Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – najskuteczniejsze metody

Wiedza o tym, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą, staje się coraz ważniejsza. Kradzież roweru może być prawdziwym ciosem. Niezależnie od tego, czy jest to Twój nowy rower z włókna węglowego, czy też gruchot, który wyjąłeś ze śmietnika. We wpisie przedstawimy Ci cenne wskazówki, jak zapobiegać kradzieży rowerów, abyś mógł uniknąć zmartwień i dyskomfortu.

Niestety, nie ma niezawodnych technik zapobiegania kradzieży roweru. Niezależnie od tego, czy jest on przypięty do stojaka na zewnątrz, czy znajduje się w bezpiecznym budynku. Istnieje jednak kilka działań, które możesz podjąć, aby utrudnić kradzież swojego roweru.

Oczywiście korzystanie z jednego z najlepszych rowerowych urządzeń śledzących GPS da Ci szansę na odnalezienie skradzionego roweru, a posiadanie najlepszego ubezpieczenia roweru pomoże Ci odzyskać koszty, jeśli zdarzy się najgorsze. Poniżej omówimy wszystko, co możesz zrobić, gdy rower jest jeszcze w Twoim posiadaniu, aby zapobiec jego kradzieży.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą a solidny zamek

zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Choć może się to wydawać oczywiste, posiadanie mocnego zamka jest pierwszym krokiem w zapobieganiu kradzieży roweru. Najlepsze zamki rowerowe są dostępne w różnych formach, rozmiarach i przedziałach cenowych. Zgodnie z ogólną zasadą, dostajesz to, za co płacisz. Bardziej wytrzymałe materiały i konstrukcje po prostu kosztują więcej niż mniej kosztowne wybory.

Wybór jest bardzo zależny od tego, gdzie go zamykasz i na jak długo. Jeśli zamykasz go na noc na dworcu kolejowym w centrum miasta, kryteria wyboru zamka będą najprawdopodobniej inne niż w przypadku mocowania go do stołu podczas picia herbaty 10 kroków dalej.

Przeczytaj też: Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – rodzaje zamków

Istnieje kilka rodzajów zamków rowerowych, z których każdy ma zalety i wady.

Zamki U-lock

jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Zamki U-lock są powszechnie uważane za najbardziej bezpieczne. Składają się z hartowanej stali i mogą przewyższać przenośne szlifierki kątowe. Jednak ze względu na swój rozmiar i formę są to najcięższe zamki i mogą ograniczać to, do czego można przywiązać rower.

Zamki linkowe

Zamki linkowe zapewniają elastyczność, która pozwala na przeplatanie się przez skomplikowane ramy. Należy jednak zachować ostrożność przy zakupie, ponieważ cieńsze kable można przeciąć w kilka sekund za pomocą nożyc. Łańcuchy są kolejną alternatywą.

Szukaj zamków rowerowych renomowanych firm. Nie tylko wykorzystują one twardszą stal do produkcji ogniw łańcucha i szekli, ale także zawierają tuleję przeznaczoną do skręcania w zębach piły, co utrudnia jej przecięcie. Są one nieco ciężkie, ale zapewniają doskonałe bezpieczeństwo i dodają uniwersalności w zakresie tego, do czego zamek będzie pasował.

Przeczytaj także: Piszczące hamulce w rowerze

Zamki składane

jak zapinac rower

Zamki składane są popularną alternatywą dla osób dojeżdżających do pracy. Są lekkie, kompaktowe, skonstruowane z trudnych do przecięcia materiałów i pozwalają na przymocowanie roweru do czegoś o nietypowym kształcie. Niestety, mechanizmy umożliwiające tę funkcję, czyli bolce, można pokonać przy pomocy skromnej wiertarki, co czyni Twój zamek składany bezużytecznym.

Nasza rada dotycząca zabezpieczenia roweru zaleca stosowanie wielu rodzajów zamków. Może to podwoić lub potroić czas potrzebny złodziejowi na kradzież roweru, co będzie stanowiło istotny czynnik odstraszający.

