Jak ustawić siodełko w rowerze według twoich potrzeb?

Jedną ze zmian, jaką możesz wprowadzić w dopasowaniu roweru, jest poznanie jak ustawić siodełko w rowerze. Ten artykuł wyjaśni, jak znaleźć prawidłową wysokość siodełka, w tym jak obliczyć pozycję przód/tył i pochylenie siodełka.

Porady te wskazują prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze szosowym, ale mają również zastosowanie do rowerów górskich, hybrydowych i innych. Aby ustawienie siodełka w rowerze było prawidłowe, należy wziąć pod uwagę wysokość, pozycję siodła przód/tył oraz nachylenie. Jeśli wszystkie te trzy elementy są prawidłowe, jazda będzie płynna i efektywna. Jeśli któraś z tych trzech rzeczy jest błędna, rowerzyści mogą być zmuszeni do nieprzyjemnej jazdy.

Jak wyregulować wysokość siodełka w rowerze?

Zacznijmy od zmierzenia siodełka rowerowego, aby sprawdzić, jak wygląda ono obecnie, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski z dokonanych modyfikacji i jaka jest różnica między przyzwoitą pozycją siedzenia, lepszą pozycją i najlepszą możliwą pozycją.

Wysokość siodełka, przód/tył oraz nachylenie to trzy najważniejsze parametry, które należy rozważyć. Istnieją różne techniki ich pomiaru, jednak opisane tutaj metody pozwalają zrobić to każdemu, kto ma miarkę i smartfon.

Zanim regulacja siodełka w rowerze zostanie rozpoczęta, warto uchwycić swoją pozycję wyjściową. Przyda się to w przyszłości, zwłaszcza jeśli odkryjesz, że wprowadzone przez ciebie modyfikacje nie działają na twoją korzyść – mając udokumentowaną poprzednią pozycję, możesz natychmiast wrócić do miejsca startu.

Eliminacja cech specyficznych dla siodła służy jako kamień węgielny tej techniki pomiarowej. Nie uwzględnia ona wariancji pomiędzy siedzeniami, ponieważ nie ma takiego pomiaru, ale pozwala prawidłowo zmierzyć każde siodło, co jest dobre na start.

Jak zmierzyć wysokość siodełka w rowerze?

wysokość siodełka w rowerze

Znajdź punkt środkowy długości siodełka od przodu do tyłu. Zaznacz to miejsce na siodełku za pomocą tuszu, cienkiego długopisu, kredy lub podobnego narzędzia.

Rozpocznij pomiar od szczytu siodełka i zmierz prosto w dół do środka dolnego wspornika. 

jak ustawić siodełko w rowerze

Niektóre korby lepiej mierzyć od strony napędu, a inne lepiej od strony bez napędu – jedno i drugie jest w porządku. Zapisz swój pomiar w milimetrach.

Zobacz również: Czym smarować łańcuch rowerowy

Ustawienie siodełka przód-tył

ustawienie siodełka w rowerze

Ustaw rower przy ścianie. W każdym przypadku upewnij się, że rower jest prostopadły w pionie i poziomie do podłogi i ściany.

  1. Zmierz odcinek od ściany do najniższego wspornika.
  2. Zmierz odcinek od ściany do punktu siodełka.

Odejmij pomiar nr 1 od pomiaru nr 2, aby określić stopień cofnięcia siodełka.

Zobacz również: Ciśnienie w oponach rowerowych

Jak obliczyć kąt nachylenia siodełka?

Ponieważ wiele siodełek jest zakrzywionych, pomiar całkowitego nachylenia siedziska jest najbardziej wiarygodną techniką uzyskania dokładnych danych.

Umieść kawałek sklejki nad siedzeniem i użyj swojego smartfona lub inklinometru, aby obliczyć całkowite nachylenie siedzenia. Przed rozpoczęciem sprawdź, czy rower jest wypoziomowany.

Metody sprawdzania

Po dokonaniu trzech pomiarów można wziąć się za sprawdzanie. Istnieje kilka sposobów określania wysokości siodełka np. metodą Holmesa i Lemonda.

W pewnym stopniu odrzucono wszystkie z tych pomiarów, ale nie oznacza to, że nie są one wartościowe.

