Jak dobrać siodełko rowerowe w prostych krokach

Jak dobrać siodełko rowerowe? Pytanie, które zna każdy rowerzysta. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kolarzem górskim, szosowym czy uprawiasz triathlon, chcesz jeździć wygodnie, bez bólu i czerpać jak najwięcej korzyści z jazdy na rowerze. Przedstawiamy pięć wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego siodełka.

Dobór siodełka rowerowego – kształt

jak dobrać siodełko

Ludzie nie są identyczni i w związku z tym istnieje wiele różnych siodeł. Po pierwsze, kształt Twojego siodła zależy od Twojej płci. Zazwyczaj kobiety siedzą wygodniej na szerszym siodle.

Jednak konstrukcja siodła zależy również od rodzaju jazdy, w którą się angażujesz. Czy rywalizujesz w trudnych warunkach, takich jak downhill? Wtedy będziesz potrzebował innego rodzaju siodła niż rowerzysta górski, który pragnie lekkiego siodła lub kolarz szosowy, który musi siedzieć na siodle przez wiele godzin. Dlatego szukając idealnego siodła, należy wybrać takie, które będzie pasowało do Twojej dyscypliny.

Zobacz również: Czyszczenie roweru

Jak dobrać siodełko – pozycja na rowerze

Oceń swoje możliwości adaptacyjne. Osiągniesz to, siadając na ziemi i mierząc zasięg swoich rąk. Jak daleko sięgasz? Czy trudno jest Ci wyciągnąć się do przodu? Jeśli tak, wtedy twoja elastyczność jest słaba. Czy jesteś w stanie dotknąć palców u nóg? Jeśli możesz, wtedy masz dużą zdolność adaptacji. 

Jeśli jesteś mniej więcej pośrodku, masz wystarczające zdolności. Osoby mniej elastyczne mają skłonność do przesuwania się w siodle. Dla nich korzystne byłoby bardziej okrągłe siodełko. Elastyczny rowerzysta ma pewniejszą postawę na rowerze i często siedzi wygodniej na siodełku, które pozwala na większą elastyczność ruchów. Bardzo elastyczni rowerzyści odnoszą większe korzyści z siodełka o umiarkowanej krzywiźnie.

To, w jakim stopniu siedzisz wygodnie na rowerze, zależy w dużej mierze od Twojej postawy podczas jazdy. Niektórzy rowerzyści preferują postawę wyprostowaną, podczas gdy inni wolą postawę bardziej atletyczną lub nawet aerodynamiczną. Im bardziej pochylasz się do przodu, tym większy nacisk wywierasz na przednią część miednicy. Może to powodować dyskomfort lub drętwienie. Wybierz siodło, które uzupełnia Twoją postawę podczas jazdy i odciąża kluczowe obszary ciała.

Zobacz również: Przewożenie roweru w środku samochodu

Dobór siodełka do rozstawu kości kulszowych

jak prawidłowo dobrać siodełko rowerowe

Jeśli jesteś świadomy, jaki rodzaj siodła lubisz i jaką masz postawę podczas jazdy, wybór siodła jest prosty. Pamiętaj jednak, że siodła mają różną szerokość. Szerokość siodła zależy od przestrzeni między kośćmi siedzenia. Mierząc to, możesz określić optymalne siodło dla Ciebie. Określenie odległości pomiędzy kośćmi siodła jest proste. Lepsze sklepy rowerowe oferują pomocne narzędzia, które pozwolą ci to zmierzyć.

Jakie siodełko rowerowe – wysokość

Po znalezieniu idealnego siodełka kolejnym krokiem jest dostosowanie jego wysokości. To przyczynia się do bardziej efektywnego pedałowania i zapobiega nieprzyjemnym odczuciom. Ponieważ określenie dokładnej wysokości siodełka jest kluczowe, zalecamy przeczytać ten wpis, gdzie temat został starannie poruszony.

Jak dobrać siodełko rowerowe – pozycja 

Upewnij się, że siodło jest ustawione poziomo. Jeśli nosek siodła jest skierowany zbyt mocno w górę lub w dół, możesz napotkać ból w nieprzyjemnych miejscach. Jeżeli siodełko jest skierowane zbyt daleko do przodu lub do tyłu, możesz odczuwać ból szyi, dolnej części pleców lub ramion. 

