Rodzaje rowerów – 17 modeli, które musisz znać!

Rodzaje rowerów są coraz bardziej istotne, a czy wiesz, że każdego roku produkuje się ponad 100 milionów rowerów? I że obecnie na całym świecie jeździ ich ponad miliard? Biorąc pod uwagę te fakty, nie jest zaskoczeniem, że jazda na rowerze jest jednym z najlepszych i najbardziej popularnych sportów dla tych, którzy chcą zminimalizować ryzyko udaru i chorób serca. Czytaj dalej, aby poznać typy rowerów!

Jakie są rodzaje rowerów?

Kluczowe jest zrozumienie, czego szukasz, wybierając odpowiedni dla siebie typ roweru. Kiedy wchodzisz do sklepu rowerowego, najprawdopodobniej zostaniesz zapytany, jaki rodzaj roweru chcesz, czy jest to rower szosowy, górski czy hybrydowy.

Wybór roweru jest całkowicie zależny od Twoich wymagań i osobistych preferencji. Niektóre osoby chcą mieć kontrolę nad prędkością, inne lubią wykonywać akrobacje, a jeszcze inne biorą udział w wyścigach rowerowych.

Aby wybrać idealne typy rowerów dla siebie, musisz zastanowić się:

  • Jak często zamierzasz jeździć,
  • ile jesteś gotów zapłacić,
  • do czego zamierzasz używać swojego roweru.

Jednak musisz być świadomy różnych rodzajów, z których każdy ma swój własny styl, cechy i formę.

Oto szczegółowy przegląd wszystkich różnych rodzajów rowerów dostępnych dla Ciebie.

1. Rower szosowy

rodzaje rowerów

Opuszczona lub odwrócona kierownica i wąskie opony wyróżniają rowery szosowe. Obrócone w dół kierownice są często niezwykle lekkie i pomagają w utrzymaniu aerodynamicznej postawy. Lekka rama sprawia, że ten rodzaj roweru jest idealny do różnych zastosowań na nawierzchni, w tym wyścigów, wycieczek, jazdy fitness, długich przejażdżek i codziennych dojazdów do pracy.

Ogromne, cienkie opony pozwalają na pokonywanie różnych terenów bez większego wysiłku. Rower szosowy jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci przede wszystkim na prędkości, różnorodności ułożenia rąk oraz efektywnym przeniesieniu energii na poruszanie się rowerem do przodu.

Zobacz również: Jak dobrać rower do wzrostu

2. Rower górski

Rowery górskie to popularne podstawowe rodzaje rowerów. Ten jednoślad posiada doskonałe systemy hamulcowe i funkcje amortyzacji, które pozwalają mu łatwo radzić sobie z większymi wybojami, kamieniami, ścieżkami gruntowymi, korzeniami i koleinami. Rowery górskie są przeznaczone do jazdy po stromym terenie, dlatego często mają niższe biegi niż większość rowerów szosowych.

Często wyposażone są w 26- lub 29-calowe, szerokie, garbate opony, które pozwalają im bez wysiłku manewrować nad przeszkodami. Mają również wytrzymałe komponenty i ramy, płaskie kierownice i zawieszenie, które pomaga rowerzystom w pokonywaniu stromych górskich podjazdów.

3. Rower turystyczny

Są one podobne do standardowych rowerów szosowych, ale z kilkoma modyfikacjami, które czynią je idealnymi do długodystansowych podróży rowerowych. Rowery turystyczne zawierają kilka punktów przyłączeniowych, które pozwalają na zainstalowanie błotników, pompek, świateł, bagażników, butelek z wodą i innych akcesoriów. Mają również niezwykle mocne ramy, które pozwalają im przewozić ogromne ładunki zarówno na przednim, jak i tylnym bagażniku. 

Być może zauważyłeś, że wiele rowerów turystycznych ma dłuższy rozstaw osi, co ma na celu zapewnienie kierowcy lepszej kontroli ze względu na niżej położony środek ciężkości. Większość rowerów turystycznych posiada również hamulce tarczowe, które poprawiają siłę hamowania, zwłaszcza na nieutwardzonych drogach. Rowery te wyróżniają się szerokimi lub półokrągłymi oponami, które są specjalnie skonstruowane do jazdy po drogach szutrowych.

