Pływanie a odchudzanie – 10 wskazówek jak schudnąć na basenie

Pływanie a odchudzanie ma duży związek. Kiedy ludzie zamierzają schudnąć, pierwszą rzeczą, jaką robią, jest zapisanie się na siłownię lub odnowienie istniejącego karnetu. Jednak nie trzeba iść na siłownię, aby zmienić swoje ciało. Możesz mieć lepsze wyniki z przyjemnych hobby, takich jak chodzenie na basen. 

Czy pływanie odchudza?

Pływanie jest nie tylko wspaniałym sposobem na ochłodzenie się w gorący dzień, ale także jedną z najlepszych metod utraty wagi. Więc, jak pływanie może pomóc Ci schudnąć? Oto kilka wskazówek i technik.

Jak schudnąć na basenie?

pływanie na odchudzanie

Niezależnie od tego, czy pływasz, aby zmniejszyć ilość tłuszczu na brzuchu, zbudować mięśnie, czy po prostu zmienić swoją rutynę, oto jak uzyskać najlepsze wyniki.

1. Pływaj przed śniadaniem

Jeśli masz dostęp do basenu przed pracą, powinieneś rozważyć pójście na pływanie rano. Pływanie z samego rana wprowadzi Twoje ciało w stan postu, gotowy do wykorzystania rezerw tłuszczu jako energii. Pływanie to nie tylko wspaniałe ćwiczenie cardio, ale także trening całego ciała, więc możesz spodziewać się ogromnych rezultatów.

Zobacz również: Bieganie rano

2. Pływaj szybciej

Na początku pływanie spala bardzo dużo kalorii. W miarę jak twoje umiejętności pływackie będą się poprawiać i staniesz się bardziej wydajny, twoje tętno będzie rosło mniej. Podczas pływania użyj wodoodpornego zegara fitness, aby zmierzyć swoje tętno. Twoje docelowe tętno podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności powinno wynosić od 50 do 70% maksymalnego tętna. Twoje maksymalne tętno może być obliczone poprzez odjęcie Twojego wieku od 220.

3. Zapisz się na lekcję pływania

Nauka odpowiednich styli pływackich pozwoli Ci pływać z umiarkowaną prędkością. Skontaktuj się z lokalnym basenem, aby uzyskać informacje na temat nauki pływania.

4. Urozmaicaj swoją rutynę pływacką

Jeśli nadal będziesz pływać w tym samym tempie i tą samą techniką, Twoje ciało może w końcu osiągnąć limit. Wychodzenie poza swoją strefę komfortu i zmiana rutyny to fantastyczna metoda na pracę różnych grup mięśniowych, stąd maksymalizacja wyników.

5. Jak często pływać, żeby schudnąć?

Dla utraty wagi im bardziej aktywna fizycznie jest osoba, tym lepiej. Jest to prawdą niezależnie od tego, czy biegasz, chodzisz, jeździsz na rowerze czy pływasz. Częstotliwość pływania w celu zmniejszenia masy ciała jest taka sama jak innych treningów cardio, więc celuj od czterech do pięciu dni w tygodniu, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Zobacz również: Jak często biegać?

6. Zacznij powoli

basen na odchudzanie

Zacznij od 15 do 20 minut pływania co drugi dzień, a gdy twoje ciało pozwoli, przejdź do 30 minut pływania pięć dni w tygodniu. Jeśli rozpoczniesz nowy plan pływania z nadmierną intensywnością, dyskomfort mięśni i zmęczenie mogą zmusić Cię do rezygnacji.

7. Uprawiaj aerobik wodny

Nie trzeba pływać codziennie, aby uzyskać korzyści. W wolne dni weź udział w zajęciach z aerobiku wodnego. W dni aktywnej regeneracji jest to fantastyczny trening, aby utrzymać ciało w ruchu.

8. Używaj pływaka lub makaronu basenowego podczas pływania

Jeśli nie jesteś dobrym pływakiem, użyj makaronu basenowego, deski lub kamizelki ratunkowej, aby przepłynąć okrążenia w basenie. Dzięki nim będziesz unosić się na wodzie, podczas gdy będziesz poruszać się w niej za pomocą rąk i nóg.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko pływać w każdym wieku?

