Korzyści z pływania dla dzieci – dlaczego warto zapisać dziecko na basen?

Korzyści z pływania dla dzieci są ogromne. Kształtowanie tej umiejętności za pomocą lekcji pływania będzie miało korzystny wpływ na całe jego życie. Te nauki mogą również uratować Twoje życie. Dzieci, które otrzymują formalną naukę pływania, miały o 88% niższe ryzyko utonięcia. Dodatkowo są one bardziej skłonne do zdrowego trybu życia. Oto korzyści z pływania dla dzieci:

Korzyści z pływania dla dzieci

pływanie dla dzieci

Rozwój mięśni

Pływanie wymaga siły całego ciała, co pomaga dzieciom bezpiecznie wzmacniać mięśnie. Ponieważ pływanie jest czynnością o niewielkim wpływie na organizm, ryzyko urazów stawów i kości jest znacznie mniejsze niż podczas uprawiania innych sportów. Osoby uprawiające pływanie mogą dłużej ćwiczyć bez odczuwania dyskomfortu w mięśniach lub stawach.

Większe bezpieczeństwo

Utonięcie jest główną przyczyną śmiertelności związanej z urazami u dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Jest to również druga co do wielkości przyczyna śmiertelności wśród dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Znaczenie nauki pływania jest więc oczywiste.

Profesjonalni instruktorzy pływania nauczą Twoje dzieci wszystkich umiejętności związanych z bezpieczeństwem w wodzie. Nawet trzymiesięczne niemowlęta mogą nauczyć się pływać.

Lepsze zdrowie serca

Pływanie dla dzieci jest korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wzmacnia serce i poprawia jego sprawność w rozprowadzaniu krwi po całym organizmie. Badania wskazują, że regularne pływanie może poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych i obniżyć ciśnienie krwi.

Dwa zdrowotne korzyści pływania dla dzieci, które przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości, to poprawa stanu układu krążenia i wzmocnienie mięśni. To dodatkowe korzyści, które mogą zostać przeniesione na inne ulubione sporty i zainteresowania Twojego dziecka.

Pasja do ćwiczeń na całe życie

Jedną z wielkich zalet pływania dla dzieci jest to, że już w młodym wieku uczą się one wiązać aktywność fizyczną z przyjemnością. Ta silna więź z aktywnością fizyczną może utrzymywać się u dzieci przez całe życie.

Zobacz również: Jak unosić się na wodzie

Doskonałe zdrowie psychiczne

Jedną z największych zalet pływania jest to, że może ono pomóc umysłowi się zrelaksować. Pływanie dzieci wyzwala endorfiny, które są dobrymi substancjami chemicznymi w mózgu, a przebywanie w wodzie jest z natury kojące. Ponadto, ćwiczenia zmniejszają hormon stresu – kortyzol.

Lepszy sen

Wielu rodziców ma problem z uspokojeniem swoich dzieci w nocy. Pływanie to energetyczne ćwiczenie dla całego ciała, które wymaga dużej ilości energii. Ten poziom wydatkowania energii może poprawić jakość snu.

Większa pewność siebie

Pływanie pomaga im nabrać pewności siebie, ponieważ widzą i czują swoje postępy. Dzieci mogą zaczynać zajęcia z pływania z obawą, ale szybko nauczą się pływać. Pływanie to wyzwanie dla dzieci i pomaga im przezwyciężyć ich fobie. Uczy dzieci, że dzięki ciężkiemu wysiłkowi i poświęceniu mogą osiągnąć swoje cele.

Zobacz również: Pływanie w jeziorze

Lepsza zdolność do nauki

Nie musisz zapisywać swoich dzieci na zajęcia z pływania, aby poprawić ich wyniki w nauce, ale jest to naturalna konsekwencja. Wcześnie uczące się dzieci, które pływają, często mają lepsze zdolności wzrokowo-ruchowe. Badania wskazują, że młodzi pływacy wyprzedzają swoich niepływających kolegów w podążaniu za wskazówkami i rozwiązywaniu problemów.

Niemowlęta, które uczestniczyły w zajęciach z pływania, miały większe zdolności motoryczne. Umiejętności nabyte podczas nauki pływania mogą poprawić wyniki w nauce.

Zobacz również: Pływanie w płetwach

Poprawa koordynacji i równowagi

Pływanie ma wiele zalet zdrowotnych dla dzieci. Pływanie zwiększa siłę i elastyczność, co prowadzi do poprawy równowagi i koordynacji. Są to talenty fizyczne, które mogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo również poza wodą i poprawić jego wyniki w innych sportach.

Poprawa umiejętności społecznych

Lekcje pływania dla dzieci są przyjemne i mogą doprowadzić do powstania pasji do tego sportu na całe życie. Podczas sesji Twoje dzieci będą mogły nawiązać kontakty towarzyskie z innymi młodymi pływakami. Mogą również nabyć umiejętności niezbędne do dołączenia do szkolnej lub środowiskowej drużyny pływackiej.

Drużyny pływackie mogą być bardziej integracyjne niż inne drużyny sportowe, ponieważ dzieci zawsze mogą do nich dołączyć. Dodatkowo drużyny pływackie zapewniają poczucie wspólnoty, które może prowadzić do nawiązania kontaktów na całe życie. Pływanie w drużynie może również wysłać dzieci do nowych miast i miejsc, gdzie mogą wchodzić w interakcje z dziećmi z innych środowisk. Umiejętności społeczne, które młody człowiek nabywa poprzez pływanie, są wartością na całe życie.

Czy warto zapisać dziecko na basen?

Zapisanie dziecka na zajęcia z pływania może mieć wiele korzyści. Pływanie jest energetycznym ćwiczeniem dla całego ciała, które może poprawić jakość snu. Pomaga również umysłowi się zrelaksować, wyzwala endorfiny i obniża poziom hormonu stresu. Pływanie może też pomóc dzieciom w rozwijaniu pewności siebie i w przezwyciężaniu fobii.

Kiedy nie iść z dzieckiem na basen?

Jeśli dziecko jest chore lub ma infekcję układu moczowego, nie powinno się z nim iść na basen. Inne przeciwwskazania do pływania obejmują: choroby skóry, takie jak świerzb, opryszczka lub grzybica, oraz otwarte rany i stany zapalne. Należy również unikać pływania, jeśli dziecko ma gorączkę lub jest zmęczone.

Jak widzisz, korzyści z pływania dla dzieci są liczne. Nie czekaj ani chwili dłużej i zapisz swoje dziecko na basen!