Jak dobrać kijki do nordic walking idealne dla Ciebie?

Jak dobrać kijki do nordic walking? Nordic walking stał się popularnym hobby dla zapalonych spacerowiczów. Wykorzystuje się specjale kije do nordic walking na płaskim lub delikatnie nachylonym terenie. W zależności od miejsca wędrówki, częstotliwości i intensywności użytkowania, kije do nordic walking zapewniają szereg cech, które pozwolą Ci zmaksymalizować Twoje doświadczenie w zakresie nordic walking.

Jak dobrać kije do nordic walking?

Jak dobrać kijki nordic walking? Znalezienie najlepszych kijków do nordic walking oznacza zapoznanie się z różnymi cechami, na które należy zwrócić uwagę. Kije do nordic walking są zbudowane z jednej rury i są dostępne z aluminium lub węgla (lub mieszanka tych dwóch). Te materiały są często najlżejszą opcją i absorbują wibracje bardziej efektywnie. Poniżej omówimy najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kijów do nordic walking.

Uchwyt

Najlepsze kije do nordic walking dla początkujących często posiadają wygodny, antypoślizgowy gumowy uchwyt. Tańsze rozwiązania bazują na plastiku i z pewnością staną się niewygodne po dłuższym spacerze. W przypadku wysokiej klasy kijów do nordic walking, uchwyty z pianki zapewniają doskonałą kontrolę przy zachowaniu niskiej wagi.

Pętle

Przymocowane do nadgarstka pętle służą do wzmocnienia trzymania kijów. Zwróć uwagę na pętle z większą amortyzacją, ponieważ będziesz na nich polegać podczas dłuższych spacerów.

Trzonek

Zazwyczaj trzon kijów składa się z lekkiego aluminium, które zapewnia dobrą trwałość i odporność na nacisk bez dodawania nadmiernej wagi. W zależności od jakości kijków i intensywności spaceru gatunek aluminium będzie się różnił. Można również nabyć trzony z włókna węglowego, które zapewniają porównywalne korzyści i są używane do przenoszenia dużych ciężarów przez trudny teren.

Mechanizmy zabezpieczające

Zazwyczaj kijki do chodzenia posiadają mechanizm twist-lock lub clip-lock. Mechanizm click-lock jest dla osób transportujących duże przedmioty, ale standardowa technika twist-lock jest preferowana przez większość.

Jeśli jednak potrzebujesz większej przyczepności i częstych zmian długości kijów, mechanizm clip-lock lepiej pomoże Ci w pokonywaniu zmian stopni i terenu.

Systemy antywstrząsowe

Systemy antywstrząsowe są przydatne dla osób z problemami z kończynami górnymi lub tych, którzy większość swoich nordicowych spacerów będą spędzać na twardych powierzchniach. Mechanizm antywstrząsowy działa jak amortyzacja dla wszelkich uderzeń podczas kontaktu z podłożem, odciążając stawy i minimalizując urazy.

Zobacz również: Jak chodzić z kijkami, by robić to prawidłowo?

Jaka długość kijków do nordic walking?

jak dobrać kije nordic walking

Dostępnych jest pięć opcji długości: 105, 110, 115, 120 i 125 cm. Aby uzyskać idealną długość kijków nordic walking, pomnóż swój wzrost w centymetrach przez 0,68. Na przykład, jeśli masz 1,67 m wzrostu, powinieneś użyć kijów 110 m, ponieważ 1,67 x 0,68 równa się 113,56. Jeśli masz problemy ze znalezieniem odpowiednich rozmiarów kijów do chodzenia, odwiedź jeden z lokalnych sklepów i porozmawiaj z członkiem personelu w celu uzyskania pomocy. 

