Z czego składa się rower – budowa roweru z oznaczeniami

Z czego składa się rower? Na głównym zdjęciu artykułu oznaczono elementy roweru. Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, czytaj dalej, ponieważ poniżej przedstawiono wszystkie części roweru!

Ponieważ jest to samouczek dla początkujących w zakresie tego, z czego składa się rower, postaraliśmy się, aby wszystko było krótkie i zwięzłe. Znajomość nazw części w rowerze jest bardzo pomocne, ponieważ pomaga np. we wskazaniu problemów mechanicznych.

Z czego składa się rama roweru?

z czego składa się rower

Kiedyś stosowano stalowe ramy, a obecnie są one zazwyczaj ze stopu aluminium. Z kolei włókna węglowe i tytan są materiałem w rowerach o wysokiej klasy. Ramy muszą być wytrzymałe, lekkie i sztywne.

Zestaw ramowy to rama plus widelec. Rama diamentowa to najpopularniejszy typ ramy, składający się z sześciu rur połączonych w dwa trójkąty.

Zobacz również: Jak zmierzyć ramę roweru?

Górna rura

Zazwyczaj jest ona równoległa do podłoża, ale może być również lekko nachylona. Ponadto, niektóre rowery posiadają bardzo stromo nachylone ramy górne lub nie posiadają ich wcale, aby ułatwić wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Główka ramy

Główka ramy to mała rura, która łączy kierownicę z widelcem z przodu ramy i pozwala sterować przednim kołem, trzymając ręce na kierownicy.

Rura dolna

Dolna rura rozciąga się od główki ramy do pedałów i jest to często najgrubsza część ramy. Często mieści się w niej koszyk do przewożenia butelki z wodą oraz oznaczenia marki roweru.

Rura podsiodłowa

Rura podsiodłowa rozciąga się od siodełka do pedałów. Sztyca podsiodłowa jest umieszczona w górnej części rury podsiodłowej. Wysokość siodełka można regulować poprzez zmianę głębokości zejścia sztycy w rurę podsiodłową.

Rama podsiodłowa

Ramy siodła to dwie cieńsze rurki, które ciągną się od siodła do piasty tylnego koła. Każda podpora siodła kończy się „tylnym drop outem”. Każdy tylny drop out jest przymocowany do jednej strony osi tylnego koła.

Dolne widełki ramy

Dolne widełki ramy to dwie cieńsze rurki, które biegną równolegle do podłoża od pedałów do tylnego koła. 

Z jakich części składa się rower – przednie komponenty

z czego składa się rower

Jest to termin określający wszystkie części rowera znajdujące się z przodu roweru. Obejmuje on następujące komponenty:

Widelec

Przednie koło jest połączone z ramą poprzez widelec. Łopatki widelca wychodzą z główki ramy na dole, po jednej z każdej strony koła. Rura sterowa, która łączy się z główką ramy, znajduje się na górze widelca, położona wewnątrz główki ramy.

Mostek

Mostek to zbiór elementów, które znajdują się w rurze czołowej i łączą ramę z widelcem. Łożyska w mostku pozwalają mu się obracać, tak że obracanie kierownicą powoduje obracanie się przedniego koła.

Wspornik kierownicy

Wspornik kierownicy to element roweru, który łączy rurę sterową widelca z kierownicą.

Kierownica

Kierownica służy do manewrowania rowerem. Jest ona połączona z ramą za pomocą wspornika kierownicy. Rowery górskie, hybrydowe i miejskie mają płaską kierownicę. Rowery szosowe mają kierownicę opadającą. Istnieją jednak inne dodatkowe style.

Dźwignie hamulca

Dźwignie hamulca to elementy roweru, które ściska się, aby zwolnić. Często są one łączone z przerzutką, tworząc „przerzutkę hamulcową”. Z dźwigni hamulca odchodzą przewody hamulcowe, które biegną w dół ramy do hamulców kół.

Hamulce

z czego składa się rower

Hamulce obręczowe i tarczowe to dwa najbardziej popularne rodzaje hamulców rowerowych. Obręczowe są najbardziej rozpowszechnione, ponieważ są lekkie, ranie, proste w utrzymaniu i mają dużą skuteczność. Nie działają one jednak dobrze w porze deszczu.

Tarczowe hamulce działają na unikalnej metalowej tarczy połączonej z piastą koła. Są one trwalsze i funkcjonują lepiej w mokrych porach niż hamulce obręczowe. Chociaż są one najczęściej spotykane w rowerach górskich, stają się coraz bardziej powszechne również w innych rodzajach rowerów.

Sprawdź również: Piszczące hamulce w rowerze

Budowa koła rowerowego

z czego składa się rower

Zazwyczaj są dwa i każde koło składa się z wielu różnych elementów rowerowych:

Piasta

Piasta znajduje się w centralnej części koła rowerowego. Składa się z trzech części: płaszcza piasty, łożysk i osi. Szprychy są przymocowane do powłoki piasty od zewnątrz. Oś to wystający pręt po obu stronach, który łączy się z ramą. Łożyska znajdują się pomiędzy osią a płaszczem piasty, co umożliwia swobodny obrót płaszcza wokół osi.

