Jazda na rowerze a sylwetka – czy ma to wpływ?

Jazda na rowerze to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń sercowo-naczyniowych, ale jaki ma wpływ na sylwetkę?

Jaki wpływ ma jazda na rowerze na sylwetkę?

Jazda na rowerze jest świetną metodą na zwiększenie wytrzymałości fizycznej, spalanie kalorii i poprawę sprawności sercowo-naczyniowej. Jednak należy pamiętać, że nie jest to trening siłowy. Jeśli chcesz, aby jazda na rowerze miała znaczący wpływ na Twoją sylwetkę, będziesz musiał połączyć kilka rodzajów ćwiczeń w swojej rutynie treningowej.

Sama jazda na rowerze nie zapewni ci takich ud jak u najlepszych kolarzy. Kolarze torowi na krótkich dystansach polegają na mocy, aby osiągnąć prędkość. Ich masywne mięśnie czworogłowe i uda są wynikiem ciężkich treningów siłowych poza rowerem i na siłowni.

Kobiety czasami obawiają się, że jazda na rowerze spowoduje, że urosną im uda. Faktem jest, że uzyskanie takiego wyglądu wymaga więcej pracy niż jazda kilka razy w tygodniu.

Długodystansowi kolarze często mają szczuplejsze sylwetki ze względu na fakt, że ich masa mięśniowa przedkłada wytrzymałość nad szybkość. W przeciwieństwie do ich odpowiedników na torze sprinterskim, nie potrzebują nagłego przypływu prędkości i siły.

Nie oznacza to, że regularna jazda na rowerze nie ma wpływu na kształtowanie sylwetki. Efekt ten zależy od wielu innych zmiennych, takich jak płeć, jedzenie, intensywność i styl jazdy.

Zobacz również: Jazda na rowerze zimą – najlepsze praktyki

Jazda na rowerze a sylwetka – mięśnie

jazda na rowerze a sylwetka

Jazda na rowerze skupia się głównie na dolnej części ciała. Wysiłek wykorzystywany jest do kręcenia pedałami, które poruszają koło lub stacjonarne koło zamachowe. Jazda na rowerze angażuje mięśnie:

  • Czworogłowe,
  • ścięgna,
  • pośladki,
  • łydki,
  • dodatkowo, choć w mniejszym stopniu, wykorzystywane są tricepsy, bicepsy i deltoidy

Rowerzyści na świeżym powietrzu polegają na sile górnej części ciała, aby utrzymać się w pozycji pionowej i stabilnej w siodle, szczególnie podczas pokonywania trudnego terenu. Wykorzystanie mięśni stabilizujących rdzeń może również pomóc w aktywacji mięśni brzucha.

Ukształtowanie terenu i pogoda wpływają na to, które grupy mięśniowe są wykorzystywane podczas jazdy na zewnątrz. Jedną z zalet roweru stacjonarnego jest to, że opór można regulować, aby zapewnić efektywne i stałe ćwiczenie. Jazda na całkowicie równej powierzchni na zewnątrz lub bez oporu w środku sprawia, że trening jest prostszy, ale mniej efektywny.

Jeśli chcesz wytrenować większe mięśnie nóg, powinieneś włączyć trening siłowy do swojej rutyny jazdy. Możesz wykonywać przysiady, martwe ciągi i wyciskanie nogami, aby rozwinąć większe łydki i zwiększyć swoją moc jazdy.

Zobacz również: Co zabrać na wyprawę rowerową by była w pełni udana?

Jazda na rowerze a sylwetka kobieca

Kobiety często martwią się o wyhodowaniu ogromnych mięśni poprzez ćwiczenia. Gdyby tylko było to takie proste… Kobiety mają około 20% mniej testosteronu i więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Dlatego muszą włożyć dużo więcej wysiłku, by zmienić swoją sylwetkę.

Testosteron jest niezbędny do rozwoju mięśni. W związku z tym uzyskanie większych mięśni jest prostsze dla mężczyzn niż dla kobiet. Według badań utrata wagi zajmuje kobietom dwa razy więcej czasu niż mężczyznom.

W wyniku włączenia treningu siłowego do swojej rutyny, kobiety-sportowcy i profesjonalni kolarze torowi i drogowi mają bardziej wyraziste mięśnie nóg. Nie jest to przypadek – jest to konsekwencja wielu miesięcy rygorystycznych ćwiczeń. 

Kobiety, które obawiają się, że staną się „grube” powinny być pewne, że chociaż jazda na rowerze sprawi, że poczują się sprawniejsze i silniejsze, oraz pomoże w redukcji wagi, nie spowoduje, że staną się kulturystkami. Sugeruje się jednak włączenie treningu siłowego do ćwiczeń.

W zależności od ilości spożywanych kalorii, intensywności jazdy i czasu spędzonego na rowerze, rowerzyści rekreacyjni i kobiety uczestniczące w kursach indoor cycling mogą uzyskać szczuplejszą sylwetkę.

Jazda na rowerze jest świetną metodą na poprawę kondycji sercowo-oddechowej. Dlatego ważne jest, aby uznać, że kondycja jest własną nagrodą i nie skupiać się zbytnio na formie ciała.

Zobacz również: Jak założyć tylne koło w rowerze oraz zdjąć?

Czy jazda na rowerze ujędrnia ramiona?

jazda na rowerze a sylwetka

Może to zależeć od rodzaju uprawianego kolarstwa. Na przykład, jazda na rowerze szosowym często wymaga od kolarza pochylenia się do przodu w siedzisku nad kierownicą. Utrzymanie takiej postawy może pomóc w budowaniu siły ramion.

 
Wzmocnienie ramion można osiągnąć poprzez utrzymanie stabilnej postawy podczas jazdy na zewnątrz, gdzie równowaga jest często niezbędna.

Podsumowanie

Spalając kalorie i prowadząc do redukcji wagi lub pomagając rozwijać siłę w dolnej i górnej części ciała, jazda na rowerze może pomóc w zmianie kształtu ciała. Aby osiągnąć znaczną poprawę sylwetki, rowerzyści muszą włączyć trening siłowy, zwłaszcza jeśli chcą uzyskać szybkość na krótszych dystansach.

Jazda na rowerze sylwetka – FAQ

Czy jazda na rowerze modeluje sylwetkę?

Tak. Jazda na rowerze to doskonały rodzaj ćwiczeń sercowo-naczyniowych, które nie tylko pomagają spalić kalorie, ale także poprawiają ogólne zdrowie i samopoczucie. Ponadto częste ćwiczenia na rowerze mogą pomóc Ci stać się bardziej sprawnym fizycznie, a nawet mogą pomóc w konturowaniu ciała w określony sposób.

Jak zmienia się ciało po rowerze?

Zauważysz różnicę w sile i tonie swoich nóg, jeśli będziesz codziennie dojeżdżać do pracy na rowerze. Regularni rowerzyści będą mieli bardziej rozwinięte główne mięśnie nóg, szczególnie pośladków, łydek i mięśnia czworogłowego, przy nieco mniejszym rozwoju przywodzicieli, ścięgien i mięśnia podeszwowego.