słabe strony.
 3. Maciej Skorża – ciekawym wyborem dla reprezentacji Polski mógłby również okazać się Maciej Skorża. Były trener Lecha Poznań pracuje jednak obecnie w Japonii i raczej wątpliwe, aby chciał to zmienić. Taka opcja jest dostępna do obstawiania w zakładach bukmacherskich, jednak nie wydaje się bardzo prawdopodobna.
 4. Adam Nawałka – nazwiskiem, które trochę życzeniowo pojawiało się w przypadku wyboru nowego selekcjonera był również Adam Nawałka. To właśnie pod wodzą tego trenera reprezentacja Polski odnosiła największe sukcesy w ostatnich latach. Wydaje się jednak, że jest to bardziej życzeniowe myślenie kibiców, aniżeli realna opcja. Kursy wystawione przez zakłady bukmacherskie wskazują, że kwestia wyboru powinna się rozstrzygnąć pomiędzy dwoma panami o inicjałach MP.

Główni kandydaci na trenera:

 • Michał Probierz
 • Marek Papszun
 • Adam Nawałka
 • Maciej Skorża

Zobacz również: https://grubynabrame.pl/pko-bp-podsumowanie-sezonu/

Co czeka na nowego trenera?

Nowy trener na dniach będzie musiał rozpocząć swoją pracę, ponieważ już niedługo trzeba wysłać powołania na kolejne zgrupowanie. a przecież już w październiku reprezentacja Polski zmierzy się na wyjeździe z Wyspami Owczymi, a także zagra przed własną publicznością z Mołdawią. Niezależnie, na którą opcję zdecyduje się Polski Związek Piłki Nożnej, nie ma wątpliwości, że zadaniem nowego trenera będzie zwycięstwo w obu tych spotkaniach.

W tych meczach w Superbet będzie aktywna SuperPrzewaga, a także promocja SuperGame. W SuperGame za darmo możesz wytypować wynik wybranych rywalizacji, które biorą udział w rozgrywce, a następnie czekać na wyniki. Jeśli trafisz możesz zgarnąć niesamowite nagrody, chociaż zadanie z reguły nie jest łatwe. Za darmo polecamy jednak spróbować, ponieważ Super Game, to jedna z najciekawszych opcji, które są dostępne w Superbet.

Sprawdź, jak warto trenować, jeśli planujesz trening z hantlami w domu lub na siłowni. Reprezentacja Polski prawdopodobnie na kolejnym zgrupowaniu również będzie musiała mocno popracować fizycznie pod wodzą nowego trenera.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95