Pływanie w ciąży – czy można i czy jest bezpieczne?

Pływanie w ciąży jest bardzo korzystne. Jako kobieta w ciąży jednak możesz mieć wrażenie, że za każdym razem, gdy się odwrócisz, ktoś odradza Ci zrobienie czegoś. Może się wydawać, że nic nie jest bezpieczne dla ciebie i twojego nienarodzonego dziecka. Lista rzeczy, których nie powinnaś robić w ciąży, staje się coraz dłuższa. Jesteś świadoma, że musisz jeść, spać i ćwiczyć, aby zachować zdrowie, ale może być trudno określić, ile każdego z nich i jakie czynności są dozwolone.

Przykładem może być pływanie. Czy jest ono bezpieczne? Zasadniczo tak. Choć tylko Ty możesz określić, w jakie aktywności chcesz się angażować w czasie ciąży, zebraliśmy fakty, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o skorzystaniu z kąpieli w basenie.

Czy w ciąży można chodzić na basen?

Według badań, pływanie w czasie ciąży jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że nurkowanie nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko kontuzji. Pływanie jest aktywnością o niskim wpływie, która poprawia siłę i sprawność aerobową. Koncentrując się na ćwiczeniach wzmacniających rdzeń i unikając skrętów brzucha, można bezpiecznie pływać przez całą ciążę.

Pływanie a in vitro

Pływanie jest również dozwolone jako forma ćwiczeń podczas zapłodnienia in vitro ze względu na wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli obawiasz się utraty wytrzymałości i siły mięśni podczas zapłodnienia in vitro z powodu ograniczeń w ćwiczeniach, pływanie jest bezpiecznym sposobem na utrzymanie obecnego poziomu sprawności.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko pływać w każdym wieku?

Basen w ciąży – jak się zabezpieczyć?

basen w ciąży

Pomimo tego, że pływanie podczas ciąży jest zazwyczaj uważane za bezpieczne, może nie być zalecane dla kobiet z określonymi problemami medycznymi lub ograniczeniami aktywności z powodu trudności w ciąży.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem na temat swoich unikalnych okoliczności. Zwłaszcza jeśli zmieniasz typową rutynę treningową lub masz jakiekolwiek problemy medyczne związane z ciążą.

Zobacz również: Bieganie w ciąży

Uważaj na niebezpieczeństwa

Ważne jest, aby pływać tylko w rejonach, które znasz jako bezpieczne. Bądź ostrożna podczas pływania daleko od brzegu lub plaży. Pamiętaj też o tym, że możesz zmęczyć się szybciej, niż gdy nie jesteś w ciąży. Przed pójściem na pływanie weź pod uwagę pływy, stan wody i wszelkie doniesienia o zarazkach w wodzie.

Czy w ciąży można chodzić na baseny termalne?

Ze względu na konieczność utrzymania temperatury ciała poniżej 39°C, podczas gdy dziecko rozwija się wewnątrz Ciebie, korzystanie z jacuzzi, gorących źródeł lub nawet bardzo ciepłych kąpieli w celu zrelaksowania się podczas ciąży powinno być ściśle kontrolowane – jeśli w ogóle.

Jacuzzi w ciąży – zagrożenia

W pierwszym trymestrze ciąży wzrost temperatury ciała spowodowany zanurzeniem w gorącej wodzie może spowodować wady wrodzone lub poronienie. Dlatego tak ważne jest dokładne przestrzeganie tej rady.

Kąpiel w jeziorze lub morzu w ciąży

Na drugim końcu spektrum temperatur należy unikać pływania w jeziorach i morzach podczas chłodnej pogody. Ponieważ zimno może spowodować szok w organizmie lub chorobę, co nie jest korzystne dla rozwijającego się dziecka.

Zachowaj umiar

Ze względu na niskie niebezpieczeństwo upadku i uspokajający wpływ wody na bóle, które wiele kobiet cierpi podczas ciąży, ćwiczenia w wodzie są doskonałą opcją dla kobiet w ciąży. Jednak, jak w przypadku każdej doskonałej opcji, łatwo jest tego nadużywać.

Zbyt wiele ćwiczeń w czasie ciąży może sprawić, że pływanie stanie się niebezpieczne. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów ćwiczeń w czasie ciąży, powinnaś przerwać pływanie, jeśli poczujesz mdłości, przegrzanie lub jeśli pojawi się wydzielina z pochwy, krwawienie lub dyskomfort w żołądku i miednicy.

Jak często chodzić na basen w ciąży?

Rozważ ograniczenie treningów pływackich do 30 minut każdy i trzy do pięciu razy w tygodniu. Jeśli jesteś początkująca w pływaniu, zwróć się do trenera lub coacha o pomoc w opracowaniu bezpiecznego planu dostosowanego do Twoich możliwości fizycznych. Może to pomóc w zapobieganiu nadmiernemu wysiłkowi.

Pływanie w ciąży a chlor

Badanie z 2010 roku wskazuje, że nie ma żadnych negatywnych skutków urodzeń związanych z chlorem. Co więcej, według tych badań, kobiety, które pływały w wodzie basenowej na początku i w środku ciąży miały nieco mniejsze szanse na urodzenie swoich dzieci przedwcześnie lub z wadami wrodzonymi niż kobiety, które nie ćwiczyły!

