Przygotowanie roweru do sezonu – co musisz zrobić?

Przygotowanie roweru do sezonu jest istotne. W trakcie zimy wielu z nas schowało swoje rowery, a dla innych proces ten mógł rozpocząć się znacznie wcześniej. Nadszedł czas, aby upewnić się, że Twój rower jest sprawny, gdy nadeszła ciepła wiosna. Dzięki tym prostym wskazówkom będziesz gotowy na nadejście wiosny i wznowienie przejażdżek.

Jak przygotować rower do sezonu?

rower po zimie

Aby przygotowanie roweru do jazdy było odpowiednie, musisz wykonać kilka podstawowych czynności. O to jak samemu przygotować rower do sezonu:

1. Wyreguluj siedzenie roweru

Jak przygotować rower do jazdy? Przede wszystkim sprawdź dwukrotnie, czy siedzisko jest odpowiednio wyregulowane i dokręcone. Jazda na rowerze z luźnym siodełkiem jest nie tylko nieprzyjemna, ale również może być potencjalnie niebezpieczna podczas jazdy. 

Jeśli od jakiegoś czasu nie używałeś osłony siodełka i zaczyna ona wyglądać staro, powinieneś jak najszybciej ją wymienić, abyś nie musiał cierpieć z powodu niewygodnej jazdy.

2. Wyreguluj przerzutki

Zanim wyruszysz na przejażdżkę wiosną, będziesz chciał się upewnić, że Twoje biegi poruszają się tak płynnie, jak to tylko możliwe. Jeżeli nie jeździłeś na rowerze od dłuższego czasu, możliwe, że przed ponowną jazdą konieczna będzie regulacja przerzutek

Należy obracać pedałami, gdy rower stoi odwrócony do góry nogami na stojaku rowerowym. Tak, aby można było przejechać przez wszystkie biegi i upewnić się, że są one prawidłowo ustawione. Jeśli okaże się, że trzeba dokonać drobnych regulacji przedniej i tylnej przerzutki, można to zrobić stosunkowo szybko za pomocą śrubokręta z główką typu Philips.

3. Sprawdź ciśnienie w oponach

Sprawdzenie ciśnienia w oponach powinno być jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez rowerzystę po wejściu na rower. Nawet jeśli opony przez wiele miesięcy leżały w jednym miejscu bez ruchu, ciśnienie powietrza z czasem będzie stopniowo spadać. 

Sprawdź w instrukcji producenta, jakie powinno być idealne ciśnienie. Aby uzyskać idealny poziom ciśnienia w oponach, można skorzystać z tradycyjnej pompki podłogowej lub elektrycznej.

4. Koniecznie sprawdź dźwignie hamulcowe

jak przygotować rower do jazdy

Bardzo ważne jest, aby Twoje hamulce były zawsze sprawne. Nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne, a ich posiadanie może zapewnić Ci bezpieczeństwo w razie potrzeby. Wykonaj test, aby określić, czy dźwignie hamulca prawidłowo stykają się z klockami hamulcowymi. 

Kiedy koło jest w ruchu, hamulce nie powinny się zaciąć, a powinny doprowadzić do natychmiastowego i całkowitego zatrzymania. Jeśli dźwignia hamulca w Twoim pojeździe wymaga regulacji, możesz to zrobić delikatnie, odkręcając regulator baryłkowy na dźwigni.

5. Sprawdź klocki hamulcowe

Musisz upewnić się, że klocki hamulcowe zostały dokładnie sprawdzone. Ważne jest, aby klocki hamulcowe w Twoim rowerze nie były chybotliwe lub wydawały się zużyte. Jeśli klocki hamulcowe są zbyt oddalone od obręczy, można wyregulować linkę hamulcową za pomocą śrubokręta. Jeżeli wydają się być zużyte, należy wymienić klocki hamulcowe. 

Jeśli klocki hamulcowe w Twoim pojeździe wydają piszczący dźwięk, zapoznaj się z naszą pomocną instrukcją, jak rozwiązać ten problem.

