Jazda na rowerze zimą – najlepsze praktyki

Jazda na rowerze zimą może być trudna. Chłodniejsze miesiące mogą sprawić, że niechętnie wyjdziesz z domu, a co dopiero pójdziesz pobiegać lub pojeździć na rowerze. Z drugiej strony, jeśli chcesz stawić czoła żywiołom, jeżdżąc na rowerze, mamy kilka rad. Pomogą Ci one zachować bezpieczeństwo, gdy będziesz na zewnątrz.

Jazda rowerem zimą – zachowaj ciepłe stopy

Nie ma nic bardziej niekomfortowego niż zamarzanie palców lub posiadanie wilgotnych stóp. Sugerujemy, abyś zabrał ze sobą na przejażdżkę parę skarpet i wodoodpornych butów, abyś mógł utrzymać palce w cieple.

Załóż buty, które nie pozwolą Ci się ślizgać. Nie tylko Twoje stopy będą suche i ciepłe, ale również będziesz miał zmniejszone ryzyko poślizgnięcia się na pedałach lub na ziemi podczas postoju.

Zobacz również: Co zabrać na wyprawę rowerową by była w pełni udana?

Strój zimowy na rower

Twoja zimowa jazda będzie znacznie przyjemniejsza, jeśli będziesz miał ciepłe ręce i głowę. 

Gruba para narciarskich rękawic zimowych powinny posiadać wystarczającą ochronę dla Twoich rąk. Jednak przed rozpoczęciem jazdy powinieneś sprawdzić, czy nadal możesz bezpiecznie zatrzymać się, zmienić przerzutki i chwycić kierownicę.

Takim samym warunkom podlega Twoja głowa. Gdy jesteś na rowerze, czapka lub opaska z dzianiny utrzyma ciepło i zapewni komfort. Musisz również upewnić się, że nie będzie przeszkadzać Ci w widzeniu lub słyszeniu.

Jeśli zamierzasz jeździć przy mroźnym wietrze, upewnij się, że masz kominiarkę, chustę lub Windstopper gotowe do założenia przed rozpoczęciem jazdy.

Zobacz również: Codzienna jazda na rowerze – efekty i co daje

Jazda rowerem w zimę wymaga dobrego przygotowania

jazda rowerem w zime

Jeśli chodzi o jazdę w zimie, przysłowie „kto się nie przygotuje, ten planuje porażkę” z pewnością jest prawdziwe. Sprawdź prognozę i upewnij się, że jesteś odpowiednio ubrany w zimowy sprzęt do jazdy, nawet jeśli jesteś w pośpiechu.

Jeśli wydaje się, że może padać, ubieraj się w warstwy, które utrzymują ciepło i załóż sprzęt przeciwdeszczowy. Nie będziesz wtedy żałować, gdy deszcz zacznie padać.

Ponieważ dni są krótsze, a noce dłuższe przez całą zimę, upewnij się, że jesteś widoczny dla ruchu ulicznego i pieszych. Noś ubrania o wysokiej widoczności i sprawdzaj światła rowerowe przed wyjściem.

Cienka odzież rowerowa na zimę

Nawet w środku zimy, jazda na rowerze może spowodować, że szybko się przegrzejesz i oblejesz potem. Zimowa odzież rowerowa w postaci cienkich warstw pozwala na dodawanie i usuwanie elementów w razie potrzeby. Zapobiegniesz tym przegrzaniu i rozdrażnieniu przed dotarciem do celu. Jest to lepsze niż po prostu założenie swojego największego płaszcza i ryzyka przegrzania się.

Wodoodporna odzież zimowa na rower

Kiedy jesteś na rowerze, powinieneś upewnić się, że masz na sobie doskonałą wodoodporność i zimowy strój na rower. Bez względu na to, jaka jest pogoda, jeśli masz na sobie wodoodporne nakrycie głowy, rękawice, płaszcze i spodnie, pozostaniesz suchy i względnie ciepły.

Rower zimą musi być w doskonałym stanie

jazda rowerem zimą

Dobrym pomysłem jest poświęcenie rowerowi pięciu minut dodatkowej uwagi po jeździe w niesprzyjającej pogodzie, aby wszystko działało jak najsprawniej. Należy go dokładnie opłukać i wytrzeć, aby pozbyć się nagromadzonego brudu, soli i żwiru. Podczas przeglądu roweru należy zwrócić szczególną uwagę na łańcuch, przerzutki, hamulce i obręcze kół.