Sprawdź również: Jak ustawić siodełko w rowerze

Ciężkie i lekkie zamki

Ciężkie zamki zapewnią największe bezpieczeństwo osobom, które są daleko od roweru, ale w zasięgu wzroku. Najlepsze lekkie zamki rowerowe mogą zaoferować całkiem przyzwoitą funkcjonalność, a jednocześnie są przenośne i łatwe do przenoszenia. 

Kiedy stosować lekkie zapięcia?

Superlekkie rozwiązania, powinny być wykorzystywane w sytuacjach, w których rower jest nadal widoczny, takich jak szybkie wizyty w kawiarni. Zapewniają one ograniczone bezpieczeństwo i spowolnią wprawnego złodzieja rowerów tylko na minutę lub dwie.

Nie chodzi tylko o przymocowanie roweru do stałego obiektu. Warto również zabezpieczyć jego elementy biorąc pod uwagę, że większość rowerów można zdemontować za pomocą klucza sześciokątnego. Złodziej może zdjąć kierownicę i siedzenie za pomocą praktycznie każdego narzędzia wielofunkcyjnego. 

Dowiedz się również: Czym smarować łańcuch rowerowy

Śruby zabezpieczające

Śruby zabezpieczające, działają podobnie jak nakrętki blokujące koła w samochodach. Wymagają one raczej specjalistycznego narzędzia do przekręcenia śruby niż takiego, które jest łatwo dostępne w sklepie.

Jak zapinać rower?

jak przypinać rower

Kwestia tego jak przypinać rower, jest bardzo ważna. Nawet najbardziej bezpieczny zamek D-Lock jest bezużyteczny, jeśli nie jest odpowiednio wykorzystywany. Należy zabezpieczyć rower odpowiednio do jego wartości. Zamek powinien przechodzić najpierw przez ramę, następnie przez tylne koło, a na końcu przez przednie. Rozważ drugi zamek do połączenia kół z ramą i główny zamek do zabezpieczenia ramy do bagażnika.

Chcesz zminimalizować siłę nacisku, jaką może uzyskać niedoszły złodziej przy użyciu każdego zamka. Kup więc taki, który ledwo prześwituje przez rurki w rowerze i przez to, do czego go mocujesz, a następnie przeprowadź go przez jak najwięcej elementów roweru. Chcesz, aby zamek znajdował się jak najbliżej dolnego wspornika, aby utrudnić do niego dostęp.

Weź pod uwagę rzecz, do której będzie przymocowany Twój rower. Czy złodziej mógłby podnieść Twój rower, gdy był on przymocowany do szczytu znaku drogowego lub słupa? Albo do cienkiego drzewa? Zastanów się, jak trudno byłoby komuś zdjąć Twój rower, gdy zamek jest nadal przymocowany.

Przeczytaj także: Ciśnienie w oponach rowerowych

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – dodadkowe środki bezpieczeństwa

Pomimo największych starań, rowery są kradzione. Zarówno te, które są na zewnątrz, jak i te, które znajdują się wewnątrz budynku. Ustawienie prywatności we wszystkich aplikacjach monitorujących pozycję oraz usunięcie znaczników lokalizacji to dwie najważniejsze rzeczy, które powinieneś podjąć.

Widzimy wiele osób pstrykających zdjęcia swojego nowego roweru obok domu lub samochodu, jednocześnie geotagując swoje rodzinne miasto. Wykwalifikowanemu złodziejowi nie zajęłoby dużo czasu, aby przejechać dookoła i znaleźć twój dom z takimi informacjami. 

Biorąc pod uwagę, że rowerzyści mają tendencję do pokazywania każdej podróży online, wraz z danymi GPS, skutecznie ogłaszają światu: „Mieszkam lub pracuję w tym miejscu i mam drogie rowery”.

