Jak zmierzyć obwód głowy do kasku i następnie dobrać?

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku? Aby uzyskać maksymalne bezpieczeństwo z kasku rowerowego, należy upewnić się, że jest on odpowiednio dopasowany. W przypadku kolizji kask, który nie jest wystarczająco wpasowany, może nie pozostać na miejscu. Zachodzi wtedy zwiększone prawdopodobieństwo doznania poważnego urazu głowy. Z drugiej strony, kask, który jest zbyt mały lub zbyt ciasny, będzie nie tylko nieprzyjemny, ale również może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy Ci, jak dobrać kask rowerowy do jazdy na rowerze szosowym lub górskim.

Jakie są rozmiary kasków rowerowych?

jak dobrać rozmiar kasku rowerowego

Oznaczenia rozmiarów na kaskach różnią się w zależności od producenta. Fakt, że wiele kasków rowerowych jest dostępnych w różnych rozmiarach, pozwala wybrać taki, który jest zarówno wygodny, jak i bezpieczny w użyciu. W kaskach o przystępnej cenie często spotyka się konstrukcje dopasowane do jednego rozmiaru.

Niektórzy wybierają warianty w skali od małego, przez średni do dużego, podczas gdy inni wybierają zakres średnic głowy. W przypadku tych producentów, którzy oznaczają swoje rozmiary słownie, a nie liczbą, zawsze są one połączone z tabelą rozmiarów. Można z niej odkryć zakres średnicy każdego rozmiaru.

Przed zakupem nowego kasku upewnij się, że przeczytałeś unikalną tabelę rozmiarów producenta dla danej marki. Wielu producentów publikuje również zalecenia dotyczące rozmiarów dla określonych typów kasków.

Większość kasków rowerowych, z wyjątkiem niektórych pełnych kasków zjazdowych (które posiadają wymienne wewnętrzne wkładki z pianki o różnej grubości), jest wyposażona w pewien rodzaj regulowanej podstawki, aby dopasować się do różnych rozmiarów głowy w określonym zakresie.

Nie wszystkie kaski mają ten sam kształt. Podobnie jak w przypadku butów kolarskich, kaski mogą różnić się kształtem w zależności od marki lub modelu. Powtarzając, zaleca się przymierzenie danego produktu przed dokonaniem zakupu.

Zobacz również: Jak usunąć rdzę z roweru

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku?

Jeśli kupujesz nowy kask i chcesz wiedzieć, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego, koniecznie zmierz swoją głowę. Następnie porównaj ją z tabelą rozmiarów danej marki. Kask ma znajdować się tuż nad brwiami i uszami. Dlatego jest to optymalny obszar do pomiaru głowy, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie.

Idealnym sprzętem do użycia jest elastyczna taśma miernicza. Jeśli nie masz takiej, to możliwą opcją jest użycie sznurka i zmierzenie go później. Dopasowanie kasku powinno być ciasne, ale nie ograniczające, więc weź to pod uwagę podczas mierzenia.

Unikaj używania metalowej taśmy mierniczej ze skrzynki z narzędziami. Nie są one przeznaczone do mierzenia krzywizn i nie będą płasko przylegać do głowy, co oznacza, że możesz się pomylić.

Zobacz również: Spadający łańcuch w rowerze – dlaczego i jak to naprawić?

Jak zmierzyc glowe na kask – regulacja

jak dobrać kask

Jeśli już wiesz, jak zmierzyć obwód głowy do kasku, ilość modyfikacji potrzebnych do prawidłowego dopasowania kasku powinna być niewielka. Wystarczy nałożyć go na głowę tak, aby znajdował się nad brwiami i uszami. Następnie należy wyregulować, zazwyczaj za pomocą pokrętła znajdującego się z tyłu.

Zazwyczaj istnieje również możliwość przesunięcia tylnej części podstawki w górę lub w dół, aby dopasować się do kasku. Pasek pod brodą powinien być ciasny, ale nie ograniczający. Jeśli kask zawiera wymienną wyściółkę, aby zmodyfikować dopasowanie, być może będziesz potrzebował wielu prób, aby uzyskać idealne dopasowanie.

