Pływanie w jeziorze – na co musisz uważać?

Pływanie w jeziorze to dobry sposób na spędzenie czasu. Tego lata, jeśli rozważasz relaksującą kąpiel w swoim ulubionym jeziorze, pamiętaj o tych środkach ostrożności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Latem wielu z nas skłania się ku wodzie, gdy tylko nadarzy się okazja. Niezależnie od tego, czy jest to weekendowa wycieczka, czy dłuższy urlop.

Zanurzone w naturze, chłodne i często mniej gorączkowe niż plaże morza, jeziora zapewniają wiele przyjaznych dla rodziny zajęć, takich jak kajakarstwo, kemping i turystyka. Pływanie to także kusząca rozrywka w gorący dzień. Nie ma nic przyjemniejszego niż pływanie w wodzie w spokojnym otoczeniu. Musisz jednak być świadomy swojego otoczenia i podjąć rozsądne kroki, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Pływanie w jeziorze a znaki

Wiele jezior podlega ocenie jakości wody, a kąpiel może być ograniczona, jeśli poziom zanieczyszczenia jest zbyt wysoki. Dodatkowo znaki mogą być ustawione tak, aby ostrzegać pływaków przed gwałtownymi spadkami, silnymi prądami i innymi zagrożeniami.

Zobacz również: Pływanie w płetwach

Sprawdź jezioro, zanim wejdziesz

Jeśli bardzo boisz się pełzających stworzeń, szybkie wyszukiwanie w Internecie może ujawnić, czy twoje jezioro jest zamieszkane przez coś szczególnie nieprzyjemnego. W słodkowodnych jeziorach nie ma rekinów ani meduz, ale powinieneś unikać pijawek, węży i innych niebezpiecznych gatunków.

Do wody wchodź z rozwagą

Nie zdejmuj butów i nie spiesz się do jeziora bez uprzedniego sprawdzenia, czy nie ma ostrych lub śliskich kamieni. Nie skacz również z pomostu bez uprzedniego określenia głębokości wody.

Zobacz również: Pływanie w morzu

Pływanie w jeziorze samemu jest niebezpieczne

Nie pływaj sam, chyba że jesteś nad jeziorem z wyznaczonym miejscem do pływania i dyżurującym ratownikiem. Na wodach otwartych zawsze powinieneś mieć ze sobą partnera.

Uważaj na motorówki

Uważaj na skutery wodne i inne jednostki pływające na jeziorze. Nie zakładaj, że są w stanie Cię zobaczyć.

Uważaj na grunt

Nie znajdziesz czarnej linii na dnie jeziora, która pomoże Ci płynąć prosto. Uważnie więc zlokalizuj elementy, które mogą służyć jako przewodniki. Następnie regularnie zerkaj, aby upewnić się, że nadal jesteś na kursie. Rozważ płynięcie równolegle do brzegu, zamiast płynąć bezpośrednio w kierunku środka jeziora. Pozwoli Ci to uniknąć ruchu łodzi i pozostanie w cieplejszej, płytszej wodzie.

Wiele osób twierdzi, że pływanie w otwartych wodach to najlepszy sposób, aby poczuć się bardziej żywym i zsynchronizowanym z naturą i własnym ciałem. Wypróbuj to, czy pływasz dla ćwiczeń, czy po prostu szukasz chłodnego zanurzenia lub spokojnego unoszenia się na wodzie.

Zobacz również: Pływanie a sylwetka

Pływanie w jeziorze – FAQ

Czy można pływać w jeziorze?

Ludzie zazwyczaj niechętnie pływają w naturalnych zbiornikach wodnych, takich jak jeziora i strumienie, ze względu na obawy dotyczące prądów, zanieczyszczeń i zwierząt. W zdecydowanej większości zbiorników słodkowodnych pływanie jest całkowicie bezpieczne.

Czy można pływać na środku jeziora?

Jeśli chcesz wypłynąć na środek jeziora, w którym pływanie jest dozwolone, policja może zażądać od Ciebie powrotu tylko wtedy, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że może dojść do tragedii.

W jakiej temperaturze można się kąpać w jeziorze?

Zakres temperatur pomiędzy 18 a 22-25 stopni Celsjusza jest zalecany przez specjalistów jako najbardziej komfortowy do kąpieli. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej 14 stopni Celsjusza, należy unikać kąpieli.

Czy kąpiel w jeziorze jest zdrowa?

Zbiorniki słodkowodne, takie jak jeziora i stawy, mogą być siedliskiem niebezpiecznych mikroorganizmów lub zanieczyszczeń. Zanim wejdziesz do wody, powinieneś być świadomy, obaw związanych z bezpieczeństwem w wodzie, które mogą narazić Cię i Twoją rodzinę na ryzyko wypadku, choroby lub urazu.

Czy można pić wodę z jeziora?

Nigdy nie spożywaj wody z naturalnego źródła, która nie została oczyszczona, nawet jeśli wydaje się czysta. Woda w strumieniu, rzece lub jeziorze może wydawać się czysta, ale może zawierać bakterie, wirusy i pasożyty, które mogą powodować choroby przenoszone drogą wodną.