Oddychanie pod wodą – jak oddychać podczas pływania?

Oddychanie pod wodą i jego nauka to tylko kwestia czasu. Musisz nauczyć się, kiedy i jak robić wdech i wydech. Oddychanie w pływaniu może być trudne, ponieważ rytm oddychania musi odpowiadać temu, czy głowa jest w wodzie, czy poza nią. W artykule omówimy prawidłowe techniki oddychania, które pomogą Ci poczuć się pewniej i swobodniej podczas pływania.

Jak oddychać podczas pływania?

jak oddychać pod wodą

Wdech 

Wdychaj podczas fazy wynurzania. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest zacząć oddychać wcześnie w tej fazie, aby mieć wystarczająco dużo czasu na głębokie oddychanie. Kiedy ciało opiera się o bok wyciągniętego ramienia, lekko odchyl głowę na bok, aby zrobić wdech bez połykania wody przez usta lub nos. Wyrównaj głowę z resztą ciała.

  • Upewnij się, że głowa jest w neutralnej postawie.
  • Trzymaj jedno oko w wodzie i jedno poza nią.
  • Upewnij się, że ucho pozostaje w jednej płaszczyźnie z ramieniem wyciągniętej ręki.

Wzięcie kilku wdechów podczas fazy wynurzania wskazuje, że bierzesz krótkie, płytkie oddechy i nie uzyskujesz wystarczającej ilości tlenu. Licz się z każdym wdechem. Powinieneś wdychać tylko raz na każde pociągnięcie, a ten oddech powinien być głęboki i pełny.

Wydech

Kiedy jesteś twarzą w dół w wodzie, zawsze powinieneś wypuścić oddech. Powinieneś wyjąć twarz z wody tylko wtedy, by wziąć oddech. Możesz zmienić szybkość wydechu, aby dopasować go do swojego wzorca oddychania, który powinien być jednym oddechem co trzy, cztery lub pięć pociągnięć. Licząc pociągnięcia, wdmuchuj do wody stały strumień bąbelków. 

Pomoże Ci to uniknąć hiperwentylacji, która może się zdarzyć, gdy oddychasz za dużo. Dzięki temu twoja głowa nie będzie się zbytnio poruszać, co może sprawić, że poczujesz się zagubiony.

Zobacz również: Co daje pływanie – korzyści z pływania i efekty

Jak nauczyć się oddychać pod wodą?

oddychanie pod wodą

Choć nie jest to najciekawszy temat, opanowanie wymiany powietrza może znacząco poprawić Twoje pływanie i pozytywnie wpłynąć na wyniki. Podstawowym celem jest uzyskanie lepszej kontroli nad pływaniem.

Błędy w pływaniu, których należy unikać

Wstrzymywanie oddechu

Nie wstrzymałbyś oddechu podczas biegu, więc dlaczego robić to podczas pływania? Wstrzymywanie oddechu zaburza naturalne oddychanie.

Podnoszenie głowy nad wodę w celu oddychania

Aby uzyskać czysty oddech, możesz mieć skłonność do uniesienia głowy w górę i z dala od wody, ale bardziej efektywne jest obrócenie się na bok.

Bardzo częste oddychanie

Podstawową wadą jest to, że krótki odstęp między oddechami może prowadzić do hiperwentylacji, a nadmierne ruchy głowy mogą zakłócić rytm twojego skoku i wywołać dezorientację.

Jak oddychać pod wodą?

Wstrzymywanie oddechu pod wodą trzeba przećwiczyć. Weź jeden głęboki oddech, a następnie się zanurz. Pozostań zanurzony, aż wydalisz prawie całe powietrze z płuc, a następnie szybko wypłyń na powierzchnię na jeden pełny wdech i ponownie się zanurz. Powinieneś wynurzać się tylko po to, aby zrobić wdech. Reszta czasu powinna być spędzona na wydychaniu pod wodą.

Wykonaj 10 powtórzeń na początku treningu lub zawsze, gdy czujesz, że nie panujesz nad sobą i nie możesz złapać oddechu.

Jak dłużej oddychać pod wodą?

Rozważ oddychanie pudełkowe lub przeponowe. Technika ta jest często stosowana przez nurków i polega na wstrzymaniu oddechu przez 1 minutę, po czym następuje 90 sekund regularnego oddychania, a następnie powtórzenie przez kolejną minutę.

Czy oddychanie podczas pływania jest ważne?

jak oddychać podczas pływania

Tak, jest to dość istotne. Co gorsza, złe techniki oddychania mogą zapoczątkować reakcję łańcuchową, która negatywnie wpływa na całą Twoją wydajność podczas pływania. Jeśli nieodpowiednia wymiana powietrza podniesie twoje tętno i będziesz się męczył przez kilkaset metrów, będziesz musiał zwolnić lub zatrzymać się, aż twoje tętno spadnie do rozsądnego poziomu.

Podczas nauki oddychania podczas pływania, skuteczność (uzyskanie wystarczającej ilości tlenu) i wydajność są głównymi celami. Samoukom pływania szczególnie trudno jest efektywnie wymieniać powietrze. Sportowcy osiągający wysokie wyniki są również podatni na zmęczenie z powodu słabej wymiany powietrza.

Jak oddychać pod wodą – mity

Połykanie wody jest nieuniknione

Zmiana postawy ciała, oddychanie na boki, rozluźnienie głowy i szyi oraz zwiększenie czasu pływania na boku mogą pomóc w uzyskaniu kontroli nad oddychaniem.

Ciągłe uczucie wyczerpania jest normalne

Łatwo jest pomylić niedobór tlenu z prawdziwym wysiłkiem. Wraz z poprawą wymiany powietrza poczujesz się spokojniejszy i będziesz miał kontrolę nad swoim pływaniem.

Oddychanie pod wodą – podsumowanie

Oddychanie pod wodą może być trudne, o czym wspominaliśmy wcześniej i zrobimy to jeszcze raz tutaj. Aby rozwinąć większość umiejętności w sporcie, wymaga to cierpliwości i praktyki, i tak jest w tym przedsięwzięciu.