9. Użyj ciężarków wodnych

Zrób kilka bicepsów z hantlami wodnymi pomiędzy okrążeniami, jeśli pływasz, aby zredukować wagę i nabrać mięśni. Opór stworzony przez wodę może pomóc rozwinąć siłę i wytrzymałość.

10. Dostosuj swoją dietę

Pływanie nie jest wyjątkiem od reguły, że aby schudnąć, musisz spalić więcej kalorii, niż przyjmujesz. Jeśli twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów, nadal musisz wprowadzić modyfikacje w diecie. I bądź ostrożny. Pływanie na odchudzanie wymaga dużej ilości energii, dlatego musisz doładować się jedzeniem. Dodatkowo zimna woda może znacznie zwiększyć Twój głód po treningu.

Jeśli odczuwasz większy głód, polecamy zjedzenie dodatkowych warzyw, wypicie koktajlu proteinowego i unikanie podjadania.

Zobacz również: Co zabrać na basen – lista potrzebnych rzeczy

Pływanie a odchudzanie – style

basen a odchudzanie

W zależności od ćwiczonych mięśni, różne style pływackie mogą powodować większy wydatek kaloryczny. Dlatego wypróbuj różne ćwiczenia, aby utrzymać mięśnie i ciało w stanie pracy. Jednego dnia płyń stylem dowolnym, a następnego motylkiem. Styl motylkowy jest najbardziej wymagający, ponieważ angażuje całe ciało i spala najwięcej kalorii. Żabka jest druga, a za nią plasuje się styl grzbietowy.

Zróżnicowanie intensywności treningu również daje doskonałe rezultaty. Zalecamy trening interwałowy, który składa się z 30-sekundowych sprintów, po których następują 4-minutowe okresy regeneracji.

Może to być okres całkowitego odpoczynku lub możesz kontynuować pływanie z intensywnością 1 w skali 10, powtarzając cztery do ośmiu razy. To może nie wydawać się dużo, ale pamiętaj, że dałeś z siebie wszystko przez pełne trzydzieści sekund. Jest to, delikatnie mówiąc, rygorystyczne, ale skuteczne. Możesz wybrać jedną z kilku technik pływania lub możesz zachować prostotę.

Zobacz również: Oddychanie pod wodą – jak oddychać podczas pływania?

Basen a odchudzanie – mity

Wielu młodych ludzi było instruowanych, aby odczekać 30 do 60 minut po jedzeniu przed pływaniem. Uważano, że część krwi po posiłku zostanie skierowana do żołądka, aby pomóc w trawieniu, a więc przekierować krew z rąk i nóg.

Niektórzy zakładali, że krew opuszczająca kończyny zwiększy niebezpieczeństwo utonięcia, powodując szybkie zmęczenie rąk i nóg. Pomimo, że jest to szeroko rozpowszechniony mit, wydaje się, że nie ma naukowego wytłumaczenia dla tej sprawy.

Niektóre osoby mogą mieć skurcze żołądka po pływaniu z pełnym żołądkiem, chociaż nie jest to ani znaczące, ani szkodliwe.

Zobacz również: Co daje pływanie – korzyści z pływania i efekty

Czy pływanie odchudza brzuch?

pływanie a odchudzanie

Pływanie jest świetne dla ciała na wiele różnych sposobów! Jest szczególnie przydatne do tonizowania mięśni brzucha i zmniejszania ilości tłuszczu przechowywanego w brzuchu.

Basen na odchudzanie – podsumowanie

Jeśli nie lubisz siłowni lub nie możesz uprawiać niektórych sportów ze względu na dyskomfort stawów, pływanie jest świetną opcją, aby uzyskać kształt. Jest to doskonałe ćwiczenie na utratę wagi, zwiększenie napięcia mięśniowego i wzmocnienie serca. Jako że pływanie a odchudzanie ma duży związek, zalecamy posłuchać się naszych wskazówek i zacząć jak najszybciej!