Odkręcanie pedałów – jak wymienić pedały w rowerze?

Odkręcanie pedałów rowerowych może wydawać się prostą czynnością. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, możesz skończyć z zakleszczonym pedałem i uszkodzonym ramieniem korby. Zanim doprowadzisz swoje nowe pedały rowerowe do stanu bezużyteczności, poniżej przedstawiamy krótki przegląd procesu wymiany pedałów rowerowych. Poznasz także kilka istotnych informacji, o których powinieneś wiedzieć przed wymianą.

Szybkie odkręcenie pedałów

jak odkręcać pedały

W którą stronę odkręca się pedały?

Aby zdjąć pedały z ramion korby, należy użyć klucza do pedałów lub klucza sześciokątnego. Lewy pedał luzuje się po przekręceniu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Natomiast prawy luzuje się po przekręceniu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Nasmaruj pedały i ponownie zamontuj

Nanieś smar rowerowy na nowe pedały i zamontuj je pod kątem 90 stopni. Prawy pedał dokręć, obracając je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast lewy dokręć, obracając je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Przykręć każdy pedał do momentu, aż będzie całkowicie włożony i zgrzytnie.

Zobacz także: https://grubynabrame.pl/czym-smarowac-lancuch-rowerowy/

Wymiana pedałów w rowerze nie jest taka prosta

wymiana pedałów w rowerze

Przed rozpoczęciem, pierwszym i najbardziej istotnym elementem, który należy sobie uświadomić, jest to, że pedały nie wkręcają się dobrze. O ile pedał prawej stopy wkręca się normalnie, to pedał lewej stopy ma gwint lewy, czyli odkręca się w drugą stronę. W związku z tym, aby odkręcić pedał, należy go przekręcić w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a aby dokręcić – w kierunku przeciwnym.

Dlaczego więc producenci pedałów dodają tę dodatkową komplikację? Lewostronne gwintowanie jest stosowane w celu przeciwdziałania problemowi mechanicznemu znanemu jako „precesja”. Podczas pedałowania, siła skierowana w dół stopy na wrzeciono powoduje, że oś „obraca się” w przeciwnym kierunku wewnątrz ramienia korby. 

Gdyby lewy pedał miał standardowy, prawoskrętny gwint, pedał poluzowałby się i w końcu odpadł w trakcie jazdy. Dlatego też, dzięki nagwintowaniu wrzecion, które podczas pedałowania wciągają się z powrotem do korby, pozostają one bezpiecznie na swoim miejscu bez konieczności stosowania dodatkowych śrub.

Zobacz również: Codzienna jazda na rowerze

Jak odkręcić pedały – przeciwne gwinty

w którą stronę odkręca się pedały

Ze względu na fakt, że prawy i lewy pedał mają przeciwstawne gwinty, próba włożenia i dokręcenia niewłaściwego pedału do gwintu przeciwnego ramienia korby może spowodować znaczne uszkodzenia. Zwłaszcza jeśli pedał jest włożony pod kątem, może się wydawać, że prawy pedał jest uwięziony na gwincie lewego ramienia korby.

Jeśli próbujesz „przejechać” przez gwint, ponieważ uważasz, że jest on tylko ciasny lub gruby, możesz zasadniczo przekroczyć otwór na wrzeciono ramienia korby i być może go uszkodzić. Aby uniknąć tego kosztownego błędu, większość producentów pedałów oznacza obecnie swoje wrzeciona literami „R” lub „L”, co ułatwia ich rozróżnienie.

Alternatywnie, jeśli ich nie ma lub są starte, wystarczy przytrzymać oba pedały obok siebie z wrzecionami skierowanymi do góry. Następnie należy zbadać kąt nachylenia gwintów. Gwinty pedałów prawych będą nachylone ku górze i w prawo. Natomiast gwinty pedałów lewych będą nachylone ku górze i w lewo.