Co daje pływanie w ciąży?

pływanie w ciąży

Kobiety w ciąży są zachęcane do ćwiczeń fizycznych, ponieważ utrzymują one ciało w zdrowiu i przygotowują je do rygorów porodu. Oprócz zwykłych zalet ćwiczeń fizycznych istnieją dodatkowe powody, aby rozważyć pływanie w czasie ciąży:

  • Pływanie jest aktywnością o niskim wpływie, więc twoje kości i stawy docenią to. Przebywanie w otoczeniu wody może również złagodzić niektóre z obciążeń spowodowanych dodatkowym ciężarem, jaki nosisz w czasie ciąży.
  • Lepszy sen! Podobnie jak w przypadku wielu rodzajów ćwiczeń sercowo-naczyniowych, pływanie może skutkować poprawą jakości snu. Ze względu na fakt, że sen może być trudny na różnych etapach ciąży, nie należy lekceważyć tej zalety.
  • Pływanie jest na ogół bezpieczne przez wszystkie trzy trymestry. Dlatego nie ma co się martwić o przerwanie aktywności po upływie określonego okresu w ciąży.
  • Woda może być skutecznym środkiem przeciwbólowym, zwłaszcza w czasie ciąży, kiedy obrzęki i dyskomfort związany ze wzrostem wagi są powszechne. Nawet jeśli jesteś w trakcie aktywnego porodu, prysznic, kąpiel lub basen z wodą mogą przynieść ulgę w odczuwanym dyskomforcie.
  • Pływanie może poprawić układ nerwowy Twojego nienarodzonego dziecka. W jednym z eksperymentów pływanie ciężarnej matki szczura wpłynęło pozytywnie na rozwój mózgu jej dzieci. Nie wiadomo jeszcze, czy pływanie może chronić niemowlęta przed niedotlenieniem-niedokrwieniem, stanem neurologicznym, dopóki nie zostanie zebranych więcej faktów i badań.

Zobacz również: Pływanie kcal – ile kalorii spala pływanie?

Pływanie w ciąży – wskazówki

Jeśli zdecydujesz się na pływanie w czasie ciąży, weź pod uwagę poniższe sugestie dotyczące bezpieczeństwa i przyjemności.

  • Znajdź strój kąpielowy, który jest dobrze dopasowany. Twój rozmiar i forma będą się zmieniać w miarę trwania ciąży. Kiedy Twoje ciało będzie gotowe, powinnaś kupić nowy strój. Ponieważ nie jest przyjemne próbować pływać w czymś, co nie jest odpowiednio dopasowane.
  • Zwróć uwagę na swój krok! Wejście i wyjście z miejsc z wodą może być śliskie. Uważaj na swoje kroki, aby uniknąć upadku. Bądź ostrożna w szatniach basenowych, gdzie łatwo jest się poślizgnąć na kałuży wody.
  • Podczas pływania na zewnątrz używaj kremu z filtrem o szerokim spektrum SPF 30, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Pamiętaj o regularnym ponawianiu aplikacji kremu z filtrem. Rozważ też unikanie pływania na świeżym powietrzu między godziną 10 a 16, kiedy bezpośrednie światło słoneczne jest najsilniejsze.
  • Utrzymuj odpowiednie nawodnienie. Nawet jeśli nie czujesz pragnienia podczas pływania, możesz być odwodniona. Wrażenie bycia otoczonym przez wodę może dać ci fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ale ważne jest, aby robić częste przerwy na picie wody. Unikaj napojów alkoholowych i kofeinowych, które również sprzyjają odwodnieniu.
  • Zawsze pływaj obok innej osoby. Jeśli pływasz w miejscu, gdzie nie ma ratownika, zabierz ze sobą osobę towarzyszącą. Zapisz się na lekcje pływania, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, jeśli nie jesteś obeznany z miejscami wodnymi.

Zobacz również: Co zabrać na basen – lista potrzebnych rzeczy

Jaki stylem pływać w ciąży?

Jak pływać na basenie w ciąży? We wczesnej ciąży każdy styl pływacki jest odpowiedni. Żabka może być korzystna w późnej ciąży, ponieważ zachęca do doskonałej postawy i wzmacnia mięśnie pleców i klatki piersiowej. W późnym okresie ciąży styl grzbietowy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ płód może obciążać naczynia krwionośne w jamie brzusznej.

Pływanie w ciąży – podsumowanie

ciąża a basen

Chociaż możesz mieć wrażenie, że w ciąży nie możesz nic robić (ani jeść), Twój lekarz prawdopodobnie da Ci zielone światło na pływanie. Pływanie może nie tylko przynieść ulgę w bólach związanych z ciążą, ale także inne korzyści zdrowotne, takie jak lepszy sen i kondycja. 

Zasadniczo uważa się, że jest to bezpieczny rodzaj ćwiczeń we wszystkich trzech trymestrach ciąży. Powinnaś więc go uprawiać, jeśli jesteś zainteresowana. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem!

Zobacz również: Jak nauczyć się pływać – nauka pływania krok po kroku