4. Składak

typy rowerów

O rowerach składanych mówi się, że są świetnymi towarzyszami podróży. Jak sama nazwa wskazuje, składają się one niezwykle prosto i gładko. Dzięki czemu mieszczą się na łodzi, w bagażniku samochodu lub w pociągu.

Rowery składane mają mniejsze koła. Większość z nich ma średnicę 20 cali, co pozwala na łatwe pokonywanie nierówności i wybojów, zapewniając płynną jazdę. Kolejną miłą cechą jest to, że składana rama, kierownica i siodełko są regulowane, co pozwala na prostszą procedurę składania. Wiele z nich posiada regulowane zamki, które ułatwiają składanie roweru.

Zobacz również: Najdroższy rower na świecie

5. Rower torowy

Rowery z przekładnią stałą lub rowery torowe, są zazwyczaj używane przez zawodników i sportowców trenujących do profesjonalnych wyścigów. Głównym powodem jest to, że jak sama nazwa wskazuje, rowery te mają jedną, stałą przerzutkę, co oznacza, że nie można na nich jeździć na biegu jałowym lub wolnym. 

Oznacza to, że rowerzyści lub kolarze jeżdżący na tym rowerze muszą wykorzystywać siłę swoich nóg, aby zapobiec obracaniu się korb roweru, a tym samym zatrzymaniu jego ruchu. Rowery ze stałą przerzutką mogą mieć kilka hamulców i różne wzory kierownic. A także często wymagają od rowerzystów kręcenia nogami w ciągłych kółkach w celu uzyskania większej kadencji.

6. BMX

BMX jest skrótem od Bicycle Motor Cross. Rowery BMX są świetne dla tych, którzy lubią wykonywać sztuczki i skoki na swoich rowerach. Zostały zaprojektowane i zbudowane specjalnie do tego celu, z solidnym i trwałym projektem i konstrukcją. Mają kompaktowe ramy, pojedynczy bieg i 20-calowe koła, co czyni je nie tylko wytrzymałymi, ale także łatwymi w utrzymaniu w porównaniu ze standardowym rowerem.

Zobacz również: Co daje jazda na rowerze

7. Rower leżący

rowery rodzaje

To nietypowe modele rowerów. Przez to, iż ten rodzaj roweru ma siedzenie, które znajduje się nisko, jest on bardziej popularny jako rower „nietradycyjny”. Rowery leżące są dostępne w różnych wersjach. Od długich do krótkich rozstawów osi, dwu-, trzy- lub czterokołowców, z możliwością sterowania pod i nad siedzeniem.

Rowery te mają cel podobny do siedzącej prasy do ćwiczeń nóg, ponieważ rowerzysta musi odpowiednio oprzeć się o oparcie roweru, aby móc włączyć większy bieg. Niemożność wyprostowania się podczas jazdy pod górę po trudnym nachyleniu jest cechą wyróżniającą roweru leżącego, która często uznawana jest za wadę.

8. Cruiser 

Rowery typu Cruiser są klasyfikowane jako „rowery specjalne”, ponieważ mają bardzo szczególne zastosowania i cechy, które odróżniają je od innych typów rowerów. Rowery Cruiser są przeznaczone do rekreacyjnych przejażdżek po mieście i okolicy.

W porównaniu z innymi rowerami do jazdy po chodnikach, większość tych rowerów ma szersze, 26-calowe opony. Są wyposażone w wygodne siodełka o zrelaksowanej postawie, a także w wewnętrznie uzębione tylne piasty umożliwiające szybką i wygodną konserwację.

9. Rower hybrydowy

To kolejne popularne podstawowe rodzaje rowerów. Rowery hybrydowe są najlepiej zdefiniowane jako skrzyżowanie konstrukcji rowerów szosowych, górskich i turystycznych, co czyni je bardziej uniwersalnym typem roweru, który może być używany do różnych celów.