Zobacz również: Czyszczenie kasety rowerowej

Odkręcanie pedałów w rowerze – potrzebne narzędzia

Podobnie jak w przypadku innych czynności konserwacyjnych, posiadanie odpowiedniego sprzętu jest niezbędne do przeprowadzenia dobrej wymiany pedałów. Wszystkie współczesne pedały można przymocować do ramienia korby za pomocą jednego z dwóch narzędzi. 

Klucz do pedałów to długie, cienkie narzędzie, które pasuje do zewnętrznych płaszczyzn wrzeciona pomiędzy pedałem a ramieniem korby. Nawet jeśli masz już standardowy klucz, który pasuje, porządny klucz do pedałów nie jest kosztowny, a zaoszczędzi ci wiele kłopotów. 

Uwierz nam, jest to o wiele prostsze. Jeśli zmieniasz pedały na te z wyższej półki, prawdopodobnie będziesz potrzebował klucza sześciokątnego, który pasuje do trzpienia po wewnętrznej stronie nogi korby. Zalecamy również posiadanie klucza dynamometrycznego z możliwością regulacji oraz oleju rowerowego. Zapewni to prawidłowe zamocowanie pedałów i ułatwi ich demontaż w przyszłości.

Zobacz również: Prawidłowa pozycja na rowerze

Jak odkręcać pedały w rowerze – pełna instrukcja

odkręcanie pedałów w rowerze

Przejdźmy teraz przez pełną instrukcję jak zdjąć pedały w rowerze, gdy masz już lepszą wiedzę na temat tego łatwego zadania:

Demontaż pedałów w rowerze:

  1. Obróć ramię korby, aby ułatwić dostęp i zastosować dźwignię
  2. Umieść klucz do pedałów na płaskiej powierzchni wrzeciona lub klucz sześciokątny w wewnętrznym otworze ramienia korby.
  3. W przypadku lewego pedału obróć wrzeciono zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a w przypadku prawego pedału obróć je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
  4. Kontynuuj obracanie wrzeciona, aż pedał zostanie odblokowany, a następnie powtórz po drugiej stronie.

Montaż pedałów w rowerze:

Sprawdź, czy na wrzecionie pedału znajduje się oznaczenie „R” i „L” i ustaw je po prawej stronie roweru. Jeśli nie są oznaczone, zbadaj gwinty na pedałach:

  1. Nanieś olej rowerowy na gwinty wrzeciona.
  2. Włóż każdy pedał pod kątem 90 stopni w ramię korby odpowiedniej strony. Muszą się one łatwo nagwintować.
  3. Włóż klucz do pedałów w płaskie powierzchnie wrzeciona lub klucz sześciokątny w otwory znajdujące się po wewnętrznej stronie każdego ramienia korby.
  4. Obróć prawy pedał zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a lewy pedał w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby dokręcić pedały.
  5. Gdy poczujesz opór, dokręć pedał do momentu wskazanego przez producenta lub około 1/8 obrotu dalej, aby go bezpiecznie zabezpieczyć.

Zobacz również: Jak dobrać siodełko rowerowe

Jak odkręcić zapieczone pedały w rowerze?

odkręcanie pedałów

Aby odłączyć zapieczony pedał rowerowy, trzeba będzie użyć nieco siły. Gdy rozłożysz klucz poziomo, grzbietem w kierunku tyłu roweru, a następnie przejdziesz po nim stopą, znacznie uprościsz sobie pracę. Nawet dobrze zapieczony gwint musi dać się zwolnić. Włóż do gwintu jakiś środek penetrujący, np. WD40, jeśli zauważysz opór podczas próby przykręcenia czegokolwiek.

Odkręcanie pedałów – podsumowanie

Teraz powinieneś być gotowy do jazdy! Upewnij się, że pedały są całkowicie zabezpieczone, sprawdzając je okresowo. A jeśli nadal nie jesteś pewien, czy pedały są odpowiednie, odwiedź lokalny sklep i poproś o sprawdzenie ich przez mechanika. Wierzymy, że odkręcanie pedałów w rowerze już nigdy nie będzie dla Ciebie trudne!

Zobacz również: Przewożenie roweru w środku samochodu