Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? Kompletny poradnik

Mówiąc najprościej, pedałowanie na rowerze wiąże się z zaangażowaniem ciała w celu wytworzenia energii, która porusza mięśnie napędzające rower. Ale jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

jazda na rowerze jakie mięśnie pracują

Mięśnie nóg to oczywiście te, które pracują najbardziej podczas jazdy (łydki, dwugłowe i mięśnie czworogłowe ud). Nie są to jednak jedyne mięśnie, które pracują podczas jazdy. Jazda na rowerze angażuje do działania również takie mięśnie jak:

  • Mięśnie pośladkowe,
  • mięśnie pleców,
  • mięśnie ramion,
  • mięśnie brzucha.

Jakie mięśnie rozwija jazda na rowerze – ciąg dalszy

Wiele mięśni nóg porusza pedałami. Wykorzystujemy również mięśnie rdzenia, które odpychają te mięśnie nóg od roweru i utrzymują nas w półprzysiadzie. Wykorzystujesz też swoje ręce. Jednak to Twoje nogi wykonują większość wysiłku.

Pozostałe mięśnie wymagają jedynie odpowiedniego treningu i wzmocnienia, aby Twoje nogi mogły pracować bez zakłóceń. Nie daj się zwieść, ponieważ odpowiednia sprawność i wzmocnienie rdzenia i ramion obejmuje więcej niż samą jazdę.

Przeczytaj również: Jak zmierzyć ramę roweru

Jakie mięśnie pracują przy rowerze – cechy charakterystyczne

jakie mięśnie pracują na rowerze

Kiedy patrzysz na grupę rowerzystów, najbardziej zauważalną cechą są ich łydki – mięśnie brzuchate. Są one wyrzeźbione, a często są znacznie większe niż łydki normalnego człowieka. Jaką funkcję pełnią podczas pedałowania? Przez większą część przenoszą one wyłącznie siłę wytworzoną w mięśniach czworogłowych.

W martwym punkcie pedałowania, od godziny szóstej do dziewiątej, łydki dają niewielką siłę, aby przejść nad szczytem skoku pedałowania. Tibialis anterior, przednia strona podudzia, staje się na krótko istotna w obszarze godziny szóstej do dziewiątej, kiedy to jest jedynym mięśniem działającym w celu przesunięcia nogi poza martwy punkt.

Dolna część nogi może wyglądać spektakularnie, ale generuje bardzo mało siły wytwarzanej przez nogi rowerzysty. Siła kolarza nie jest określona przez jego wzrost lub formę. Większość z tych zmiennych jest dziedziczna na każdym poziomie.

Zobacz także: Piszczące hamulce w rowerze

Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rowerze najbardziej?

Główna siła kolarza znajduje się pomiędzy kolanami a biodrami. To miejsce jest najbardziej produktywne między godziną dwunastą a szóstą w dolnym skoku pedału. To właśnie wtedy kolano się rozciąga, a większe mięśnie wywierają siłę na pedały.

W przeciwieństwie do godzin od 6 do 12, kiedy to małe mięśnie unoszą pedały do góry i dookoła, nie robiąc nic więcej, jak tylko ładując korbę do kolejnego okrążenia.

Mięśnie, które utrzymują cię w ruchu, to mięśnie czworogłowe z przodu ud, mięśnie pośladkowe z tyłu i mięśnie prostowniki z tyłu ud (w kolejności wytwarzania siły). Mięśnie czworogłowe i pośladkowe rozciągają kolano z pozycji największego zgięcia do około godziny czwartej. Gdy pedały znajdą się w tym miejscu, mięśnie udowe przejmują większość pracy, przesuwając pedały z powrotem w kierunku godziny szóstej.

Sprawdź też: Czym smarować łańcuch rowerowy

Na co wpływa jazda na rowerze – poprawna technika

jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze

Wiele osób radzi, aby przyjąć okrężny ruch pedałów. Wiedząc to, co wiesz dzisiaj o zaangażowanych mięśniach, zdajesz sobie sprawę, że wytwarzanie stałej siły w całym skoku pedału z jednej nogi jest niemożliwe. 

Mięśnie, które stymulujesz pomiędzy godziną szóstą, a dwunastą są niewystarczające, aby wpłynąć na całkowitą siłę. Prawie większość ruchu do przodu na rowerze jest generowana przez naciskanie pedałów.

Nie jest to tożsame co płynny skok pedałów, co prawdopodobnie większość ludzi ma na myśli, ale nie zdefiniowała tego prawidłowo. Unikanie szarpania i zwiększanie efektywności poprzez płynne przechodzenie z każdej fazy skoku pedałów. 

Profesjonalni rowerzyści wydają się mieć okrągłe skoki pedałów, ale jest to spowodowane płynnością i godzinami doskonalenia pamięci mięśniowej.Prawie na pewno tworzą znacznie większą moc w przedniej części swojego pedałowania.

Warte uwagi: Ciśnienie w oponach rowerowych

Wiedząc jakie mięśnie pracują na rowerze, możesz zdiagnozować problem

Wiedząc, jakich mięśni używasz podczas jazdy na rowerze, możesz wykorzystać je do określenia optymalnej wysokości siodełka oraz do zidentyfikowania dyskomfortu kolana. Ścięgna udowe ciągną kolano, natomiast mięśnie czworogłowe naciskają na nie. 

Jeśli odczuwasz ból po zewnętrznej lub tylnej stronie kolana, może to być spowodowane tym, że ścięgna udowe zbyt mocno ciągną kolano. Zmniejsz napięcie ścięgien udowych poprzez obniżenie siodełka. Jeśli kolano boli od wewnątrz lub z przodu, to znaczy, że przepracowane są mięśnie czworoboczne. Aby zmniejszyć napięcie mięśni czworogłowych, spróbuj podnieść siodełko.

Zmieniaj wysokość siedziska w niewielkich odstępach czasu. Duże zmiany wprowadzają nowe zmienne do równania i trudniej się do nich dostosować.

Które mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze – podsumowanie

jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze

Wiedza na temat tego, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze, może pomóc ci skupić się na lepszym pedałowaniu, wzmocnić porównywalnie słabe mięśnie i wykryć problemy. Trochę podstawowych informacji pomoże ci stać się lepszym rowerzystą, ponieważ będziesz rozumiał, co robi twoje ciało i jak napędza twój rower.

Przeczytaj również: Jak napompować rower

FAQ

Czy od jazdy na rowerze chudną uda?

Niewątpliwie pomoże to w ujędrnieniu mięśni łydek i ud. Jeśli jednak chcesz stopniowo redukować wagę, powinieneś wykonać kilka ćwiczeń siłowych przed rozpoczęciem jazdy.

Czy jazda na rowerze działa na pośladki?

Tak, jazda na rowerze działa na pośladki. Kluczową rzeczą jest zapewnienie, że możesz stymulować swoje pośladki, zamiast pozwalać swoim mięśniom czworogłowym przejąć ruch pedałowania.