6. Sprawdź łańcuch

Jeśli łańcuch rowerowy z czasem się poluzował, istnieje możliwość, że spadnie podczas jazdy, co może spowodować katastrofalne skutki dla Ciebie lub innego rowerzysty. Aby określić poziom napięcia łańcucha, należy nacisnąć palcami górną część łańcucha. Po wykonaniu tej czynności łańcuch w rowerze nie powinien poruszyć się więcej niż o półtora centymetra. Z czasem łańcuch rowerowy może się poluzować i rozciągnąć – w takim przypadku należy go wymienić.

7. Sprawdź szprychy

przygotowanie roweru do jazdy

Szprychy Twoich kół utrzymują je w linii prostej. Aby wyprostować koła, które wydają się być przechylone lub skrzywione w jakikolwiek sposób, wystarczy dokręcić szprychy. Upewnij się, że używasz klucza do szprych o odpowiednim rozmiarze, a następnie dokręć każdą szprychę u jej podstawy. Uważaj, aby nie dokręcić zbyt mocno szprych. Może to spowodować zniekształcenie obręczy lub nawet jej roztrzaskanie w przypadku zbyt dużego naprężenia.

8. Sprawdź swoje wyposażenie ochronne

Czy Twoje światła rowerowe działają? Co sądzisz o odblaskach? Zanim wyruszysz w podróż, musisz sprawdzić, czy hamulce, przerzutki i inne elementy bezpieczeństwa Twojego roweru są w dobrym stanie. Ponieważ jazda rowerem po drogach publicznych po zmroku bez sprawnych świateł jest niezgodna z prawem, musisz sprawdzić, czy Twoje światła są sprawne.

9. Nałóż trochę suchego smaru

Po pewnym czasie ruchome elementy korby mogą przestać działać prawidłowo. Ruchome elementy korby składają się odpowiednio z tarczy, tylnej zębatki i łańcucha. Jeśli zauważysz, że nie poruszają się one tak jak powinny, możesz temu zaradzić stosując smarowanie na sucho.

10. Załóż zapięcia na fotelik dziecięcy

W przypadku, gdy rower po zimie jest wyposażony w fotelik dziecięcy lub uchwyt, przed rozpoczęciem użytkowania roweru należy sprawdzić również ten element. Przeprowadź kontrolę wzrokową fotelika w poszukiwaniu jakichkolwiek pęknięć lub złamań oraz dwukrotnie upewnij się, że jest on bezpiecznie przymocowany do roweru. Jeśli tak, postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta, aby przymocować go do roweru.

Przygotowanie roweru do sezonu – podsumowanie

przygotowanie roweru do sezonu

Jeśli poświęcisz na to czas z pełnym zaangażowaniem i podstawowym poczuciem przyzwoitości, konserwacja roweru po zimie nie zajmie nam wiele czasu. Nie robimy tego z poczucia nostalgii, robimy to raczej dla siebie, a jeśli nam się uda, wkrótce będziemy mogli wyruszyć w piękny nowy sezon bez doświadczania żadnych mechanicznych awarii. Upewnij się, że wszystko jest w porządku przed wyjazdem i spraw, by przygotowanie roweru do sezonu było przyjemnym doświadczeniem.

Jak dobrze przygotować rower do sezonu – FAQ

Co trzeba sprawdzić w rowerze po zimie?

Po zimie często trzeba wymienić klocki hamulcowe, warto sprawdzić ich stan, aby uniknąć uszkodzenia felg. Dodatkowo należy je wyszorować z brudu i soli. Przemyślenia może wymagać również oświetlenie. Po sezonie zimowym, w którym panowały duże ciemności, wymiany mogą wymagać baterie i akumulatorki.

Jak zrobić przegląd roweru po zimie?

Wykonanie samodzielnej naprawy roweru po zimie wiąże się nie tylko z niezbędną wiedzą, ale także z odpowiednim sprzętem. Często wystarczające jest umycie roweru oraz oczyszczenie i nasmarowanie łańcucha. Łańcuch rowerowy wymaga odtłuszczenia i ponownego nasmarowania.