Jeśli pedały są ustawione w pozycji poziomej i spuszczasz pion z kolana, to siodełko jest w prawidłowej pozycji, jeśli pion przechodzi przez trzon pedału. Wtedy można eksperymentować z ustawieniem siodełka do przodu lub do tyłu. Nie należy jednak wprowadzać tych zmian zbyt drastycznie, a raczej umiarkowanie korygować swoją postawę.

Zobacz także: Jak zapakować rower na prezent

Dlaczego dobór siodełka rowerowego jest taki ważny?

jak dobrać siodełko rowerowe

Oprócz zapewnienia miejsca do siedzenia, siodełko roweru jest jednym z trzech krytycznych obszarów kontaktu, które wpływają na ogólne wrażenia z jazdy. Dobrze dobrane siodełko powinno pozwolić Ci w pełni wykorzystać możliwości jazdy, niezależnie od tego, czy chodzi o długotrwały wysiłek fizyczny, jazdę przez wiele dni, czy też bezbolesne dotarcie do celu. Jeśli znajdziesz odpowiednie siodło dla siebie, jazda może być samą przyjemnością.

Co siodło powinno zapewniać?

Dobrej jakości siodło powinno zapewnić wystarczające wsparcie dla kości siedzenia. Podobnie jak podczas siedzenia na krześle, kości siedzenia w najniższym rejonie miednicy podtrzymują ciężar ciała, co czyni je kluczowymi dla dopasowania siodła.

Okolice krocza w przypadku mężczyzn i łuk kości łonowej w przypadku kobiet również mogą spoczywać na siodle podczas przyjmowania postawy jeździeckiej. Pomimo tego, że miejsca te mogą utrzymać ograniczoną ilość masy ciała, zmniejszenie nacisku jest niezbędne, aby zminimalizować drętwienie i dyskomfort w tych bogatych w nerwy i naczynia krwionośne regionach.

Szerokość kości siodła u poszczególnych osób jest różna, dlatego producenci siodeł często tworzą siodła o różnych szerokościach. Ponadto kobiety mają statystycznie większe biodra niż mężczyźni, dlatego też często mają szersze kości siedzeniowe i wymagają większych siodeł.

Jeśli Twoje siodło jest zbyt małe, możesz odczuwać nadmierny nacisk na kości siedzenia lub nierówną powierzchnię jazdy. Zbyt szerokie siodło grozi otarciami.

Zobacz także: Rodzaje amortyzatorów rowerowych

Dlaczego niektóre siodła posiadają otwór?

jak dobrać siodełko rowerowe

Niektóre siodła mają zauważalne wycięcia, aby odciążyć delikatną tkankę. Centralne rowki lub wycięcia w siodełkach rowerowych mogą nie tylko odciążyć tkanki miękkie w okolicy narządów płciowych, ale także zminimalizować nacisk na okolice krocza (mężczyźni) lub łuk kości łonowej (kobiety).

Podobnie jak w przypadku innych elementów dopasowania siodełka, znalezienie odpowiedniego dla siebie kształtu wgłębienia może wymagać pewnych prób i błędów.

Jak prawidłowo dobrać siodełko rowerowe, by podnieść komfort?

W celu precyzyjnego dostosowania postawy na rowerze, w tym określenia optymalnego kształtu, rozmiaru i pozycji siodełka, zaleca się profesjonalne dopasowanie roweru. Podczas dłuższych przejażdżek nie należy lekceważyć mocy porządnych spodenek i kremu.

Pamiętaj, że Twoje siodełko powinno być całkowicie wygodne przez wiele godzin. Wypróbowując kilka modeli i ustawień oraz mierząc szerokość swoich kości siedzenia, będziesz w stanie zidentyfikować idealne krzesło dla siebie.

To już wszystko, jeśli chodzi o to jak dobrać siodełko rowerowe, obserwuj nasze następne wpisy!

Zobacz także: Jak dobrać łańcuch do roweru