Spalanie kalorii na rowerze – jak dużo można spalić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii spalasz podczas w trakcie jazdy? Odpowiedź jest skomplikowana i zależy od rodzaju roweru, na którym jeździsz, wielkości oporu i tego, jak szybko jedziesz. W artykule przyjrzymy się elementom, które wpływają pozytywnie na spalanie kalorii i pozbycie się zbędnych kilogramów.

Ile kalorii spala jazda na rowerze?

Możesz skorzystać z tabeli, która przedstawia przebyty dystans.

Dystans68 kg80 kg90 kg102 kg115 kg
2 km4856647179
5 km143167191214238
8 km238278318357397
16 km476556635714794
24 km7148339531,0721,191
32 km9531,1111,271,4291,588
48 km1,4291,6671,9052,1432,381

Spalanie a ukształtowanie terenu

jazda na rowerze kalorie

Jazda pod górę wymaga znacznie więcej wysiłku niż jazda po płaskim terenie, dlatego też jest to jeden z ważniejszych czynników, który ma wpływ na ilość spalanych kalorii i warto na to się zdecydować. Im bardziej stromy i dłuższy jest podjazd, tym więcej spalamy i możemy szybciej schudnąć. Warto również pamiętać, że regularna jazda po nierównym wymagającym terenie, takim jak kamieniste drogi czy szlaki górskie, może być bardziej intensywna niż po asfalcie, co również przyniesie pozytywne efekty w postaci zwiększonego spalania.

Jazda na rowerze a kcal – w jaki sposób spalają się kalorie?

Podczas ćwiczeń mięśnie zaczynają wykorzystywać wdychany tlen do przekształcania tłuszczów, węglowodanów i czasami białek w adenozynotrójfosforan, czyli ATP. Jest to podstawowy związek chemiczny, który zapewnia energię komórkom. Nawet jeśli spacerujesz, potrzebujesz stałego dopływu ATP. Jednak podczas ciężkiego treningu, potrzebujesz dużo większego dopływu.

W zależności od długości i intensywności Twojej aktywności fizycznej, Twój organizm może mieć dostęp do ATP lub produkować je na różne sposoby. Część ATP po prostu jest w twoich mięśniach. Ale po tym, jak się skończy, musi zostać wyprodukowany.

Twój organizm używa metabolizm beztlenowy, aby przekształcić węglowodany w ATP podczas krótkich, intensywnych ćwiczeń. Podczas dłuższych, mniej intensywnych aktywności, organizm generuje ATP poprzez metabolizm tlenowy, gdzie węglowodany dostarczają większość energii.

Spalanie kalorii na rowerze zależy od intensywności

spalanie kalorii na rowerze

Jeśli jedziesz z umiarkowaną, stałą prędkością i niewielkim oporem, w dużej mierze wykorzystujesz swój tlenowy system metaboliczny. Zwiększa to wydajność pracy serca i płuc, a także wykorzystanie glukozy przez organizm.

Brak efektywnego wykorzystania glukozy może zwiększyć ryzyko rozwoju stanu przedcukrzycowego lub zespołu metabolicznego. Jazda na rowerze z umiarkowaną intensywnością zwiększa zdolność organizmu do mobilizacji tłuszczu zmagazynowanego w mięśniach.

Jeśli jeździsz w szybszym tempie lub z większym oporem, bardziej polegasz na swoim beztlenowym systemie metabolicznym. Takie podejście nie jest trwałe przez długi czas, ale jeżdżąc ciężej, nauczysz swoje włókna mięśniowe, jak dostosować się do zapotrzebowania.

Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej jedziesz, tym więcej kalorii spalisz, ponieważ twoje ciało wydatkuje więcej energii, aby jechać szybciej. Osoba o wadze 70 kg może spalić podczas jazdy 298 kalorii w ciągu 30 minut, jeżdżąc z umiarkowaną prędkością. Osoba o tej samej wadze spali 372 kalorie przy szybszym tempie od 22 do 25 km na godzinę.

Nie tylko spalanie kalorii na rowerze się liczy

jazda na rowerze kcal

Nie jest ważne tylko to, ile kalorii spalamy podczas jazdy. Jazda na rowerze to doskonała metoda na rozładowanie napięcia i poprawę mięśni nóg. Do innych zalet należą:

Mały nakład sił

Jazda na rowerze nie wymaga tak dużego nakładu sił na kolana i stawy jak bieganie czy skakanie.

Różne poziomy intensywności

Możesz uczynić swój trening rowerowy tak trudnym, jak tylko chcesz. W inne dni możesz przeplatać szybkie zrywy z wolniejszymi, spokojnymi sesjami jazdy.

Transport 

Jazda na rowerze pozwala na lepsze efekty niż jazda samochodem.

Lepsza ogólna kondycja

Jazda na rowerze jest uciążliwa zarówno dla układu sercowo-naczyniowego, jak i mięśniowego. Regularne treningi mogą pomóc w poprawieniu ogólnego poziomu sprawności.

Spalanie kalorii na rowerze – długość jazdy 

ile kalorii spala jazda na rowerze

Podczas jazdy z czasem zauważysz, że im dłużej jeździsz na rowerze, tym więcej pracy wykonujesz, a więc, jesteś w stanie spalić więcej.

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć na rowerze, aby spalić kalorie i zachować zdrowie, upewnij się, że stopniowo zwiększasz długość każdej przejażdżki; nie chcesz od razu przejść do długiej jazdy rowerem i ryzykować kontuzji.

Im więcej wysiłku wkładasz w jazdę na rowerze, tym większa jest ilość wysiłku fizycznego. Aktywność mięśni określana jest mianem wysiłku. Warto mieć smartwatch’a lub smartfon, aby na bieżąco monitorować odległość.

Spalanie kalorii na rowerze – podsumowanie

Czas trwania i intensywność jazdy na rowerze to najważniejsze elementy decydujące o tym, ile kalorii spala jazda na rowerze, co później wpływa na masę ciała. Jeśli dopiero zaczynasz, jazda 15 minut dziennie lub 30 minut kilka razy w tygodniu jest świetną metodą na poprawę zdrowia i prawdopodobnie utratę wagi. Warto pamiętać, że regularność to podstawa. Wszystko to pozwoli osiągnąć smukły wygląd sylwetki, dobre samopoczucie oraz dobrą formę. Warto zacząć już dziś i spróbować schudnąć 1kg!

FAQ

Ile kalorii spala 10 km na rowerze?

Zgodnie z badaniami, jeśli przez godzinę będziesz pedałował, aby ukończyć 10-kilometrowy odcinek, spalisz około 622 kalorii.

Ile kalorii spala 30 km na rowerze?

Jazda na rowerze z umiarkowaną prędkością spala 563 kcal na godzinę. Kiedy zwiększamy intensywność, rozbieżność staje się znacznie wyraźniejsza. Szybka jazda na rowerze z prędkością 30 km/h pochłania 844 kcal na godzinę.