Należy spryskać elementy ruchome, w których nagromadziła się woda, środkiem WD40, GT85 lub innym o podobnym działaniu. Następnie należy nałożyć olej rowerowy na łańcuch i system przekładni.

Rower w zimie musi posiadać dobre opony

Zawsze powinieneś mieć porządną parę opon w swoim rowerze, niezależnie od pogody. Posiadanie solidnego zestawu opon w chłodnych miesiącach zimowych jest szczególnie istotne.

Znacznie łatwiej będzie Ci uniknąć niepotrzebnego poślizgu. Także zmniejszą one prawdopodobieństwo, że będziesz musiał łatać przebicie, gdy na zewnątrz pada śnieg lub deszcz. Podczas jazdy w sytuacjach, gdy trakcja jest ograniczona, korzystnie jest spuścić powietrze z opon nieco bardziej niż w cieplejszych miesiącach.

Jazda na rowerze w zimie a pedałowanie

W czasie deszczu pedały stają się znacznie bardziej śliskie. Zainwestuj w pedały o większej przyczepności, jeśli uważasz, że pedały zatrzaskowe są dla Ciebie zbyt trudne w użyciu. Ich założenie nie powinno być zbyt trudne, ale jeśli masz problemy, Twój sąsiedni sklep rowerowy powinien służyć pomocą.

Jazda na rowerze zimą wymaga mniejszej prędkości

Prawidłowe rozgrzanie organizmu, a w szczególności stawów i mięśni, zajmie trochę czasu, więc nie powinieneś zrywać się do pełnego biegu od razu po wyjściu z domu. Należy dać organizmowi więcej czasu na rozgrzanie się, a przy deszczowej lub śnieżnej pogodzie nie należy przesadzać z prędkością.

Nie ma absolutnie żadnej potrzeby, by narażać swoje dobre samopoczucie na niebezpieczeństwo w imię kilku dodatkowych minut.

Nie trać opanowania

rower zimą

Śnieg i lód stwarzają wyjątkowo niebezpieczne warunki dla rowerzystów, dlatego w żadnym wypadku nie należy tracić pełnej kontroli nad rowerem. Podczas jazdy po osiadłym śniegu należy często zatrzymywać się w celu oczyszczenia obręczy, ponieważ hamowanie może być nawet sześciokrotnie trudniejsze, gdy obręcze są mokre.

Jeśli pokonujesz lód, utrzymuj prosty kurs, nie pedałuj i staraj się nie używać hamulców – takie postępowanie może doprowadzić do poślizgu i upadku.

Jeżeli planujesz wybrać się na przejażdżkę w zimne dni, pamiętaj o podjęciu dodatkowych środków ostrożności i nie narażaj się na niebezpieczeństwo. W przypadku, gdy zwykle nie nosisz kasku, powinieneś poważnie rozważyć zrobienie tego, jeśli pogoda jest naprawdę ciężka.

Jazda na rowerze zimą a dieta

Należy pamiętać, że kiedy jeździmy w temperaturach poniżej zera, nasze ciała wymagają od nas więcej energii, ponieważ muszą pracować ciężej, aby utrzymać temperaturę. Jeśli już jeździsz na rowerze przez całą zimę, powinieneś pamiętać o dodaniu kilku dodatkowych kalorii do swojej regularnej diety, aby utrzymać obecny poziom sprawności.

Jeśli zamierzasz ćwiczyć przez dłuższy czas, warto mieć ze sobą termos wypełniony ciepłym napojem. Tym napojem może być rosół imbirowy z miodem i cytryną lub, bardziej tradycyjnie, może to być herbata.

Jazda na rowerze zimą – FAQ

jazda rowerem zimą
Przy jakiej temperaturze można jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze jest możliwa w niemal każdej temperaturze. Jednak dla zdecydowanej większości osób wybieranie się na przejażdżkę, gdy jest chłodno, nie jest ani bezpieczne, ani przyjemne. Kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, czy jeździć na rowerze na zewnątrz.

Czy zimą można jeździć na rowerze?

Jeśli jesteś odpowiednio przygotowany i masz odpowiednią mentalność, jazda w zimie może być naprawdę satysfakcjonującym doświadczeniem. Więc tak, możesz jeździć zimą na rowerze.

Czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa?

Jazda przez całą zimę nie tylko zwiększa utrzymanie kalorii, ale dobry wzorzec wypracowany przez zimową jazdę na rowerze sprawia, że jesteś bardziej psychicznie przygotowany do podejmowania mądrych decyzji. Dzięki temu łatwiej jest powstrzymać się od przejadania się przez dłuższy czas.