Zobacz również: Jak napompować rower

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

wysokość siodełka

Wsiądź na rower i ustaw piętę na pedale, mając na sobie dowolne buty, w których zamierzasz jeździć. Pedałuj delikatnie, do przodu lub do tyłu. Jeśli siodełko jest zbyt wysokie, nie będziesz w stanie płynnie pedałować bez kołysania biodrami na boki i nadmiernego wychylania się. Zmniejszaj wysokość siodełka, aż przestaniesz się machać.

Jeśli możesz bez problemu płynnie jeździć na rowerze, spróbuj podnieść siodełko o kilka cm, aż będziesz musiał sięgnąć do pedałów. Gdy już sięgniesz, zacznij obniżać siodełko, aż znajdziesz się na odpowiedniej wysokości.

Jak ustawić wysokość siodełka za pomocą aplikacji

Spróbuj postawić stopę na pedale tak, jakbyś jechał na rowerze. Jeśli wymaga to wpięcia się w pedały bezklamrowe, zrób to koniecznie. Jeśli lubisz jeździć z płaskimi pedałami, umieść jedną trzecią stopy przed osią pedału i dwie trzecie za nią.

Stacjonarny trenażer jest w tym momencie niemal niezbędny, jeśli chcesz prawidłowo ocenić wysokość swojego siedzenia. Jeśli go nie masz, możesz skorzystać z pomocy przyjaciela i jakiegoś aparatu w smartfonie.

Teraz, gdy rower jest już w trenażerze, czas na zrobienie kilku zdjęć/filmów. Zaleca się pobrać dowolny z wielu darmowych aplikacji do przechwytywania i analizy ruchu. Hudl Technique jest dobrą aplikacją, ale jest ich znacznie więcej do wyboru. Każdy program, który może wygenerować zdjęcia z wideo, będzie odpowiedni.

jak ustawić siodełko w rowerze szosowym

Pedałuj przez kilka minut, zmieniając pozycję siedzenia, aż poczujesz się komfortowo. Gdy już poczujesz, możesz zacząć robić zdjęcia. Celem jest zmierzenie stopnia zgięcia kolana podczas pedałowania, jak również przybliżone umiejscowienie środka kolana.

Zobacz również: Regulacja hamulców w rowerze

Stopień zgięcia kolana

Ogólnie rzecz biorąc, 30 do 40 stopni zgięcia kolana to powszechnie uznawany zakres przy pełnym wyprostowaniu. Jeśli czujesz napięcie w przedniej części kolan lub dużą pracę mięśni czworogłowych, wysokość siedziska jest zbyt niska.

Jeśli odczuwasz dyskomfort w dolnej części pleców lub zauważasz, że twoje biodra lekko się poruszają, siodełko jest prawdopodobnie za wysoko. Przejdź do punktu, w którym ramię korby jest ustawione poziomo do przodu i spójrz na kolano, używając tych samych zdjęć.

Oblicz przybliżony środek kolana, czyli miejsce, w którym wydaje się, że ma ono zawias. Gdzie znajduje się Twoje kolano w stosunku do osi pedału? Z przodu, z tyłu, czy nieco powyżej? Jeśli jest za Tobą, przesuń siodełko do przodu, aż środek kolana znajdzie się w jednej linii z osią pedałów. Oczywiście, jeśli kolano jest przed osią pedałów, zrób odwrotnie.

Czy zauważyłeś zmianę wysokości siedziska, gdy przesunąłeś je do przodu lub do tyłu? Jeśli przesunąłeś siedzenie do przodu, aby przesunąć tam kolano, prawie na pewno będziesz musiał podnieść również siedzenie. Odwrotnie jest w przypadku przesunięcia siedziska do tyłu.

Ta konfiguracja trwa do momentu, aż znajdziesz coś, co sprawia wrażenie płynności i równowagi. Nie będzie kołysania w przód i w tył, nie będzie grup mięśni, które czują się tak, jakby wykonywały więcej niż swoją część pracy, ani bolących kolan czy bioder.

Zobacz również: Rodzaje rowerów

Prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze jest ważne

jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze

Czy masz określony nacisk na kości siedzenia w miednicy? Jeśli nie, to mogą być dwie przyczyny:

  • Twoja forma lub szerokość siodła, nie odpowiada Twojej budowie anatomicznej,
  • nachylenie siodła, nie pozwala Twoim kościom siedzenia spełniać swojej funkcji.