Następnie należy zrobić zdjęcia roweru. Z boku, a także wszelkich unikalnych elementów oraz numeru seryjnego, który zazwyczaj znajduje się na spodzie wspornika dolnego.

Sprawdź również: Jak napompować rower

Gdzie możesz uzyskać numer seryjny roweru?

jak zabezpieczyć rower w piwnicy

Numer seryjny jest zazwyczaj wydrukowany (lub wytłoczony) na spodzie wspornika ramy (części ramy, przez którą montowane są korby). Kiedy już ustalisz swój numer seryjny, przechowuj go w bezpiecznym miejscu i zapamiętaj.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – kolory jednośladów

Jeśli Twój rower nie przyciąga wzroku włamywacza, będzie on mniej skłonny do jego kradzieży. Najprostszym podejściem do tego jest usunięcie wszelkich świateł, kamer i wszystkiego innego, co może być łatwo usunięte.

Pozostaje jeszcze rower, i tu trzeba zachować cienką granicę. Z jednej strony, jaskrawy i kolorowy rower z większym prawdopodobieństwem przyciągnie uwagę złodziei. Ale może też służyć jako środek odstraszający, ponieważ złodziejowi trudniej będzie go sprzedać ze względu na rzucający się w oczy wygląd.

Istnieją dwie kategorie złodziei. Ci, którzy rozbiorą Twój rower i sprzedadzą jego części, oraz ci, którzy po prostu chcą rower dla siebie. W obu przypadkach obowiązują te same zasady. Celem jest sprawienie, aby rower wyglądał na niechciany. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której rowery giną na lewo i prawo, możesz spróbować poważniejszych środków, takich jak ukrycie oznaczeń za pomocą taśmy lub farby w sprayu.

Warte uwagi: Regulacja hamulców w rowerze

Jak odzyskać skradziony rower?

jak zabezpieczyć rower w piwnicy

Ostatecznie jest to zadanie dla policji. Jeśli natkniesz się na skradziony rower na sprzedaż w Internecie lub zobaczysz kogoś, kto jeździ na nim po ulicy, unikaj zbliżania się do tej osoby. Twój rower może mieć dla Ciebie duże znaczenie, ale Twoje życie jest o wiele cenniejsze. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje druga osoba, gdy zostanie wyzwana.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Przeczytaj inne nasze wpisy po dodatkową dawkę wiedzy!

Sprawdź również: Rodzaje rowerów

FAQ

Jak oznakować rower przed kradzieżą?

Oznaczenie roweru polega na spisaniu marki i numeru seryjnego, a także na umieszczeniu na rowerze metodą tajnego pióra kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta zaświadczenie o wykonaniu znakowania z wypisanymi wszystkimi cechami identyfikacyjnymi roweru.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą GPS?

Zainstaluj w ukrytym miejscu malutki lokalizator np. w kolorze czarnym – zaczepiony pod siodełkiem, ukryty w lampce lub w dzwonku będzie niepozorny. Chociaż lokalizator nie uchroni Cię przed kradzieżą, zwiększy prawdopodobieństwo zlokalizowania roweru w przypadku jego utraty.

Ile kosztuje GPS do roweru?

Lokalizatory rowerowe GPS są w cenie od 100 do 1000 zł.

Gdzie najlepiej trzymać rower?

Jeśli masz możliwość przechowywania roweru w garażu, piwnicy lub nawet w pomieszczeniu wewnętrznym, jest to najbezpieczniejsza alternatywa zarówno dla uniknięcia kradzieży, jak i zachowania dobrego stanu roweru.

Jak zabezpieczyć rower w piwnicy?

Najprostszym podejściem do zabezpieczenia roweru w piwnicy jest zastosowanie odpowiedniego typu zapięcia. Do zabezpieczenia roweru można użyć zapięcia typu U-lock. Jest ono sztywne, wytrzymałe i niezwykle trudne do przecięcia przy użyciu narzędzi. Ma jednak pewną wadę: jest stosunkowo krótkie i nie jest szczególnie elastyczne.