Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w szybkim czasie?

Jazda na rowerze to bardzo ważna umiejętność. Wielu z nas wciąż pamięta poczucie wolności i satysfakcji, jakie towarzyszyło nam, gdy po raz pierwszy wsiadaliśmy na dwa kółka. W tym artykule przedstawimy jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze – wstęp

jak nauczyć dziecko pedałować

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Nie ma idealnego wieku na naukę jazdy na rowerze. Czas ten zależy od rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka oraz stopnia koordynacji. Jeśli brakuje mu siły do pedałowania, możesz poczekać, aż podrośnie lub wprowadzić go na rowery balansowe (bez pedałów), które pozwalają mu ćwiczyć jazdę po łuku i balansowanie poprzez pchanie roweru nogami. Nawet bardzo małe dzieci mogą zacząć w ten sposób.

Najważniejszym elementem będzie to, czy dziecko chce się nauczyć jeździć na rowerze, czy nie. Jeśli uważasz, że powinien nauczyć się jeździć, ale nie wykazuje zbytniej ochoty, możesz poczekać, aż będzie gotowy.

Rozmiar roweru

Znalezienie roweru, który będzie pasował do Twojego dziecka, jest kluczowe. Upewnij się, że dziecko może stać obiema stopami na ziemi nad górną rurą. Unikaj zakupu zbyt dużego roweru w nadziei, że dziecko do niego dorośnie, ponieważ będzie mu trudniej go kontrolować. Podczas nauki jazdy na rowerze wiele dzieci obawia się upadku. Jeżeli będą mogły zejść z roweru w razie potrzeby, złagodzi to niektóre z ich obaw.

Zasięg to odległość między siodełkiem roweru a kierownicą. Dziecko musi być w stanie dosięgnąć kierownicy bez nadmiernego wychylania się do przodu. Jeśli rower posiada hamulce ręczne, należy upewnić się, że dziecko może dosięgnąć i z łatwością je nacisnąć.

Zobacz również: Czyszczenie kasety rowerowej

Kask a nauka jazdy na rowerze dla dzieci

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Twoje dziecko powinno zawsze nosić kask rowerowy, zwłaszcza gdy jeździ po ulicy lub po asfalcie. Aby chronić głowę dziecka przed katastrofalnymi obrażeniami, upewnij się, że nosi on prawidłowo dopasowany kask.

Oto kilka sugestii dotyczących uzyskania prawidłowego dopasowania kasku rowerowego:

 • Kask nie powinien wystawać ze środka czoła dziecka o więcej niż 2,5 cm poza brwi.
 • Wyreguluj paski boczne tak, aby leżały pod każdym uchem w kształcie litery „V”.
 • Upewnij się, że pasek podbródkowy jest dobrze zapięty. Między paskiem a brodą nie powinno się zmieścić więcej niż jeden lub dwa palce. Kask też nie powinien poruszać się w przód i w tył.

Możesz również założyć dziecku rękawice, ochraniacze na łokcie i nakolanniki. Upewnij się, że sznurówki są schowane i unikaj noszenia spodni z luźnymi nogawkami. Należy poprosić o założenie długich skarpet lub dżinsów, ponieważ pedały i korby mogą czasem uderzać w kostki.

Zobacz również: Odkręcanie pedałów – jak wymienić pedały w rowerze?

Jak nauczyć dziecko utrzymać równowagę na rowerze?

Ogólnie rzecz biorąc, nauka jazdy na rowerze jest łatwiejsza dla dzieci, które rozpoczynają naukę na rowerze balansowym, a nie na kółkach treningowych. Rowery balansowe mają pomagać dzieciom w rozwijaniu równowagi.