Rowery te często posiadają kombinację dużych kół w rozmiarze roweru szosowego, które pozwalają im dobrze radzić sobie zarówno na utwardzonych szlakach, jak i na gładkim błocie. Posiadają również płaską kierownicę i kierownicę head-up dla lepszej widoczności i komfortu podczas jazdy. Często wyposażone są w hamulce tarczowe zapewniające szybkie i efektowne hamowanie, zwłaszcza podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wiele przyjaznych dla dojeżdżających rowerów hybrydowych jest wyposażonych w błotniki, bagażniki i systemy oświetleniowe. Należy jednak pamiętać, że żadne dwa rowery hybrydowe nie są dokładnie takie same, dlatego należy je wybrać w oparciu o swoje potrzeby i rodzaj jazdy, którą chcemy podjąć.

Zobacz również: Spalanie kalorii na rowerze

10. Rower przełajowy

jakie są rodzaje rowerów

Rowery przełajowe służą przede wszystkim do ścigania się po polnej trasie z licznymi przeszkodami i utrudnieniami umieszczonymi w różnych odstępach czasu. Celem tych przeszkód jest zmuszenie kolarza lub rowerzysty do zsiadania w połowie trasy i przenoszenia roweru.

Rowery te są niezwykle lekkie, ale jednocześnie wystarczająco wytrzymałe i solidne, aby wytrzymać rygory wyścigów przełajowych, które często obejmują rowerzystów jeżdżących po torach na asfalcie, trawie i szlakach. Większość rowerów przełajowych ma opony typu semi-knobby, co gwarantuje, że poradzą sobie z każdym problemem terenowym.

11. Rower elektryczny

To coraz bardziej popularne kategorie rowerów. Te jednoślady mają silnik elektryczny, który można naładować, podłączając go do standardowego gniazdka. Kiedy pedałujesz, silnik elektryczny pomaga ci podróżować szybciej i łatwiej wspinać się na wzgórza.

Dostępne są elektryczne wersje kilku rowerów, w tym rowerów górskich, szosowych i hybrydowych (do dojazdów do pracy).

12. Rowery Dual-Sports

Rowery Dual-Sport to podkategoria rowerów hybrydowych przeznaczona dla rowerzystów, którzy chcą mieć możliwość dostosowania do wielu nawierzchni, ale wolą bardziej agresywną postawę i styl jazdy. 

Posiadają one płaską lub wyprostowaną kierownicę, choć nie tak wyprostowaną jak standardowe rowery hybrydowe, oraz mniejsze, bardziej zorientowane na osiągi siodełko zamiast szerokiego, komfortowego siedzenia. Większość z nich posiada przednie zawieszenie. Rowery dual-sport są idealne do dojazdów do pracy, jak również do podróżowania po trudnych trasach.

13. Rowery Miejskie

wybór roweru

Słowo „rower miejski” nie odnosi się w rzeczywistości do konkretnego typu roweru; jest to raczej szerokie określenie opisowe. Mogą być również określane jako rowery „dojazdowe” lub „miejskie”, ale wiele z opisanych na tej stronie typy rowerów nadaje się do jazdy i dojazdów do pracy w miastach. 

Jednak niektórzy ludzie, słysząc słowo „rower miejski” widzą pewien styl roweru. Rower ten łączy w sobie elementy roweru hybrydowego i roweru typu cruiser, z wyprostowaną pozycją jazdy cruisera i wielkością kół roweru hybrydowego.

Jednoślad miejski może również posiadać dowolne lub wszystkie z poniższych atrybutów, które sprawiają, że jest on bardziej odpowiedni do jazdy w standardowej odzieży, a nie w odzieży przeznaczonej do jazdy na rowerze:

  • Osłona łańcucha
  • Błotniki
  • Osłona tylnego koła

Rowerek miejski może być również wyposażony w tylną piastę z wewnętrzną przekładnią, co ułatwia użytkowanie i konserwację, a także we wbudowany generator i światła zapewniające bezpieczeństwo podczas jazdy nocą.

Ponieważ przypominają one rowery codziennego użytku w Amsterdamie i innych przyjaznych rowerom miastach europejskich, rowery te są powszechnie nazywane „rowerami holenderskimi”.

14. Rowery fitness

Te rodzaje rowerów oferują wiele zalet zwykłych rowerów szosowych, takich jak lekkie ramy i stosunkowo cienkie opony zapewniające wydajność na chodnikach, ale z płaską lub wyprostowaną kierownicą. 