Zalety kijków do nordic walking

Kije do nordic walking pozwalają wędrowcom zachować aktywność na świeżym powietrzu bez minimalizowania siły stawów i mięśni. Jest to typowe dla sportów aerobowych, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. To sprawia, że nordic walking jest fantastycznym wyborem dla osób próbujących utrzymać aktywność bez wywierania dodatkowej presji na swoje ciało, a także daje świeżą możliwość eksploracji terenów podczas ćwiczeń.

Do zalet kijków do nordic walking należą:

 • Ćwiczenia całego ciała obejmujące pracę brzucha i górnych partii ciała,
 • poprawa wytrzymałości sercowo-naczyniowej,
 • zwiększenie zdolności adaptacyjnych,
 • redukcja masy ciała,
 • promowanie prawidłowej postawy,
 • minimalizuje ogólne urazy (oraz obciążenie szyi i ramion),
 • zwiększenie nachylenia i stabilności na nierównym podłożu,
 • zmniejszenie zmęczenia,

Wysokość kijków do nordic walking

jak dobrać kijki nordic walking

W przypadku ogólnych regulacji wysokości, osoby wyższe niż 180 cm powinny wybrać kije o długości co najmniej 51 cali, podczas gdy osoby poniżej 180 cm będą w stanie wykorzystać większość regulowanych kijów do chodzenia na rynku, aby dopasować je do swoich upodobań.

Rodzaj trekkingu, który będziesz uprawiać, jest jednym z najbardziej kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby dokonać odpowiednich regulacji.

Regularne wędrówki

Trzymając kij z jego końcówką umieszczoną na ziemi (w pobliżu stopy), łokieć powinien być w stanie zgiąć się o 90 stopni. Większość kijków do chodzenia jest całkowicie regulowana, co pozwala wybrać preferowaną wysokość niezależnie od terenu.

Wędrówki pod górę

Skróć swoje kije od 5 do 10 centymetrów. Dzięki temu zwiększysz swoją dźwignię. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej strome jest zbocze, po którym idziesz, tym krótsze powinny być Twoje kijki trekkingowe. Pomoże Ci to w poruszaniu się bez wywierania dodatkowego nacisku na ramiona z powodu nienaturalnej lub uniesionej postawy.

Wędrówki w dół

Spacery w dół wymagają odwrotnej modyfikacji. Wydłuż kije trekkingowe od 5 do 10 centymetrów, aby utrzymać równowagę i zdrową, wyprostowaną postawę.

Jak dobrać kijki do chodzenia a częstotliwość chodzenia

jak dobrać kije do nordic walking

To, jak często uprawiasz ten sport, wpływa na skład rurki, materiał, rodzaj rękawic, a także formę i skład końcówki.

Sporadyczne użytkowanie

Jeśli używasz swoich kijów do nordic walking rzadziej niż raz w tygodniu, możesz wybrać tańszą opcję bez utraty jakości. Zwróć uwagę na:

 • Rurkę o aluminiowej konstrukcji,
 • plastikowe uchwyty,
 • stałe osłony ramion,
 • okrągłą stalową końcówkę.

Regularne użytkowanie

Wybierz poniższe cechy, jeśli będziesz używał kijów do nordic walking co tydzień:

 • 50% materiału to włókno węglowe,
 • elastomerowa rurka z uchwytami,
 • zdejmowane osłony ramion,
 • okrągła końcówka wolframowa.

Intensywne użytkowanie

Użytkownicy, którzy kładą nacisk na trwałość, powinni potraktować priorytetowo następujące elementy:

 • Wzmocniona rurka zawierająca 80% włókna węglowego,
 • korkowe uchwyty,
 • odczepiane rękawice,
 • fazowana końcówka wolframowa.

Zobacz również: Nordic walking – jak często chodzić i jak się przygotować

Jakie kijki do nordic walking – podsumowanie

jak dobrać kijki do nordic walking

To już wszystko, jeśli chodzi o to, jak dobrać kijki do nordic walking. Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiązać Ci ten problem i nie długo wyruszysz na swój pierwszy spacer! Zachęcamy do zobaczenia naszych innych wpisów.