Jazda na rolkach to doskonały sposób na zróżnicowanie swoich ćwiczeń fizycznych i połączenie ich z przyjemnością. Nie tylko pomaga spalić kalorie, ale także angażuje różne mięśnie ciała. Według Harvard Health Publications, już 30 minut jazdy na rolkach może spalić nawet 311 kalorii u osoby ważącej 84 kg. W niniejszym artykule omówimy, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach, aby pomóc Ci uzyskać jeszcze więcej korzyści z tej aktywności fizycznej.
Rolki – jakie mięśnie pracują?
Pośladki
Pośladki składają się z trzech głównych mięśni: Mięsień pośladkowy wielki, średni i mały. Jazda angażuje te mięśnie poprzez dwa procesy: wyprost i przywiedzenie bioder. Przesuwanie uda do tyłu powoduje rozszerzenie bioder, co angażuje wcześniej wymienione mięśnie. Przywodzenie bioder występuje, gdy ruch uda jest skierowany na boki, a następnie stopa jest odepchnięta, angażując również mały okrągły mięsień znajdujący się na zewnętrznej stronie biodra.
Zobacz również: Jakie ochraniacze na rolki będą najlepsze dla Ciebie?
Mięsień czworogłowy
Mięśnie czworogłowe znajdują się w przedniej części ud i składają się z mięśnia prostego uda, mięśnia obszernego przyśrodkowego, bocznego i pośredniego. Te mięśnie są aktywowane podczas każdego prostowania kolana i zgięcia biodra. Jazda na rolkach powoduje zgięcie biodra, kiedy podnosisz udo do przodu, co powoduje również wyprost kolana. Zginanie bioder powoduje również pracę niewielkiej grupy mięśni zwanej biodrowo-lędźwiowym, która rozciąga się od podstawy brzucha do górnej części uda i składa się z dwóch mięśni: biodrowego i piersiowego.
Ścięgno stawu skokowego
Ścięgna udowe znajdują się z tyłu ud, poniżej pośladków. Kiedy napinasz biodra i zginasz kolana, angażujesz tę grupę mięśni. Gdy podnosisz stopę z ziemi i przyciągasz piętę do tyłka podczas jazdy na rolkach, wykonujesz zgięcie kolana.
Przywodziciele
Przywodziciele to małe mięśnie znajdujące się po wewnętrznej stronie ud. Przywodzenie ma miejsce, gdy poruszasz udem do wewnątrz i pracujesz tymi mięśniami.
Zobacz również: Twardość kółek do rolek – jakie wybrać do swojego stylu jazdy?
Mięśnie brzucha
Mięśnie brzucha składają się z dwóch głównych mięśni: prostego i skośnego. Prosty brzucha to duży mięsień, który biegnie od dołu klatki piersiowej do miednicy. Mięśnie skośne biegną po przekątnej wzdłuż żeber. Jazda na rolkach wykorzystuje te mięśnie do generowania siły, równoważenia ciała i wspierania kręgosłupa. Ćwiczysz wtedy również mięsień poprzeczny oraz głęboki. Osiąga się to głównie poprzez wciąganie brzucha podczas oddychania. Ćwicząc z dużą intensywnością, wytrenujesz ten mięsień z większą siłą.
Czy od jazdy na rolkach rosną uda?

Jazda na rolkach nie powoduje znacznego wzrostu ud. Brak jest wiarygodnych dowodów na to, że ta forma aktywności fizycznej spowoduje, że nasze uda staną się szersze lub grubsze niż bez niej.
Zobacz również: Jakie kółka do rolek wybrać?