Jak nauczyć się pływać – nauka pływania krok po kroku

Jak nauczyć się pływać? Nigdy nie jest za późno na naukę pływania. Możesz ją rozpocząć w dowolnym momencie. Nawet jeśli nie miałeś szansy nauczyć się pływać, gdy byłeś młodszy, nie jest to trudne w dorosłym życiu. Kiedy po raz pierwszy wejdziesz do wody, może Ci się to wydać niezwykłe, obce, a nawet trochę denerwujące. Z czasem jednak przyzwyczaisz się do tego i w rezultacie nabierzesz pewności siebie.

Po opanowaniu umiejętności pływania będziesz mógł skorzystać z wielu zalet. Ponadto ma ono działanie uspokajające, a więc może pomóc złagodzić napięcie i uspokoić nerwy. A jeśli czujesz się zdołowany, to możliwe, że wszystko, czego potrzebujesz to piętnaście minut w wodzie.

Jak nauczyć się pływać?

jak nauczyć się pływać

Wejdź do płytkiej wody

Jeśli nie spędziłeś dużo czasu w wodzie, to naturalne, że będziesz się jej bał. Rozpoczęcie nurkowania w płytszej wodzie na końcu basenu jest jedną ze strategii pokonania Twojej fobii. W tym miejscu przekonasz się, że możesz stanąć w wodzie, obniżając się do poziomu, który jest dla Ciebie komfortowy. Powinieneś zdobyć trochę praktyki we wstrzymywaniu oddechu, gdy twoja głowa jest pod wodą. Powinieneś także pamiętać, że możesz zaczerpnąć powietrza w dowolnym momencie.

Kup gogle

Jeśli nosisz gogle, odkryjesz, że masz dużo lepszy zakres widzenia, gdy jesteś pod wodą. Ponadto, gogle sprawiają, że pływanie jest przyjemniejsze, ponieważ zapobiegają one przedostawaniu się wody do oczu, gdy jesteś pod wodą. To będzie o wiele bardziej przyjemne dla Ciebie, jeśli będziesz miał dobre widzenie.

Trenuj jak najwięcej

Spędzanie wystarczająco dużo czasu w wodzie jest niezbędne do osiągnięcia celów, takich jak poprawa umiejętności pływania i zwiększenie pewności siebie w wodzie. Im dłużej będziesz w wodzie, tym bardziej biegłym pływakiem się staniesz i tym swobodniej będziesz się w niej czuł.

Zdajemy sobie sprawę, że wygospodarowanie czasu na pływanie w basenie może być wyzwaniem. Jest to jednak jedyna metoda, dzięki której można stać się biegłym w pływaniu. Pamiętaj, że nie jest konieczne, abyś ćwiczył codziennie. Możliwe, że raz w tygodniu wystarczy.

Utrzymuj właściwą pozycję

jak się nauczyć pływać

Utrzymanie twarzy zanurzonej w wodzie jest jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się ludzie podczas nauki pływania. Jest możliwe, że możesz czuć się niekomfortowo. Każde pociągnięcie w basenie wymaga zanurzenia twarzy. Proces przyzwyczajania się do tego doznania jest istotnym elementem nauki pływania.

Przyzwyczajenie się do czegoś jest jedynym sposobem na uzyskanie komfortu. Oto kilka koncepcji do rozważenia:

  • Wstrzymywanie oddechu przy zachowaniu neutralnego wyrazu jest dobrą umiejętnością do ćwiczenia (pomogą w tym gogle).
  • Podczas wstrzymywania oddechu możesz poruszać się pod wodą za pomocą ramion.

Przekonasz się, że im więcej będziesz ćwiczyć, tym bardziej będziesz swobodny.

Wybierz na początku styl dowolny

Pływanie stylem dowolnym może wydawać się łatwe dla doświadczonych pływaków. W rzeczywistości jednak ten styl składa się z wielu różnych kształtów, z których wszystkie współpracują ze sobą, aby zagwarantować płynne i skuteczne przejście przez wodę.

Kiedy jesteś dorosły i próbujesz nauczyć się pływać, nie powinieneś postrzegać stylu dowolnego jako pojedynczego ruchu. Zamiast tego spróbuj zobaczyć go jako ciąg pojedynczych pociągnięć, z których każde wymaga całego twojego skupienia. 

Kiedy ręce wchodzą do wody, powinieneś skupić się przede wszystkim na położeniu nadgarstków. Gdy ręce przechodzą znad głowy do poniżej bioder, skup się na ułożeniu łokci i przedramion. Zwróć uwagę na ruchy ciała, trzepoczące kopnięcie i sposób, w jaki wydychasz, gdy głowa opada w dół w wodzie. Zwracanie uwagi na te szczegóły może pomóc Ci pływać bardziej efektywnie.

Gdy opanujesz ten element, wszystko pójdzie już z łatwością. Jednak najważniejsze jest, aby osiągnąć mistrzostwo nad każdą indywidualną czynnością, która składa się na ten styl.

Używaj płetwy

Podczas gdy zdobywasz szlify w pływaniu, ważne jest, aby ciągle poruszać się po wodzie. Płetwy są bardzo użytecznym narzędziem, szczególnie na początku. Zapewnią Ci pęd do przodu, który jest niezbędny, abyś mógł zrozumieć poszczególne mechanizmy.

