Pływanie w morzu – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed!

Pływanie w morzu wydaje się dobrym pomysłem na spędzenie wakacji. Zanim jednak uderzysz w fale na swoich nadmorskich wakacjach, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Dzięki temu twoje wakacje będą w pełni bezpieczne.

1. Pływanie w morzu a pogoda

To może wydawać się banalną kwestią, ale jeśli sprawdzisz pogodę przed pójściem na plażę, możesz uniknąć kilku głównych zagrożeń. Problemy te obejmują hipotermię i hiponatremię. Zaleca się, aby przed pójściem na plażę sprawdzić oficjalną prognozę, aby upewnić się, że warunki są bezpieczne. 

Należy również sprawdzić nadchodzące ostrzeżenia pogodowe, aby upewnić się, że nie będzie żadnych burz podczas pływania. Piorun uderzający w morze lub w jakiekolwiek inne miejsce na plaży jest głównym zagrożeniem. Burze z piorunami znajdują się na liście 9 największych zagrożeń, które można znaleźć na plaży.

Istnieje wiele poważnych zagrożeń, które mogą wystąpić, takich jak fale i burze. Niemniej jednak ważne jest, aby być gotowym na ekstremalne ciepło i ekspozycję na słońce, używając wystarczającej ilości filtrów przeciwsłonecznych i będąc dobrze nawodnionym.

Zobacz również: Co daje pływanie?

2. Jak pływać w egzotycznych miejscach?

Odpowiedź na to pytanie może być skrajnie różna w zależności od tego, którą plażę wybierzesz. Jeśli podróżujesz na Florydę lub do Zatoki Meksykańskiej, powinieneś być świadomy obecności płaszczek i zapoznać się z miejscowymi zaleceniami, aby uniknąć użądlenia przez jedno z tych zwierząt. Jeśli znajdziesz się na Południowym Pacyfiku, teraz będzie dobry czas, aby podszlifować swoją wiedzę na temat raf koralowych.

Nie jesteś jedynym plażowiczem, a zrobienie odrobiny badań, aby upewnić się, że wiesz, z kim i czym będziesz dzielić fale, zapewni Ci i Twojej rodzinie bezpieczeństwo przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Zobacz również: Pływanie a sylwetka

3. Pływanie w morzu a prąd

Dowiedz się, jak uniknąć bycia zmiecionym przez prąd strugowy, jak również go rozpoznać i pomóc komuś, kto jest w tarapatach. Ludzie nie są stale na straży prądów strugowych, ponieważ są one o wiele bardziej powszechne, niż im się wydaje. Powinieneś koniecznie zapoznać się z tematem prądów strugowych przed wypłynięciem na fale jakiegokolwiek zbiornika wodnego.

Pomimo tego, że prądy mogą się rozwinąć w każdym rodzaju wody, są one jednak bardziej powszechne w oceanie.

Zobacz również: Ciekawostki o pływaniu

4. Ratownicy

Organizacje bezpieczeństwa radzą pływakom, aby robili to tylko na plażach, które mają ratowników na straży. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, ostrzegają ludzi, aby nigdy, przenigdy nie pływali sami. 

Zanim włożysz palce do wody, znajdź lokalizację najbliższego stanowiska ratownika i bądź przygotowany, aby powiadomić go i poprosić o pomoc, jeśli zauważysz po drodze jakiekolwiek objawy trudności. 

Ponieważ nawet obecność ratownika nie gwarantuje bezpieczeństwa w wodzie, w interesie każdego jest zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w wodzie.

Zobacz również: Pływanie a odchudzanie

5. Flagi na plaży

Jeśli kiedykolwiek byłeś na publicznej plaży, prawdopodobnie widziałeś wiele flag, które są tam pokazywane. Nie, nie są one tam po to, aby zapewnić klimatyczny akcent. Ich celem jest raczej zapewnienie bezpieczeństwa, ale jak możesz z nich skorzystać, jeśli nie masz pojęcia, co oznaczają? 

Można założyć, że wiesz, co oznacza kolor zielony i czerwony, ale czy wiesz, co oznacza kolor fioletowy? Dobrym pomysłem jest przejrzenie swojej wiedzy na temat flag przed wyjazdem, szczególnie jeśli wybierasz się do obcego narodu, gdzie konkretne flagi i znaki mogą różnić się od tego, do czego jesteś przyzwyczajony w Polsce.

Zobacz również: Pływanie w ciąży

6. Sprawdź, czy można pływać

Pomimo faktu, że odpowiedź może wydawać się oczywista, zaleca się, aby zapytać o tę kwestię przed zaangażowaniem się w jakiekolwiek działania związane z morzem. Pływanie w otwartych wodach różni się od pływania w basenie w domu. Fale są silniejsze i trudne do przewidzenia, a wiatr może spowodować nagłe zmiany w prądach. 

Zanim wejdziesz do jakiejkolwiek części morza, powinieneś sprawdzić, czy masz dobre umiejętności pływackie.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko pływać

Pływanie w morzu – FAQ

Czy pływanie w oceanie jest bezpieczne?

Pływanie w otwartych wodach jest niezwykle satysfakcjonujące, ale wiąże się z oczywistym ryzykiem. Ze względu na ciągle zmieniające się warunki, pływanie w morzu jest bardziej ryzykowne. Miejsce, które możesz uznać za „bezpieczne” do pływania jednego dnia, może nie być takie samo następnego.

Czy w słonej wodzie łatwiej się pływa?

Ponieważ słona woda ma większą gęstość niż słodka, zapewnia większą pływalność. Ponieważ pływalność ułatwia utrzymanie ciała na powierzchni, można pływać szybciej w słonej wodzie niż w słodkiej, przy czym wszystkie inne czynniki są takie same.

Czy można się utopić w Morzu Martwym?

Pomimo tego, że każdy, kto wejdzie do wody, natychmiast unosi się na powierzchni, w Morzu Martwym można się utopić. Dzieje się tak, gdy pływacy zostają pokonani przez silny wiatr, przewracają się i połykają słoną wodę. Upewnij się, że wchodzisz tylko na wyznaczone plaże, na których obecny jest ratownik.

Czy można kąpać się w nocy w morzu?

Nocne pływanie jest na ogół niebezpieczne i nie jest zalecane. Po prostu trudniej jest rozróżnić stan wody i obecność niektórych stworzeń, takich jak meduzy. Wszyscy pływacy muszą pozostać blisko krawędzi plaży, jeśli chcą kontynuować pływanie w nocy.