Jak nauczyć dziecko pływać? Nauka pływania to ekscytująca część życia dziecka. Nie tylko uczy się podstaw bezpieczeństwa w wodzie, ale program ten kładzie również fundamenty pod aktywny i zdrowy styl życia. Zaleca się naukę pływania, aby pomóc dzieciom nauczyć się umiejętności niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa w wodzie. Mimo że aktualne zalecenia są uznawane za najlepszą praktykę, niewiele rodzin może sobie pozwolić na naukę pływania. Oznacza to, że rodzice muszą często sami uczyć swoje dzieci podstaw.
Jak nauczyć dziecko pływać?

Od czego zacząć naukę pływania u dziecka? Proces aklimatyzacji dzieci do wody będzie różny dla niemowląt i starszych dzieci. Oto kilka zaleceń dotyczących szkolenia niemowląt, maluchów i starszych dzieci w zakresie pływania.
Niemowlęta
Zalecamy wylewanie maleńkiego, stałego strumienia wody na czubek głowy dziecka na basenie lub w domu, aby nauczyć je czuć się bardziej komfortowo z wodą w twarzy.
Zachęcaj swojego malucha do chlapania w wodzie tak bardzo, jak to możliwe. To pomaga im dostosować się do oporu wody. Połóż niemowlę na plecach i pozwól mu doświadczyć unoszenia się na wodzie (oczywiście z twoim wsparciem).
Wprowadzanie niemowląt już w wieku czterech miesięcy do wody jest kluczowe, ponieważ ustanowienie ich w związku z wodą może prowadzić do szybkiej poprawy umiejętności pływania.
Maluchy
Maluchy mogą poczuć się pewniej w wodzie, dmuchając bąbelki i szukając przedmiotów, takich jak krążki lub małe, bezpieczne dla basenu pluszaki. W związku z tym należy pamiętać o bliskości dziecka do każdego źródła wody. W tym wieku dzieci są niesamowicie ciekawskie, a to może prowadzić do okoliczności, w których woda staje się naprawdę niebezpieczna.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, trzeba być czujnym nie tylko w przypadku basenów. Jeziora, rzeki, a nawet małe, źródła wody, takie jak wiadra, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci w tym wieku.
Kiedy Twoje dziecko jest gotowe na postępy, ćwicz z nim „pływanie”. Pomoże to dziecku przyzwyczaić się do unoszenia się na wodzie i poruszania rękami i nogami.
Zacznij od chwytania się krawędzi basenu. Zachowaj odstęp około jednej długości ramienia między Tobą a dzieckiem. Zachęcaj je, aby puściło się i pływało jak najbliżej Ciebie. Może to oznaczać, że dziecko może pływać na pieska, co jest w porządku.
Celem nie jest nauczenie dzieci doskonałego pływania, ale raczej pomoc w nabraniu pewności siebie i dobrej zabawy. W miarę jak będą się czuły swobodnie, powinieneś zwiększać odległość od ściany.
Starsze dzieci
Dzieci w wieku od przedszkola do drugiej klasy są często jeszcze na tyle małe, że potrzebują Twojej obecności w basenie. Wykorzystaj czas spędzony w basenie jako okazję do edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. W tym wieku dzieci zazwyczaj przestrzegają zasad i potrafią rozpoznać niebezpieczeństwo.
Kiedy jesteś w basenie z początkującym małym pływakiem, pamiętaj, by stawiać mu drobne wyzwania, takie jak zanurzenie twarzy w wodzie, wskoczenie w twoje ramiona z krawędzi basenu i dotknięcie dna basenu. Oczywiście zawsze pamiętaj o zabawie.
Zobacz również: Oddychanie pod wodą – jak oddychać podczas pływania?
Nastolatki
Kiedy dziecko jest starsze, jest już zwykle zawstydzone swoją nieumiejętnością pływania, co sprawia, że jest to idealny moment dla rodziców na otwarty dialog o bezpieczeństwie w wodzie.
Ponieważ nastolatki myślą już bardziej logicznie, sugeruje się, aby oglądały filmy o bezpieczeństwie nad wodą, zwłaszcza że zrozumienie faktów dotyczących utonięcia może być dość pouczające. W tym wieku większość nastolatków może stać w niektórych miejscach basenu z głową nad wodą. Kiedy już ustalą odpowiedni poziom wody, niech próbują przepływać coraz więcej.
Zobacz również: Pływanie kcal – ile kalorii spala pływanie?
Bezpieczeństwo a nauka pływania dla dzieci

