Jak założyć tylne koło w rowerze oraz zdjąć?

Wiedza o tym, jak założyć tylne koło w rowerze jest ważną umiejętnością, jeśli często jeździsz na rowerze. Być może będziesz musiał wymienić dętkę lub oponę, a umiejętność wymiany koła jest niezbędna. Stworzyliśmy ten poradnik, aby uprościć Ci ten proces.

Montaż tylnego koła w rowerze

montaż tylnego koła w rowerze

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy komponent jest instalowany prawidłowo. Skierowanie tylnego koła jest proste. Na tylnym kole znajdują się trybiki, które zazębiają się z łańcuchem. Oprzyj koło o swoją nogę lub miejsce, w którym jest ono łatwo dostępne. Jeśli rower jest odwrócony i stoisz za nim, przerzutka będzie po lewej stronie.

Następnie lewą ręką, lub w razie potrzeby obiema rękami, pociągnij korpus przerzutki do tyłu i chwyć go. W łańcuchu będzie znajdowała się pętla. Przytrzymaj przerzutkę lewą ręką, a koło prawą. Umieść koło w najmniejszej pętli zębatki łańcucha, a następnie poprowadź koło do dropout’u. Gdy będzie blisko na swoim miejscu, zwolnij przerzutkę, a koło znajdzie się na swoim miejscu.

Upewnij się, że koło jest prawidłowo umieszczone na dropoutach. Po wykonaniu poprzednich procedur, dokręć koło. Jeśli z każdej strony znajduje się nakrętka, pracuj nad każdą stroną stopniowo. Mniej więcej po jednym obrocie klucza. Zapobiegnie to przesuwaniu się koła przed ostatecznym dokręceniem.

Zdejmowanie tylnego koła w rowerze

O to kolejne kroki, by wymiana koła w rowerze była udana:

1. Przełącz na małą zębatkę

Zapewnia to luz w łańcuchu, co znacznie ułatwia zdjęcie koła. Podczas jazdy należy zmienić bieg w taki sposób, aby łańcuch znajdował się na najmniejszej zębatce. Jeżeli chcesz to osiągnąć bez jazdy, należy pociągnąć dźwignie, podnieść rower za siodełko i pedałować ręcznie, aby przełożyć łańcuch.

2. Zwolnij hamulec

W większości rowerów z hamulcami obręczowymi (w przeciwieństwie do tarczowych), po zdjęciu koła opona zahacza o klocki hamulcowe. Aby tego uniknąć, należy otworzyć hamulce poprzez całkowite przesunięcie małej dźwigni hamulca do góry. W przypadku hamulców liniowych należy wyjąć końcówkę z uchwytu.

3. Pociągnij do tyłu przerzutkę i zdejmij koło

Pociągnij przerzutkę do tyłu ręką, aby odsunąć ją i łańcuch, dzięki czemu koło nie zahaczy o nic po otwarciu szybkozamykacza i zdjęciu koła. To jest właśnie sztuczka do bezwysiłkowego zdejmowania koła.

W którą stronę odkręcać koło?

jak założyć tylne koło w rowerze

Aby zdjąć oś przelotową z piasty, należy najpierw otworzyć dźwignię, a następnie kręcić nią w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Unieś koło, a następnie zdejmij ją z widelca, pociągając do góry. Podczas wykonywania tych czynności należy zachować szczególną ostrożność, gdy masz do czynienia ze szczękami hamulca obręczowego lub tarczami hamulca tarczowego.

To już wszystko, jeśli chodzi o to, jak założyć tylne koło w rowerze. Obserwuj nasze wszystkie posty, po większą dawkę wiedzy!