Rowery te są przeznaczone dla rowerzystów, którzy chcą mieć lekki, wydajny rower, ale nie lubią pozycji jazdy z opuszczoną kierownicą w standardowym rowerze szosowym. Jednoślady są również znane jako rowery szosowe z płaską kierownicą lub wyczynowe rowery hybrydowe. 

Większość z nich może pomieścić nieco szersze opony, co czyni je odpowiednimi do jazdy po nieutwardzonych trasach. Często mogą być wyposażone w bagażniki i błotniki, co czyni je idealnymi do dojazdów do pracy.

15. Rowery triathlonowe

Rowery triathlonowe to rowery szosowe o aerodynamicznej konstrukcji, która zwiększa ich wydajność. Kierownica jest również aerodynamicznie zaprojektowana, co pozwala na pochylenie się do przodu podczas jazdy, aby zmniejszyć opór wiatru wobec ciała. Zawody triathlonowe/czasówki często mają starty rozłożone w czasie, w których każdy zawodnik zaczyna sam; rowery te nie są zazwyczaj dopuszczone do wyścigów ze startem masowym.

16. Rowery dziecięce

modele rowerów

Rowery dla dzieci to dzieła sztuki – jaskrawe i przyciągające uwagę najmłodszych. Nie dajcie się jednak zwieść misternym zdobieniom i intrygującym grafikom. Rowery dziecięce są projektowane w taki sam sposób, jak rowery dla dorosłych, ale w mniejszym rozmiarze. Najpopularniejsze wersje z 16-calowymi kołami wystarczą Ci na kilka sezonów, zanim Twoje dziecko będzie musiało uaktualnić się do większego modelu.

17. Rowery typu gravel

Te rodzaje rowerów są bardzo praktyczne. Rower przeznaczony do pokonywania szutrowych terenów, leśnych ścieżek i polnych dróg to nowe znalezisko. Najlepszy przyjaciel fanatyków bikepackingu. Szybki na asfalcie, wygodny na nierównym terenie. 

Większość rowerów dirtowych pozwoli Ci na zastosowanie opon szerszych niż 40 mm! Wygodna kierownica z „flarą” (wygięcie „rogów” na boki) pozwala wygodnie oprzeć ręce i zmieniać chwyt w zależności od potrzeb i nawierzchni.

Ewolucja roweru

Fascynującym mitem w historii kolarstwa jest to, że Leonardo Da Vinci zaprojektował w latach 40. kilka prototypów rowerów o bardzo aktualnym i współczesnym stylu i formie. Uważa się, że szkice zostały odkryte w XVI wieku. Jednak wielu historyków twierdzi, że plany te nigdy nie zostały przekształcone w funkcjonalne modele, co czyni istnienie szkiców fałszywym.

Innym błędnym przekonaniem było to, że pierwszy rower został stworzony w latach 60-tych XIX wieku przez Pierre’a i Ernesta Michaux. Choć w 1861 roku zbudowali oni rower z obracającymi się korbami i pedałami, nie ma dowodów na to, że jako pierwsi stworzyli rower z pedałami.

Kto więc wynalazł pierwszy rower? Pierwszy funkcjonalny i możliwy do udowodnienia rower został opracowany w 1817 roku przez Niemca o nazwisku Baron Karl von Drais. Nazwał on ten rower „Laufmaschine” lub „The Running Machine”, ponieważ miał on dwa koła połączone ze sobą jednym centralnym prętem.

Był to drewniany rower balansowy z dźwignią pomagającą kontrolować przednie koła zamiast pedałów. Rower podobno pokonał 13 kilometrów w mniej niż godzinę podczas swojej dziewiczej jazdy. Było to dość niesamowite jak na maszynę ważącą prawie 22 kilogramy.

Rodzaje rowerów – podsumowanie

podstawowe rodzaje rowerów

Teraz gdy jesteś świadomy, jakie są rodzaje rowerów, który z nich zamierzasz kupić? Niezależnie od tego, jaki rower zakupisz, pamiętaj, aby uzyskać taki, który rzeczywiście jest dobry i który całkowicie spełnia Twoje potrzeby związane z jazdą.