Zobacz również: Ustawienie licznika rowerowego

Obręcz

Obręcz to metalowe koło, które otacza zewnętrzną część koła. Obręcze były kiedyś zbudowane ze stali, ale od lat 80-tych XX wieku są w większości wykonane ze stopu aluminium. Z boku znajduje się gładka powierzchnia, której mogą chwycić się klocki hamulcowe, jeśli mają być używane z hamulcami obręczowymi.

Szprychy

Szprychy łączą obręcz z piastą. Wywierają nacisk jednakowo we wszystkich kierunkach, dzięki czemu powstaje mocne i solidne koło, które jest w stanie utrzymać ciężar ciała oraz siłę, którą wytwarzasz podczas pedałowania. Nyple to nakrętki, które służą do kontroli napięcia w miejscu, gdzie szprychy stykają się z obręczą.

Opona

Opona jest przymocowana do obręczy koła i służy jako element łączący rower z drogą. Opony są zbudowane z bawełny impregnowanej gumą, z grubszą gumową warstwą bieżnika. Opona spoczywa na dętce wypełnionej powietrzem, która zapewnia amortyzację.

Zobacz, jak rozpoznać rozmiary opon rowerowych.

Zawór

Zawór, który wystaje przez otwór w obręczy koła, dodaje lub usuwa powietrze z dętki. Istnieją dwa rodzaje zaworów, które są zazwyczaj używane: Schrader i Presta. Zawory Schradera są stosowane też w samochodach i motocyklach, a zawory są wyłącznie widoczne na rowerach.

Nazwy części roweru – dół

Obejmuje on następujące elementy:

Łańcuch / korba

Zestaw korbowy to element roweru, na który naciskają Twoje nogi, aby obrócić tylne koło. Składa się on z łańcuchów i korb (do których mocuje się pedały). Pierścienie łańcuchowe to przednie koła zębate roweru. W rowerze jednobiegowym jest tylko jeden pierścień. W rowerze z przekładnią mogą być nawet trzy.

Zobacz, jak wygląda czyszczenie łańcucha rowerowego.

Pedały

z czego składa się rower

Pedały pełnią funkcję ruchomego interfejsu. Istnieją pedały płaskie, na których po prostu kładziesz stopy, oraz pedały zatrzaskowe, których używasz ze specjalnymi butami wyposażonymi w knagi w podeszwach, aby mocniej przymocować je do pedału.

Zobacz także: Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze

Wspornik dolny

Wspornik dolny to część roweru, wokół której obracają się ramiona korby. Składa się z trzpienia i łożysk. Wspornik dolny jest umieszczony w muszli suportu u podstawy ramy.

Łańcuch

Rowerowy łańcuch jest elementem, który przekazuje siłę nóg do tylnego koła. Łańcuch owija się wokół pierścieni w korbie, długości widełek łańcuchowych oraz kółek kasety w tylnym kole.

Przerzutka przednia

Przerzutka przednia jest elementem roweru, który przenosi łańcuch z jednej obręczy na drugą podczas zmiany biegów.

Zestaw zębatek / kaseta

Kaseta to stos różnej wielkości zębatek (lub trybów) połączonych z piastą tylnego koła. Tryby kasety stanowią tylną przerzutkę roweru. Jeżeli rower nie posiada przerzutek, występuje tylko jedna tryba.

Przerzutka tylna

Podczas zmiany biegów, przerzutka tylna przenosi łańcuch z jednej tryby kasety na drugą na tylnym kole.

Kółko pasowe

Koło pasowe utrzymuje napięcie łańcucha i zapewnia płynny przepływ podczas zmiany biegów. Jeśli Twój rower nie posiada biegów, jest mało prawdopodobne, aby posiadał kółko pasowe, chyba że jest ono wykorzystywane jako napinacz łańcucha w rowerze jednobiegowym.

Zobacz także: Rodzaje rowerów

Części siodełka rowerowego

z czego składa się rower

Siodełko

Siodełko to część roweru, na której siedzisz. Siodła rowerowe są w różnych wzorach i rozmiarach. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak je wyregulować.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Wspornik siodła

Aby zmienić wysokość siodełka, włóż sztycę do rury podsiodłowej i przesuń ją w górę i w dół. Sztyca jest utrzymywana w miejscu poprzez zaciśnięcie zacisku sztycy wokół samej góry rury podsiodłowej, dociskając rurę podsiodłową do sztycy.

Teraz już wiesz, z czego składa się rower. Obserwuj nowe posty po dodatkową dawkę wiedzy!

Z czego składa się rower – FAQ

Co napędza rower?

Podczas jazdy rower jest napędzany przez obrót pedałów. Są one połączone z korbą, która obraca się wraz z nimi, powodując ruch łańcucha, kasety i w końcu tylnego koła.

Co to jest piasta w rowerze?

Środkowy element koła rowerowego, który obraca się na osi przymocowanej do ramy, nazywany jest piastą. Do kołnierzy piasty przymocowane są również szprychy.