Przewożenie roweru w środku samochodu – co trzeba zrobić?

Przewożenie roweru w środku samochodu może być problematyczne. Jako miłośnik rowerów nie chciałbyś zostawić swojego roweru w garażu, gdy wyruszasz w ekscytującą podróż. Prawdopodobnie chcesz zabrać go ze sobą.

Najbardziej efektywną metodą transportu roweru w odległe miejsce jest zmieszczenie go wewnątrz pojazdu. Możesz podróżować bez obaw, że Twój rower zostanie zniszczony. Ale jak powinno wyglądać przewożenie roweru wewnątrz samochodu?

Jak przewozić rower wewnątrz samochodu?

Określ pojemność ładunkową pojazdu

Samochody są dostępne w różnych rozmiarach i o różnej pojemności ładunkowej. Przed podjęciem decyzji o zabraniu roweru na wycieczkę, należy sprawdzić pojemność pojazdu. Bez bagażnika samochód musi mieć wystarczającą ilość miejsca, aby pomieścić masę roweru.

  • Czy planujesz transportować rowery w bagażniku? 
  • Czy może wnętrze pojazdu jest bardziej pojemne na Twój rower? 
  • Czy Twój rower zmieści się w pojeździe? 
  • Czy Twój sprzęt ulegnie zniszczeniu, jeśli zostanie zapakowany do ciasnej przestrzeni?

To są pytania, które powinieneś sobie zadać przed transportem roweru w pojeździe. Jeśli jesteś pewien, że Twój pojazd ma wystarczająco dużo miejsca, aby przewieźć znaczący sprzęt, możesz przejść do kolejnego etapu.

Zobacz również: Rozmiary opon rowerowych

Przygotuj miejsce dla roweru

Po ocenie możliwości przechowywania Twojego jednośladu stwórz miejsce dla roweru w całości, bez jego demontażu. Innymi słowy, opróżnij bagażnik i wnętrze pojazdu z niepotrzebnych przedmiotów. Dzięki temu będziesz mógł umieścić rower w bagażniku lub z tyłu pojazdu.

Na przykład, bagażnik przy tylnych siedzeniach musi być wysunięty do przodu przed przymocowaniem roweru do wnętrza samochodu. Ponadto obszar wokół bagażnika musi być wyściełany, aby chronić rower przed drganiami podczas ruchu pojazdu. Dzięki odpowiedniemu wyściełaniu rower nie będzie narażony na gwałtowne uderzenia podczas jazdy samochodem w górę i w dół drogi.

Upewnij się, że rower jest czysty

Na tym etapie musisz wziąć pod uwagę czystość swojego roweru. Często jeździsz rowerem na zewnątrz, gdzie brud, błoto i zanieczyszczenia mogą osadzić się na powierzchniach roweru. Przed załadowaniem roweru do pojazdu należy koniecznie usunąć wszelkie zabrudzenia.

Zapobiegnie to przenoszeniu zanieczyszczeń z roweru do samochodu. Przed umieszczeniem w pojeździe należy upewnić się, że rama i koła roweru są czyste.

Jak zmieścić rower w bagażniku?

przewożenie roweru w środku samochodu

Jak przewieźć rower w bagażniku? Aby zmniejszyć rozmiar swojego sprzętu, możesz odłączyć wszelkie główne elementy, takie jak koła roweru. Koła mogą zajmować dużo miejsca wewnątrz pojazdu, ale usunięcie ich z ramy może zaoszczędzić sporo miejsca.

Możesz przechowywać koła w bagażniku i zamontować je ponownie po dotarciu na miejsce. Upewnij się, że koła są odpowiednio przechowywane, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń.

Skup się na układzie hamulcowym swojego roweru

Dodatkowo nie powinieneś zaniedbywać hamulców. Przed włożeniem roweru do pojazdu musisz zabezpieczyć ten bardzo delikatny element roweru. Do zabezpieczenia zacisków hamulcowych można użyć korków hamulcowych.

