Nordic walking – jak chodzić żeby schudnąć i ile?

Jak chodzić z kijkami, żeby schudnąć? To zajmie dużo czasu i wytrwałości, aby pozbyć się tłuszczu z brzucha poprzez stosowanie diety, która jest bogata w błonnik i angażując się w ćwiczenia aerobowe przez najmniej 150 minut każdego tygodnia. Jeśli chodzi o zalety, nie tylko zmniejszysz ryzyko rozwoju takich dolegliwości jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i niektóre nowotwory złośliwe, ale także doświadczysz poprawy w tym, jak wyglądasz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak chodzić, aby schudnąć!

Nordic walking – ile chodzić, żeby schudnąć?

Zalecana ilość aktywności fizycznej na każdy dzień może być zrealizowana poprzez spacer w szybkim tempie przez 20 minut dziennie, siedem dni w tygodniu, lub 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Jednak używanie kijków do chodzenia zwiększa ilość spalanego tłuszczu. Wymachując rękami, aby poruszać kijkami, zwiększysz ilość energii, którą tracisz o około 20 procent, co pomoże Ci szybciej zrzucić tłuszcz z brzucha.

Nordic walking – jak chodzić żeby schudnąć?

nordic walking jak chodzić żeby schudnąć

1. Rozgrzej się

Rozgrzej się przed spacerem, stawiając duże kroki w miejscu lub spacerując w wolniejszym tempie wzdłuż wybranej trasy przez pierwsze kilka minut. Korzystając z kijków, przez pierwsze kilka razy przejdź po chodniku.

2. Przyśpiesz

Przyspiesz do szybkiego marszu i uderzaj o podłoże piętą, przetaczaj się przez kulę stopy i używaj palców, aby napędzać się do przodu. Kiedy już przyzwyczaisz się do kijków i znajdziesz rytm, który działa dla Ciebie, kołysz środkiem ciała podczas chodzenia, aby tonować mięśnie brzucha i bioder.

3. Zmieniaj trasy

W miarę poprawy poziomu sprawności fizycznej dodawaj trudniejsze trasy, które obejmują stromy, piaszczysty lub bardziej surowy teren. Używanie kijków do chodzenia zwiększa potencjał spalania tłuszczu poprzez zwiększenie poziomu wysiłku.

4. Na koniec zmniejsz tempo

Na zakończenie każdego spaceru zwolnij do spaceru przez maksymalnie pięć minut, aby ochłonąć.

Zobacz również: Jak chodzić z kijkami, by robić to prawidłowo?

Nordic walking jak chodzić żeby schudnąć – utrzymanie motywacji

Wykonuj pomiary swojej talii i bioder i zapisuj je w swoim notatniku lub dzienniku co tydzień. Nie ma nic bardziej motywującego niż widoczne korzyści z całej swojej ciężkiej pracy. Twoim celem powinna być utrata jednego kilograma tygodniowo.

Chodzenie z kijkami a odchudzanie – odpowiednie wyposażenie

Wybierz kije odpowiednie do swojego wzrostu. Trzymając ręce na uchwytach i kijki ustawione pionowo przed sobą, ręce powinny znajdować się na poziomie pasa lub nieco poniżej. Zaopatrz się w najwygodniejsze buty do chodzenia, jakie możesz kupić. Upewnij się, że między dużym palcem u nogi a butem jest co najmniej pół cala wolnego miejsca.

Zobacz pełen poradnik, jak dobrać kijki do nordic walking.

Czy nordic walking odchudza?

Czy trening nordic walking na odchudzanie jest odpowiedni? Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Weronie Nordic Walking jest techniką ćwiczeń, która wspomaga utratę wagi skuteczniej niż zwykły spacer! Badanie to, które zostało opublikowane, dowodzi, że Nordic Walking jest skuteczny w zapobieganiu otyłości i nadwadze u osób dorosłych w średnim wieku.

Zobacz również: Nordic walking zalety – co daje chodzenie z kijkami?

Ile czasu dziennie chodzić z kijkami?

Podczas wędrówek z kijkami spala się znacznie więcej kalorii niż podczas normalnego chodzenia. Sugerowana dzienna ilość kroków wynosi od 5 000 do 10 000, czyli od 2,5 do 5 kilometrów. Dodatkowo poprawia się twardość i ogólna kondycja ciała.

Zobacz również: Nordic walking – jak często chodzić i jak się przygotować