 • Pozbądź się kółek treningowych. Kółka treningowe pomagają dzieciom przyzwyczaić się do siedzenia na rowerze i pedałowania nogami, ale nie uczą równowagi.
 • Po usunięciu pedałów i obniżeniu siodełka dzieci mogą siedzieć w pozycji wyprostowanej z lekko ugiętymi kolanami i stopami płasko na ziemi. Celem jest sprawienie, by czuły się pewniej i bezpieczniej, gdy zaczynają zdobywać równowagę.
 • Należy prawidłowo napompować opony rowerowe. Gdy opony rowerowe są napełnione odpowiednim ciśnieniem, rower będzie jeździł płynniej, a dziecku łatwiej będzie się poruszać. Zalecenia dotyczące ciśnienia w oponach znajdują się na ich ścianach bocznych.

Zobacz również: jak zapakować rower na prezent

Gdzie uczyć jazdy na rowerze?

Znajdź dużą, gładką i wolną od ruchu ulicznego utwardzoną powierzchnię, taką jak pusty kort tenisowy, koszykarski albo szkolny asfalt. Unikaj wąskich ścieżek i krótkich podjazdów, jeśli nie chcesz, aby dzieci obawiały się opuszczenia chodnika. Trawiaste tereny są również trudniejsze, ponieważ dzieci nie mogą nabrać wystarczającej prędkości.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez pedałów?

jak nauczyć dziecko pedałować

Oto podstawowe etapy uczenia dziecka jazdy na rowerze bez pedałów:

Ćwiczenie wsiadania i zsiadania z roweru

Jest to często pomijany etap, ale niektóre dzieci mogą potrzebować doświadczenia we wsiadaniu i zsiadaniu. Zachęcaj je do wykonywania tej czynności wiele razy, aby zapewnić im komfort. W razie potrzeby pochyl rower w ich stronę, aby ułatwić im zadanie.

Chodzenie z rowerem

Poproś dziecko, aby usiadło na rowerze bez pedałów, chwyciło kierownicę i przeszło się po obszarze ćwiczeń, siedząc. Poproś o przetestowanie dwóch różnych sposobów poruszania się, aby ustalić, który jest wygodniejszy. Nie chcesz, żeby tasował się po nogach, więc namawiaj go do robienia długich, pojedynczych kroków. Alternatywnie poleć mu, aby się odpychał, używając obu stóp jednocześnie.

Gdy dziecko opanuje już jazdę, należy zachęcić ich do podnoszenia stóp z ziemi (szybowania), stopniowo zwiększając odległość, na jaką może utrzymać stopy w powietrzu. Możesz wziąć swój własny rower i zademonstrować mu jak się to robi. Młodsze dzieci mogą potrzebować przypomnienia, by pozostały w pozycji siedzącej.

Oto dwie przyjemne metody ćwiczenia podnoszenia stóp:

 • Podłoga to lawa – używając kredy chodnikowej, narysuj na chodniku serię linii oddalonych od siebie o około 3 metry, a następnie narysuj między liniami lawę. Powiedz dziecku, że musi nabrać prędkości, aby mógł podnieść stopy, gdy będzie nad lawą. W miarę postępów można sprawić, by “lawa” rozciągała się dalej.
 • Podnoszenie nóg na czas – policz do dziesięciu i sprawdź, czy dziecko potrafi utrzymać nogi w powietrzu przez pełne 10 sekund. Stopniowo dodawaj więcej czasu, w miarę jak dziecko nabiera pewności siebie.

Zobacz również: Czym smarować łańcuch w rowerze – domowe sposoby

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze – skręcanie

nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Gdy dziecko opanuje już jazdę na rowerze, szybując i będzie się przy tym dobrze bawić, przejdź do skręcania.

Ćwiczenie skręcania:

 • Ustaw prosty tor przeszkód z pachołkami i niech dziecko ćwiczy skręcanie między nimi.
 • Jadąc na rowerze, każ dziecku podążać za tobą. Jedź spokojnie i powoli, od czasu do czasu wykonując ostre skręty.

Zobacz również: Jak zmieniać przerzutki w rowerze, by robić to poprawnie

Jak nauczyć dziecko pedałować?