Należy je ostrożnie umieścić na górnej stronie schowka i wyłożyć ręcznikiem lub matą. Osłoni to hamulec przed niepotrzebnymi drganiami podczas jazdy.

Zobacz również: Jak naprawić piszczące hamulce w rowerze

Ustal, która część roweru powinna być skierowana do góry

Po zabezpieczeniu hamulca należy zastanowić się, jak rower będzie ustawiony w pojeździe. Kierownica powinna być umieszczona z wystarczającą ilością miejsca nad i wokół niej.

Należy upewnić się, że łańcuch, hamulce i przerzutki również są skierowane do góry. Te części roweru są podatne na uszkodzenia, dlatego zabezpieczenie ich pozycji ma kluczowe znaczenie. Aby zapobiec wyciekowi smaru z łańcucha i złamaniu przerzutek, należy upewnić się, że żadna z nich nie jest wygięta.

Zobacz również: Czym smarować łańcuch rowerowy i jak utrzymać go w ruchu?

Dodatkowe wyłożenie

Jeżeli chcesz zapobiec uszkodzeniu roweru podczas transportu, powinieneś zwiększyć ilość wyściółki wokół miejsca przechowywania.

Po umieszczeniu elementów roweru w pojeździe powinieneś dodać dodatkową warstwę wyściółki. Jako poduszki możesz wykorzystać dywaniki, gazety i piankę. Są to doskonałe amortyzatory. Upewnij się, że ustawisz poduszki tak, aby koła były ustabilizowane i nie mogły się przemieszczać.

Po zastosowaniu odpowiedniej wyściółki rower nie powinien się kołysać, poruszać w górę i w dół ani na boki. Im większa ilość zastosowanych poduszek, tym stabilniejsze będzie ustawienie roweru. Zapobiegnie to powstawaniu uszkodzeń w Twoim sprzęcie.

Nie należy zapominać o przykryciu pedałów i łańcucha rowerowego

przewożenie roweru w środku samochodu

Oprócz wyściełania równie ważne jest zabezpieczenie pedałów i łańcucha rowerowego. Jeżeli te dwie rzeczy zostaną odpowiednio pokryte, możesz zapobiec ewentualnym wyciekom oleju. Odpowiednia osłona może również ochronić pojazd przed niepożądanymi zanieczyszczeniami.

Umieść rower w pojeździe i starannie go przykryj

Ostrożnie umieść pozostałą część roweru w pojeździe. Aby zapobiec łuszczeniu się lakieru roweru, należy unikać zderzenia z ramami wnętrza samochodu. Z każdym elementem roweru należy obchodzić się niezwykle ostrożnie, aby zapobiec jego uszkodzeniu.

Należy zaopatrzyć się w duży kawałek materiału lub pokrowiec na rower i położyć go na rowerze po bezpiecznym załadowaniu do pojazdu. Dostępne są również dywany, ręczniki i gazety. Materiały, które wybierzesz, muszą być wystarczające do przykrycia całego roweru.

Zobacz również: Jak zapakować rower na prezent

Do jakiego samochodu wejdzie rower?

Rower idealnie zmieści się w bagażniku dużych SUV-ów oraz kombi C i D. Aby umieścić duży rower na przykład w Hondzie Civic lub Hondzie Accord, należy zdjąć przednie koło i złożyć tylne siedzenia.

Przewożenie roweru w środku samochodu – podsumowanie

Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo transportować swój rower, dalekie podróże mogą okazać się sporą niedogodnością. Aby zminimalizować niepotrzebne uszkodzenia roweru, należy transportować go z należytą ostrożnością. Należy podjąć kroki, które zapewnią stabilność, równowagę i bezpieczeństwo sprzętu.

W artykule o montażu roweru w pojeździe krok po kroku przedstawiliśmy kompleksową technikę wykonania tego zadania. Zaproponowaliśmy metody na przewożenie roweru w środku samochodu i mamy nadzieję, że dobrze skorzystasz z tych rad!