Jeśli to drugie, warto się nad tym zastanowić, ponieważ możesz sam sprawdzić, czy Twoje siodełko rowerowe jest dla Ciebie rzeczywiście dobre. Kąt nachylenia siodełka określa miejsce, w którym nacisk jest wywierany na miednicę. Jeśli przód siodełka jest zbyt wysoko, kości siedzenia mają utrudnione, jeśli nie niemożliwe, podparcie.

Jeśli siodełko jest zbyt niskie z przodu, kości siedzenia mogą Cię podeprzeć, ale będziesz się zsuwał do przodu i zbytnio obciążał ręce. Aby ocenić nachylenie siodełka, użyj kawałka deski i cyfrowego inklinometru (lub aplikacji do pomiaru poziomu na smartfonie).

Zanotuj to i sprawdź, czy rower jest wypoziomowany, a jeśli nie jest, uwzględnij ten fakt. Większość siodeł ma zakres od 0 do 6 stopni, przy czym dodatnie wartości są rzadkością. Jest to liczba arbitralna, jednak zapobiega ekstremom u niedoświadczonych rowerzystów, co nie jest niczym niezwykłym.

Zobacz również: Jaki rower elektryczny kupić

Odległość siodełka od kierownicy

Szczyt kierownicy powinien znajdować się mniej więcej 5-6 cm poniżej punktu środkowego siodełka, aby uzyskać prawidłową postawę na drodze.

Jak ustawić siodełko w rowerze – podsumowanie

Teraz wszystko jest już gotowe. Jeśli po wprowadzeniu zmian nie udało Ci się osiągnąć prawdziwego komfortu, spróbuj coś zmienić. Nie zapomnij śledzić swoich postępów i reakcji swojego ciała. Jeśli nie czujesz się komfortowo w odległości mniejszej niż kilka milimetrów od pozycji wyjściowej, odwiedź lokalnego sprzedawcę rowerów i poproś o ocenę kształtu i szerokości siodełka.

Stosowanie się do powyższych wskazówek stanowi jedynie dobry punkt wyjścia do prawidłowego ustawienia siodełka rowerowego. Sposób poruszania się na rowerze, tryb życia poza rowerem oraz formy dbałości o siebie mają wpływ na to, jak siedzimy i pedałujemy na rowerze. Mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy wątpliwości dotyczące tego, jak ustawić siodełko w rowerze!

Zobacz również: Jak dobrać rower do wzrostu?

FAQ

Jak ustawić siodełko w rowerze szosowym?

Umieść piętę na pedale i następnie pedałuj do tyłu. Kolano powinno być całkowicie proste. Jeśli kolano jest nadal zgięte, podnieś siodełko, regulując je za każdym razem w małych odstępach czasu, a następnie opuść siodełko, gdy pięta straci kontakt z pedałem.

Pod jakim kątem ustawić siodełko?

Przy korbie ustawionej pionowo w dół, kąt między kością udową a piszczelową powinien wynosić około 145-155 stopni. Jest to najlepszy sposób, ale musisz użyć goniometru.

Jaka pozycja na rowerze jest najzdrowsza?

Jaka pozycja na rowerze jest najzdrowsza? Zdrowa, neutralna postawa podczas jazdy zaczyna się od głowy i przechodzi do stóp. Sprawdź swoją pozycję ciała podczas dłuższych przejażdżek, aby upewnić się, że nie popadłeś w szkodliwe nawyki. Opuść ramiona w dół i odsuń je od uszu.

Jaka powinna być wysokość siodełka w rowerze stacjonarnym?

Aby uzyskać dokładny pomiar wysokości siodełka, stań bezpośrednio przy siodełku, unieś wewnętrzną część nogi do 90° i zrównaj górę siodełka z górną częścią uda. W dolnej części skoku pedału kolano powinno być zgięte o 25-35 stopni lub lekko zgięte na odpowiedniej wysokości.

Co zrobić, żeby siodełko było wygodniejsze?

Długotrwałe obciążenie siodła może podrażnić nasze delikatne obszary ciała. Dobrze jest od czasu do czasu zejść z siodła, aby pobudzić krążenie krwi. Wskazane jest również, aby podczas jazdy robić przerwy. Nie muszą być one długie, ale powinny być robione regularnie.