Rower stacjonarny – 6 pozytywnych efektów dla twojego zdrowia

Rower stacjonarny to doskonały sposób na ujędrnienie i ukształtowanie nóg i ud, a także na zrzucenie zbędnych kilogramów. Czy zdajesz sobie sprawę, że ćwiczenie na rowerze stacjonarnym posiada wiele korzyści dla zdrowia i kondycji? Sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie, zmniejsza napięcie, niepokój, ma właściwości antydepresyjne, obniża ryzyko wielu chorób i jest bardzo skuteczny w walce z cholesterolem. Te korzystne efekty ćwiczeń fizycznych są dość istotne, mimo że często się je pomija. Poniżej znajdziesz sześć najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.

Rower stacjonarny pozytywnie wpływa na serce

Rower stacjonarny

Serce jest mięśniem, który – jak wszystkie mięśnie – potrzebuje regularnych ćwiczeń, aby utrzymać zdrową kondycję.

W stanie spoczynku i podczas aktywności fizycznej dobrze wytrenowane serce powoduje zmniejszenie częstości bicia serca. W rezultacie serce, które zostało odpowiednio zadbane, bije rzadziej i jest dużo spokojniejsze. Z powodu, iż serce jest bardziej umięśnione, przy każdym skurczu wyrzuca większą ilość krwi, co obniża ciśnienie krwi i zapewnia krążenie w tętnicy.

W dłuższej perspektywie, jeśli będziesz często ćwiczyć, zwiększy się Twoja wydolność krążeniowo-oddechowa. Będziesz w stanie wykonywać wysiłek fizyczny bez natychmiastowej zadyszki.

Te zdrowe dla serca korzyści płynące z rowerka stacjonarnego obniżają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Osoby regularnie uprawiające ćwiczenia fizyczne również mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Rowerek stacjonarny pozwala na zrzucenie wagi

Rowerek stacjonarny

Trening na rowerze stacjonarnym pozwala spalić ponad 600 kalorii w ciągu godziny, w zależności od intensywności ćwiczeń i masy ciała. W związku z tym, trening na takim rowerze w domu jest fantastyczną alternatywą treningu spalającego kalorie. Sekretem utraty wagi jest spalanie większej ilości kalorii niż przyjmujesz.

Poniżej przedstawiamy dokładne spalanie kalorii w zależności od intensywności:

Wysiłek fizyczny (1 godzina)Spalone kalorie
Chodzenie (do 5km/h)207 Kalorii
Jazda na rowerze – intensywność umiarkowana413 Kalorii
Jazda na rowerze – duża intensywność620 Kalorii
Jazda na rowerze – bardzo duża intensywność738 Kalorii

Aby schudnąć jeden kilogram, należy jeździć na rowerze stacjonarnym przez godzinę trzy razy w tygodniu.

Rowerek stacjonarny wzmocni twoje nogi

Ćwiczenie na rowerze stacjonarnym doskonale nadaje się do ujędrniania nóg, ud i pośladków, ale także ramion, mięśni brzucha i pleców. Mięśnie pracują szczególnie wtedy, gdy zwiększa się opór roweru treningowego. Niski poziom oporu jest dobry do rozgrzewki i poprawy wytrzymałości, ale nie do przyrostu masy mięśniowej.

Rower stacjonarny pozytywnie wpływa na glukozę we krwi

Rower stacjonarny

Chorzy na cukrzycę mogą odnieść korzyści z ćwiczeń wytrzymałościowych, takich jak jazda na rowerze stacjonarnym. Podczas ćwiczeń fizycznych lub nasze mięśnie zużywają glukozę, w wyniku czego spada poziom cukru we krwi. Cukrzycę definiuje się jako wysoki poziom cukru we krwi. W wielu badaniach naukowych udowodniono, że sport i ćwiczenia fizyczne obniżają poziom glukozy we krwi u chorych na cukrzycę.

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na poziom insuliny. Insulina jest hormonem produkowanym przez organizm, który pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi, zwłaszcza po posiłkach. U osób chorych na cukrzycę insulina nie spełnia już prawidłowo swojej funkcji, co prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi. W wyniku uprawiania sportu lub regularnej aktywności fizycznej organizm staje się bardziej wrażliwy na insulinę, co obniża ilość insuliny potrzebnej do obniżenia poziomu glukozy. W rezultacie sport sprzyja lepszej naturalnej kontroli poziomu cukru.

Rower stacjonarny jest bezpieczniejszy niż tradycyjny

Rowerek stacjonarny

Jazda na zwykłym rowerze na świeżym powietrzu może być świetnym sposobem na aktywność fizyczną, ale może też być niebezpieczna ze względu na nieuważne osoby kierujące autem, nierówną lub śliską nawierzchnię oraz słabą widoczność. Trudno jest też wzbudzić w sobie chęć wyjścia na zewnątrz, gdy na zewnątrz są niesprzyjające warunki. 

Podczas treningu w domu nie trzeba się martwić o ruch uliczny, warunki drogowe ani o pogodę. O każdej porze roku można bezpiecznie ćwiczyć w odpowiedniej temperaturze.

Rower stacjonarny znacznie poprawia nastrój!

Kiedy ćwiczysz na rowerze stacjonarnym, Twój organizm wytwarza substancje chemiczne, w tym endorfiny i serotoninę, które wprawiają Cię w dobry nastrój. Hormony szczęścia to hormony, które kontrolują nastrój, stres i niepokój. Wyjaśniają one, dlaczego sport ma działanie antystresowe i antydepresyjne, a także dlaczego ćwiczenia fizyczne sprawiają, że ludzie są szczęśliwi. Jeśli chcesz otrzymać zastrzyk endorfin i poczuć radość, musisz jeździć na rowerze stacjonarnym przez co najmniej 1 godzinę, a najlepiej będzie jeśli poświęcisz na to 2 godziny dziennie.

Regularny trening na rowerze stacjonarnym korzystnie wpłynie na Twoje ciało, zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia i sport sprawiają, że czujemy się lepiej. Dowiedziałeś się już wszystkiego, co warto wiedzieć o niezwykłych korzyściach zdrowotnych roweru stacjonarnego. Będzie nam niezmiernie miło jeśli pokażesz ten artykuł swoim znajomym 🙂