Zapisz się na kurs

nauka pływania

Zaleca się, abyś skorzystał z pomocy kogoś kompetentnego w przypadku, gdy jesteś zainteresowany nauką pływania jako osoba dorosła. W ten sposób będziesz w stanie opanować prawidłową technikę pływania od samego początku. Nie nabierzesz żadnych negatywnych nawyków, które mogą Cię spowolnić lub uniemożliwić osiągnięcie Twoich celów.

Jak samemu nauczyć się pływać?

Skoro można nauczyć się pływać, to kolejne pytanie brzmi: jak to zrobić. Istnieje wiele różnych sposobów. Na razie jednak powiemy tylko o kilku ogólnych rzeczach, które każdy samouk pływania powinien wiedzieć. Oto jak powinna wyglądać samodzielna nauka pływania:

Bądź odważny

Strach jest jedną z rzeczy, które utrudniają naukę pływania. Musisz pokonać ten strach i wskoczyć do wody, jeśli chcesz się nauczyć. Jednocześnie niezwykle ważne jest, abyś nie podejmował ryzyka, które może kosztować cię życie. Zacznij od przyzwyczajenia się do pływania w płytkim końcu basenu. Upewnij się, że w pobliżu są ratownicy lub że jesteś z przyjaciółmi, którzy potrafią dobrze pływać i mogą Ci pomóc, jeśli coś pójdzie nie tak.

Skup się

Większość ludzi zaczyna od nauki pływania stylem dowolnym. Wybierz coś, co sprawia, że czujesz się dobrze. Istnieje wiele informacji, które możesz wykorzystać do nauki, zarówno w Internecie, jak i poza nim. Nie możesz nauczyć się wszystkich umiejętności w tym samym czasie. Zamiast tego wybierz jedną i zwróć na nią uwagę. Kiedy już go opanujesz, możesz chcieć spróbować czegoś innego.

Pomyśl o ćwiczeniu na lądzie

To normalne, że nie uda ci się pływać za pierwszym razem, gdy spróbujesz i zatoniesz. To nie jest najlepsze miejsce do pracy nad swoimi pociągnięciami i ruchami. Zamiast tego spróbuj poruszać rękami i stopami tak, jak w wodzie, ale na suchym lądzie. To pozwoli ci przygotować się i trenować bez konieczności martwienia się o zatonięcie.

Wiedz, kiedy potrzebujesz pomocy

nauka pływania krok po kroku

Dyscyplina to dobra rzecz, ale zbyt duża jej ilość może wpędzić Cię w kłopoty. Znajdź korepetytora, jeśli próbowałeś przez długi czas i wciąż nie możesz się połapać. Nawet jeśli masz to już za sobą, być może nadal musisz się czegoś nauczyć. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się nowej, bardziej skomplikowanej techniki. Prywatne lekcje są najlepszym sposobem, aby nauczyć się podstaw lub rozwinąć to, co już wiesz.

Jeśli spróbujesz nauczyć się pływać samemu, może ci się to nie udać kilka razy. Nawet jeśli mamy ciała stworzone do pływania, nie rodzimy się z wiedzą o tym, jak pływać. Jest to umiejętność, którą nabywamy i doskonalimy w trakcie życia.

Zobacz również: Co daje pływanie – korzyści z pływania i efekty

Ile trwa nauka pływania?

  • Dorośli, którzy uczą się w normalnym tempie i nie boją się wody, zazwyczaj potrzebują tylko 20-25 godzin prywatnych lekcji, aby nauczyć się podstaw pływania. To tyle samo, co posiadanie jednej 30-minutowej lekcji co tydzień przez około rok.
  • Jeśli nie jesteś w dobrej formie, masz nadwagę lub boisz się wejść do wody, proces ten może trwać znacznie dłużej.

W przypadku dorosłych każdy jest inny. Dla jednych przebywanie w wodzie jest łatwe, a dla innych, przerażające. Nie ma określonej ilości czasu, aby nauczyć się pływać, ale każdy może to zrobić z wystarczającą praktyką, ciężką pracą i dobrym nastawieniem.

Jak najszybciej nauczyć się pływać?

Należy znaleźć certyfikowanego instruktora pływania, który pomoże Ci szybko osiągnąć cele związane z pływaniem i kondycją. Istnieje wiele miejsc, które oferują lekcje pływania, a wszystkie mają wspaniałe pakiety do wyboru. Z pomocą Internetu możesz znaleźć najlepszego nauczyciela pływania w pobliżu.

Czy w wieku 40 lat można nauczyć się pływać?

Wiek nie ma znaczenia i o tym należy pamiętać. To, jak długo trwa nauka, zależy od powyższych czynników oraz od tego, jak bardzo uczący się jest gotowy do nauki. Osoby powyżej 20,30 lat i powyżej 40 lat mogą nauczyć się pływać równie szybko.

Jak nauczyć się pływać – podsumowanie

jak samemu nauczyć się pływać

Nauka pływania może uratować życie. Umożliwia korzystanie z wody do celów, w tym rekreacji i aktywności fizycznej. Pływanie jest wspaniałą aktywnością fizyczną, która może pomóc Ci zbudować mięśnie i poprawić kondycję sercowo-naczyniową.

Nauka pływania jest najskuteczniejszym sposobem na zdobycie tej nowej umiejętności. Wykwalifikowany instruktor pływania może zapewnić indywidualną instrukcję, która jest odpowiednia dla Twojego wieku i obecnego poziomu umiejętności. Nie będziesz w stanie pływać, dopóki nie poświęcisz czasu i wysiłku na ćwiczenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, Jak nauczyć się pływać!