Dopasowanie nie powinno być zwężone, a zabezpieczenie głowy nie powinno mieć możliwości obracania się w żadnej ze swoich osi. Jak już wcześniej wspomniano, powinno ono spoczywać nieco powyżej brwi. Nie powinno też w żaden sposób odchylać się do tyłu lub do przodu na głowie.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w szybkim czasie?

Jak zmierzyć rozmiar kasku a MIPS

Ostatni rozwój technologii doprowadził do stworzenia kasków, w których zewnętrzna skorupa ma pewien stopień swobody, aby obracać się niezależnie od kołyski. Ta innowacja, która, jak się uważa, zwiększa ogólne bezpieczeństwo kasku, doprowadziła do jego powszechnego stosowania.

Kiedy MIPS został wprowadzony na rynek, był montowany w kaskach, które były już na rynku, aby konsumenci mogli skorzystać z nowej technologii. Z tego powodu, rozmiar kasku musiał być dostosowany, ponieważ system MIPS dodał warstwę, która wynosiła od 0,5 do 0,8 milimetra, co zmniejszyło ilość dostępnej przestrzeni na głowę.

Czy teraz ma to wpływ, jak zmierzyć głowę do kasku? Na szczęście nie ma już takiej sytuacji, ponieważ MIPS współpracuje obecnie z firmami zaczynającymi na etapie rozwoju produktu w produkcji kasków, co pozwala na bezproblemowe włączenie technologii do ogólnego projektu kasku.

Zobacz również: Jak zamontować koszyk do roweru – poznaj łatwe sposoby!

Jak dobrać kask a włosy

jak dobrać rozmiar kasku

Istnieje kilka czynników, które mogą utrudniać dokładne dopasowanie kasku rowerowego, z których najbardziej powszechnym jest kucyk. Istnieją pewne kaski, które są zbudowane tak, aby pasowały do tej fryzury poprzez szeroki port wyjściowy znajdujący się z tyłu kasku, ale istnieją inne kaski, które nie są. W związku z tym być może trzeba będzie zmienić fryzurę tak, by zmieściła się pod kaskiem, lub znaleźć kask dopasowany do głowy.

W razie potrzeby można nosić pod kaskiem cienką czapkę lub czapkę rowerową, o ile nie wpływa to na sposób dopasowania kasku. Ze względu na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, zaleca się unikanie noszenia kaptura lub czapki pod kaskiem. Dodatkowo grubość będzie miała wpływ na dopasowanie kasku.

Zobacz również: Jak zmieniać przerzutki w rowerze, by robić to poprawnie?

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku – FAQ

Jak powinien być dopasowany kask rowerowy?

Dobrze dopasowany kask powinien być wygodny. Aby chronić czoło, kask powinien być noszony tak, aby leżał płasko na głowie i nie był pochylony do tyłu, a jego przednia krawędź nie powinna znajdować się wyżej niż 2,5 cm nad brwiami. Aby wyregulować dopasowanie kasku, obróć go zarówno w prawo, jak i w lewo.

Jak ciasny powinien być kask?

Według specjalistów, kask powinien ściśle przylegać do całej głowy użytkownika, nie tworząc punktów nacisku. Podczas jazdy nie powinien się poruszać w górę i w dół ani z boku na bok. Nie powinien być bardzo ciasny, ale nie powinien też być nadmiernie luźny.

Czy warto jeździć w kasku na rowerze?

Każdy rowerzysta powinien używać kasku rowerowego. Co roku ginie wiele osób. Około dwie trzecie ofiar śmiertelnych i jedna trzecia urazów dotyczy głowy i twarzy.

Kiedy wymienić kask?

Producenci kasków są zgodni, że rowerzyści powinni zmieniać swoje kaski co pięć lat. W zależności od tego, jak często jeździsz na rowerze, może się to wydawać dużo. Ta wytyczna dotyczy głównie rowerzystów, którzy podróżują codziennie. Wielogodzinna jazda może przyspieszyć pogorszenie stanu kasku.

Czy w czarnym kasku jest cieplej?

Czarne kaski są teoretycznie gorętsze od białych. Ciemna powłoka zapewnia większą absorpcję promieniowania słonecznego. Jednak wewnątrz kasku różnica jest znikoma, a wręcz niewidoczna, ze względu na wyściółkę i wkładkę, które amortyzują głowę.