Rower crossowy a trekkingowy – który wybrać?

Rower crossowy a trekkingowy – warto znać ich różnice. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że obie kategorie jednośladów przechodzą szybki postęp technologiczny. Wiele osób chce mieć rower, który będzie idealny zarówno do codziennego użytku, jak i do weekendowych podróży. W tym artykule podpowiemy ci, który rower jest dla Ciebie – rower crossowy czy trekkingowy. 

Staną się one niezbędnymi towarzyszami zarówno krótkich, jak i długich podróży. Rowery crossowe i trekkingowe są wszechstronne, ponieważ nadają się do codziennego użytku i do dłuższych podróży. Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem takich rowerów, czytaj dalej! Przedstawiliśmy kilka zaleceń, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni model dla Twoich unikalnych wymagań i budżetu.

Rower trekkingowy czy crossowy?

Jeśli chcesz wykorzystywać rower jako formę transportu na co dzień, to powinieneś wybrać rower trekkingowy. Jeśli natomiast szukasz roweru, który będzie wykorzystywany głównie do rekreacyjnych przejażdżek i wypadów na weekendy, to najbardziej praktyczną opcją będzie rower crossowy, który jest jednocześnie lekki i szybki.

Rower crossowy a trekkingowy

Cechy charakterystyczne rowerów crossowych i trekkingowych są dostosowane do dość zróżnicowanych zastosowań. Wszystkie są trwałe i wygodne, a na każdym z tych rodzajów rowerów można często bez problemu jeździć po drogach i w terenie, oraz każdy z nich ma swoje unikalne zalety. 

Rowery crossowe są idealne dla osób, które lubią jeździć na rowerze, gdy tylko mają trochę wolnego czasu, ale także często używają go w ciągu tygodnia, aby dojechać do pracy. Jest to bardziej atletyczny i dynamiczny rower niż trekkingowy. Idealnie nadaje się do jazdy do pracy, a dojazd do domu zamienia w trening! 

Rower trekkingowy jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli jeździsz w mieście. Jest wyposażony w kompletny zestaw akcesoriów. Umożliwiają one wykorzystanie roweru trekkingowego do dłuższych wycieczek. Krótko mówiąc, jest to rower o dużych możliwościach adaptacyjnych.

Wybierz rower trekkingowy, jeśli interesują Cię dłuższe przejażdżki, wymagające większego bagażu i w pełni wyposażonego roweru. Jest on bardziej solidny i wytrzymały konstrukcyjnie, a także może utrzymać większy ciężar. Ta nośność, jego sprawdzone komponenty i mocna rama sprawiają, że jest bardzo niezawodną maszyną, która jest w stanie przewieźć Cię wszędzie. Nie jest tak szybki jak rower crossowy, ale to najlepsza opcja dla osób, które lubią daleko jeździć.

Zobacz również: Przygotowanie roweru do sezonu – co musisz zrobić?

Rower trekkingowy a crossowy – cena

rower crossowy czy trekkingowy

Rowery crossowe i trekkingowe różnią się ceną od około 1500 do 15000 zł (a czasem znacznie więcej). Cena poszczególnych komponentów często różni się w zależności od ich jakości, trwałości i wagi. Oczywiście, im wyższa cena, tym bardziej wytrzymały i lekki rower. Poza tym rozróżnienia pomiędzy rodzajami rowerów nie mają podobnego znaczenia. Niektóre aspekty muszą być wysokiej jakości, podczas gdy dopuszczalne jest oszczędzanie pieniędzy na innych.

Rower trekkingowy a crossowy – ciąg dalszy

Rowery crossowe to najlżejsze i najmniejsze rowery do jazdy na co dzień

Łączą w sobie kluczowe cechy rowerów szosowych (jak np. mniejsze opony) i górskich. Połączenie roweru z nawet 30 przerzutkami, hamulcami tarczowymi i zawieszeniem jest idealne na jednodniowe podróże. Ze względu na niewielką wagę i minimalne opory toczenia, doskonale nadają się również do regularnych dojazdów do pracy. 

Rower crossowy może często zawierać akcesoria takie jak koszyk na bidon, bagażnik i błotniki. Światła i błotniki są dość proste w montażu i znacznie zwiększają codzienne użytkowanie, nie wpływając negatywnie na właściwości jezdne roweru. 

Zalety: 

  • Niska waga 
  • Sportowy charakter
  • Gładko jeżdżące opony 
  • Prosty montaż świateł, błotników i bagażnika.

Zobacz również: Jazda na rowerze w ciąży – czy jest bezpieczna?

Rowery trekkingowe – wszechstronne rowery do dojazdów do pracy i wycieczek

rower trekkingowy czy crossowy

Rowery trekkingowe to rowery o największych możliwościach adaptacji. Rower trekkingowy nadaje się do codziennych dojazdów do pracy, dłuższych wycieczek i weekendowych przejażdżek z rodziną. Zawiera on wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, w tym światła, bagażnik, kijki i błotniki, dzięki czemu nadaje się do jazdy po drogach. 

Ten rower jest często wyposażony w widelce zawieszenia i hamulce tarczowe, dzięki czemu nadaje się do podróży wymagających bagażu. Dzięki wyprostowanej postawie, która sprawia, że jazda jest całkiem wygodna, będziesz naprawdę zadowolony z każdej podróży!

Zalety:

  • Możliwość przewiezienia znacznej ilości bagażu 
  • Wygodna wyprostowana postawa siedząca 
  • Pełne wyposażenie: światła, dzwonek itp. 
  • Uniwersalne zastosowanie: idealny na dojazdy do pracy i przejażdżki
Czym się różni rower trekkingowy od Krosowego?

Podstawową różnicą pomiędzy rowerem krosowym a rowerem trekkingowym, często nazywanym turystycznym, jest dołączenie przez ten pierwszy dodatkowych komponentów. Wyposażony jest w błotniki, bagażnik oraz światła producenta zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Zobacz również: Jak zmierzyć obwód głowy do kasku i następnie dobrać?