Jeśli chodzi o szkolenie dziecka w zakresie pływania, bezpieczeństwo jest wytyczną numer jeden. Istnieją ważne standardy bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w każdym wieku, niezależnie od poziomu umiejętności pływaka.
Zawsze przestrzegaj z dziećmi zasady bezpieczeństwa w wodzie. Dzieci bardzo dobrze reagują na obrazy i zdjęcia, więc spróbuj wybrać humorystyczny obraz, który pomoże im zapamiętać zasady bezpieczeństwa.
- Zawsze bądź w pobliżu swojego malucha, gdy jest w basenie. Jeśli musisz iść, zabierz je ze sobą.
- Jeśli basen znajduje się przy domu, upewnij się, że bramy otwierają się z dala od basenu i zamykają się oraz blokują na wysokości, której dzieci nie mogą dosięgnąć.
- Rodzic lub opiekun powinien być również biegły w pływaniu i resuscytacji.
- Unikaj używania pływaków i innych nadmuchiwanych pomocy do pływania z dzieckiem. Użyj kamizelki ratunkowej, jeśli Twoje dziecko wymaga wspomagacza do pływania.
Jak oswoić dziecko z basenem?
Jeśli masz niezdecydowane dziecko, bojące się wody, możesz pomóc mu przygotować się do wyjścia na basen, nie pozwalając mu zamoczyć stóp.
- Napełnij mały kubek ciepłą wodą (nie za ciepłą) i nalej niewielki, stały strumień na ramiona i głowę dziecka, aby przygotować je do wejścia do wody. Pomoże im to dostosować się do temperatury wody.
- Daj dziecku zestaw okularów do używania w wannie lub pod prysznicem, gdy tylko wykaże zainteresowanie wejściem do basenu. Pomaga to zapoznać malucha z zaletami noszenia okularów, co może przyczynić się do przyjemniejszego doświadczenia w basenie.
- Dmuchanie bąbelków i zabawa w wannie to kolejne doskonałe metody uczenia dzieci, że woda jest przyjemna.
Nauka pływania dzieci powinno być zabawą
Gdy dziecko jest już w basenie, istnieje kilka gier, w które można grać, aby podkręcić podekscytowanie.
- Ta zabawa może wydawać się banalna, ale dzieci lubią dmuchać bąbelki, co pomaga im przyzwyczaić się do przebywania w wodzie.
- Przyzwyczaj dziecko do gogli. Gogle są wspaniałą metodą, aby pomóc mu poczuć się bardziej swobodnie w wodzie, ponieważ umożliwiają, dobrze widzieć pod wodą, co eliminuje strach przed nieznanym.
- Gdy dziecko czuje się już swobodniej, zaleca się zabawę z nim, np. nurkowanie po krążki (z Twoją pomocą) lub bawienie się w “Baba Jaga patrzy”.
- Niech dziecko ćwiczy wchodzenie i wychodzenie z basenu, trzymając się krawędzi ściany i wspinając się bezpiecznie z wody.
- Używaj kamizelki ratunkowej. Pływanie w kamizelce ratunkowej ułatwia poruszanie się w wodzie, co jest niezbędne do rozwoju dobrych ruchów.
Zobacz również: Co zabrać na basen – lista potrzebnych rzeczy
Kiedy zacząć uczyć dziecko pływać?

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na naukę pływania. Umiejętności pływania można uczyć już od czteromiesięcznych niemowląt aż do nastolatków. A umiejętność pływania sprawi, że Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze w wodzie.
Jak długo dziecko uczy się pływać?
Podobnie, jak niektórym dzieciom nauka chodzenia czy nabywanie umiejętności językowych zajmuje kilka miesięcy, innym może zająć nawet kilka lat. Nie jest to ani dobre, ani złe. Jest to po prostu normalne. To samo dotyczy pływania. Pływanie jest umiejętnością, której opanowanie wymaga czasu, konsekwencji i rozległej praktyki.
Czy warto zapisać dziecko na basen?
Pływanie powinno być priorytetem dla każdej rodziny. Jest to podstawowa umiejętność życiowa, która może odegrać kluczową rolę w zapobieganiu utonięciom, które są główną przyczyną śmierci wśród dzieci. Dzieci i ich rodzice muszą nauczyć się pływać, aby czas spędzony w wodzie był przyjemny i bezpieczny.
Jak zabezpieczyć uszy dziecka na basenie?
Podczas pływania dziecko powinno nosić czepek lub zatyczki do uszu, aby pomóc utrzymać kanały słuchowe w suchości. Po zmoczeniu dziecko powinno przechylać głowę z boku na bok, aby umożliwić odpływ wody. Do suszenia uszu należy używać suszarki do włosów o niskim ustawieniu, z odległości co najmniej 30 cm.
Co daje dzieciom nauka pływania?
Pływanie jest korzystne dla zdrowia serca i płuc Twojego dziecka, a także dla jego siły, elastyczności i wytrzymałości. Może nawet pomóc w poprawieniu równowagi i postawy Twojego dziecka.
Zobacz również: Co daje pływanie – korzyści z pływania i efekty
Jak nauczyć dziecko pływać – podsumowanie

Rozpoczęcie procesu uczenia dziecka pływania zaczyna się od zapewnienia mu bezpieczeństwa w pobliżu wody. Upewnij się, że Twoje dziecko zna regulamin basenu lub plaży i trzymaj bliską kontrolę nad nimi przez cały czas, gdy pływają. Po zaaklimatyzowaniu ich w wodzie możesz nauczyć je podstawowych styli pływackich.
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak nauczyć dziecko pływać. Zobacz nasze inne wpisy po większą dawkę informacji!