Kiedy dziecko potrafi już jeździć z nogami przy ziemi, wykonywać skręty i patrzeć przed siebie, nadszedł czas na pedałowanie. Na razie utrzymuj siodełko w obniżonej pozycji, aby dziecko mogło zatrzymać się z obiema stopami na ziemi.

Lokalizowanie pedałów

Dziecko powinno przyzwyczaić się do podnoszenia stóp i lokalizowania pedałów. Aby mu pomóc, chwyć za kierownicę, stojąc twarzą do dziecka siedzącego na rowerze. Niech dziecko ćwiczy podnoszenie i umieszczanie stóp na pedałach, patrząc na ciebie lub przed siebie. (Jeśli dziecko patrzy w dół na swoje stopy, jest bardziej prawdopodobne, że straci równowagę i przekręci kierownicę).

Stąń twarzą w kierunku dziecka, trzymając kierownicę. Przekaż, że kiedy powiesz „lawa”, dziecko powinno położyć stopy na pedałach, nadal patrząc przed siebie.

Zobacz również: Rozmiar ramy roweru ma duże znaczenie

Zwalnianie i zatrzymywanie się

Zanim dziecko zacznie pedałować, powinno zorientować się, jak duży nacisk jest wymagany do uruchomienia hamulców. Jeśli rower ma hamulce ręczne, poinstruuj dziecko, aby szło obok roweru, trzymając się za uchwyty i kładąc kilka palców na hamulcach. Poinstruuj je, aby użyło hamulców ręcznych do spowolnienia roweru podczas chodzenia.

Zobacz również: Spadający łańcuch w rowerze – dlaczego i jak to naprawić?

Rozpoczynanie jazdy

jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Następnie należy nauczyć dziecko, jak używać pedałów, aby ruszyć z miejsca. Istnieje wiele podejść do tej kwestii. Upewnij się, że rower jest na niskim biegu, jeśli posiada. Dziecko powinno czuć się komfortowo, gdy siedzi. Utrzymanie równowagi będzie znacznie trudniejsze, gdy będzie dziecko przygotowywało się do startu.

 • Poproś dziecko, aby usiadło na siodełku z jedną stopą płasko na ziemi, a drugą uniesioną na przekręconym pedale. (Jeśli pedał będzie zbyt płaski, zabraknie im odpowiedniego pędu). Naucz dziecko mocno naciskać przedni pedał. Ten nacisk będzie napędzał rower do przodu.
 • Alternatywnie, można zacząć z jedną stopą na pedale w pozycji dolnej i użyć drugiej stopy do hulania, jak na hulajnodze. Niech dziecko zrobi krok, aby przyspieszyć, a następnie niech zlokalizuje drugi pedał.

Unikaj trzymania dziecka za rower, gdy zaczyna pedałować. Chcesz, aby dziecko potrafiło utrzymać równowagę na rowerze i czuło się na tyle pewnie, aby jeździć samodzielnie. Jeśli dziecko ma trudności z opanowaniem roweru, korzystne może być trzymanie go przez krótki czas. Jeśli dziecko nie jest w stanie dobrze utrzymać równowagi i trzeba je trzymać przez dłuższy czas, może wymagać dodatkowego treningu równowagi, zanim będzie gotowe do tego kroku.

Zobacz również: Czy jazda na rowerze odchudza?

Kierowanie rowerem i skręcanie

Jak tylko dziecko opanuje pedałowanie na rowerze, może zacząć ćwiczyć skręty. Zachęcaj dziecko do wykonywania dużych kółek. Najpierw każ im jechać szeroko, a następnie zacieśniaj skręty. Większość osób uważa, że skręcanie na jedną stronę jest łatwiejsze niż na drugą.

Spraw, by kierowanie i skręcanie stało się zabawą:

 • Ustaw linię stożków, które dziecko ma przemierzać. Po opanowaniu prostych skrętów, spróbuj bardziej skomplikowanych wzorów.

Gdy dziecko z powodzeniem opanuje wszystkie te umiejętności, można przejść do rodzinnych przejażdżek rowerowych. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze!