Jak zmierzyć ramę roweru? 3 ważne pomiary

Wiedza o tym, jak zmierzyć ramę roweru, jest ważna. Nabędziesz wtedy rower, który będzie do Ciebie pasował i sprawdzi się w oczekiwanym przez Ciebie rodzaju jazdy.

Jeśli chcesz wypożyczyć rower, znajomość ważnych parametrów ramy pomoże Ci upewnić się, że wypożyczony rower będzie przyjemny w użytkowaniu i będzie można go dostosować do Twoich potrzeb.

Ponieważ nie wszyscy producenci mierzą rozmiary ram w ten sam sposób, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, aby mieć pewność, że dobrze wykonujesz porównanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zmierzyć rozmiar ramy.

Ważne pomiary, które charakteryzują Twój rower

Pokażemy Ci, jak zmierzyć:

  • Długość rury górnej,
  • długość rury podsiodłowej,
  • zasięg i wysokość ramy.

Zobacz również: Piszczące hamulce w rowerze

Jak zmierzyć ramę roweru – czego potrzebujesz?

  • Taśma miernicza,
  • klinometr (istnieją darmowe aplikacje na smartfony, które można pobrać),
  • poziomica (lub możesz użyć aplikacji klinometrycznej i prostego kawałka drewna),
  • pion.

Większość rowerów, czy to szosowych, czy górskich, jest obecnie mierzona w metrycznych wymiarach, jednak niektórzy producenci nadal mierzą rowery w calach. Aby zachować ciągłość, zdecydowanie zalecamy używanie jednostek metrycznych.

Na stronie internetowej producenta powinieneś być w stanie znaleźć wykres geometrii dla wszystkich rozmiarów.

Zobacz również: Jak napompować rower

Jak zmierzyć ramę roweru?

jak zmierzyć ramę roweru

Dawniej rowery miały poziome górne rury. Obecnie wiele rur jest nachylonych. W tabeli geometrii roweru często podawana jest prawdziwa długość górnej rury. Jednak niezależnie od kąta nachylenia górnej rury, musisz zmierzyć poziomą długość, często nazywaną efektywną długością lub wirtualną w wielu wykresach geometrii.

Jest to pozioma odległość pomiędzy liniami środkowymi główki ramy i wspornika siodła. Aby prawidłowo ją zmierzyć, użyj poziomicy lub aplikacji clinometer, by sprawdzić, czy pomiar jest rzeczywiście poziomy.

Wielu producentów skaluje rowery szosowe na podstawie długości górnej rury. Nie jest tak w przypadku rowerów górskich, które mają rozmiary ram oznaczone jako S, M, L itd. Jest to mechanizm stosowany również w niektórych rowerach szosowych: Rowery szosowe dostępne są w rozmiarach S, S/M, M/L i L.

Oczywiście interpretacja tego wymiaru przez poszczególne marki jest różna – ramy Ridleya w rozmiarze S mają górną rurę o długości 54 cm, co odpowiada ramom kilku firm w rozmiarze medium. Warto też wspomnieć, że nie wszystkie marki obliczają wirtualną długość górnej rury w ten sam sposób.

Colnago, na przykład, rejestruje poziomą odległość od główki ramy do pionu wystającego w górę od szczytu rury podsiodłowej, a więc nie uwzględnia dalej wystającego do tyłu wspornika siodła i jego statystyki będą niższe niż innych producentów.

Jak zmierzyć rozmiar ramy roweru – rura podsiodłowa

jak zmierzyć ramę roweru

Długość rury podsiodłowej to odległość w linii prostej pomiędzy środkiem dolnego wspornika a górą rury podsiodłowej.

Jest to trudniejsze niż się wydaje: niektóre rowery, jak Trek Madone, mają znaczne przedłużenie rury podsiodłowej powyżej połączenia z górną rurą, podczas gdy inne wykorzystują maszt podsiodłowy, co sprawia, że porównania są trudne.

Ponadto, ponieważ rowery górskie mają czasami załamanie rury podsiodłowej, nie chcesz podążać ścieżką samej rury, która będzie dłuższa.

Jeśli nie jesteś pewien, ustaw prostą krawędź na środku dolnego wspornika i na górze rury podsiodłowej i zmierz wzdłuż tej linii.

Zobacz również: Jak ustawić siodełko w rowerze

Jak mierzyć ramę roweru – wysokość i zasięg

jak zmierzyć ramę roweru

Jak już zauważyliśmy, długość górnej rury i rury podsiodłowej to trochę pole minowe przy porównywaniu ram. Większość producentów oferuje obecnie dane dotyczące zasięgu i wysokości ramy dla swoich rowerów, aby poprawić jednorodność.

Są one niezależne od ramy i mierzą prostopadłe długości pomiędzy dwoma ważnymi punktami styku: dolnym wspornikiem i górną częścią główki ramy.

W skrócie, zasięg to pozioma odległość pomiędzy dwoma punktami. Aby ją zmierzyć, ponownie będziesz potrzebował swojej poziomicy.

Przymocuj pion do końca poziomicy. Upewnij się, że kleks na końcu sznurka jest dość symetryczny i że sznurek zwisa prosto, w przeciwnym razie pomiar będzie niedokładny.

Wyrównaj górną krawędź poziomicy z górną częścią linii środkowej główki ramy. Następnie przesuwaj poziomicę tam i z powrotem, aż pion zetknie się ze środkiem trzpienia dolnego wspornika. Zmierz odległość między górną krawędzią pionu a główką ramy, aby określić swój zasięg.

Inną możliwością jest zmierzenie pionowej odległości od ziemi do szczytu główki ramy, a następnie odjęcie wysokości dolnego wspornika od ziemi.

Zarówno zasięg jak i stos są trudne do uchwycenia; jeśli używasz sposobu z pionem, prawdopodobnie będziesz potrzebował drugiej pary rąk i warto to powtórzyć, aby sprawdzić spójność.

Zobacz również: Czym smarować łańcuch rowerowy

Jak zmierzyć ramę roweru – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak sprawdzić rozmiar ramy roweru. Zachowaj jednak swoje liczby w bezpiecznym miejscu na wypadek, gdybyś musiał powtórzyć tę operację.

Zobacz również: Ciśnienie w oponach rowerowych