Jak bieganie zmienia sylwetkę i twoje życie?

Bieganie odmieni Twoje życie. Jest to coś więcej niż tylko forma ćwiczeń fizycznych – to także szansa, aby stać się częścią tej społeczności.

Jednak najczęstsze pytania zadawane przez aspirujących biegaczy brzmią: „jak bieganie zmienia sylwetkę?” i „Jaki jest wpływ biegania na sylwetkę?”. Odpowiedź na większość pytań jest pozytywna.

Bieganie poprawia wydolność serca, zmniejsza stres i pozwala lepiej spać w nocy. Jest korzystne dla kondycji i może pomóc w utracie wagi.  Powinieneś spodziewać się zmniejszenia tkanki tłuszczowej i rozwinięcia mięśni łydek.

Jak bieganie zmienia sylwetkę infografika

Wpływ biegania na sylwetkę – zrzucenie tkanki tłuszczowej

Kiedy ludzie pytają, jak bieganie zmienia sylwetkę, często mają na myśli utratę wagi. Odchudzanie polega na zbilansowaniu kalorii przyjmowanych i spalanych, a bieganie jest wspaniałą na to metodą.

W porównaniu z chodzeniem spalasz mniej więcej dwa razy więcej kalorii. Przebiegnięcie dwóch kilometrów spala około 140 kalorii. 

Nie musisz kupować drogiego karnetu na siłownię – większość osób może biegać tuż za drzwiami swojego domu, a jedyne, czego potrzebujesz, to porządne buty do biegania. Jeśli bieganie stanie się Twoim codziennym nawykiem, stracisz na wadze.

Jest jednak kilka wyjątków. Bieganie powoduje, że stajesz się głodniejszy. Jeśli zapomnisz zjeść po biegu, Twoją jedyną myślą może być posiłek w nieprzemyślanych ilościach.

Może to być trudne, jeśli starasz się zredukować wagę. Nie chcesz przecież zjeść dużego, słodkiego pączka, aby zrekompensować sobie wszystkie spalone kalorie. Może się to wydawać kuszące, ale będziesz tego żałować.

Sprawdź, czy to, co spożywasz, jest zgodne z Twoimi celami w zakresie odchudzania. W większości przypadku najlepiej sprawdzają się pełnoziarniste produkty węglowodanowe, fasola i soczewica oraz dużo świeżych owoców i warzyw. Przygotuj pożywną przekąskę, którą zjesz zaraz po ćwiczeniach.

Jeśli próbujesz zredukować wagę, nie oczekuj, że szybko osiągniesz doskonałość. Zacznij od przyzwyczajenia się do biegania. Gdy okres biegania trwa od dwóch do trzech tygodni i stanie się nawykiem, czas na zmianę diety – jeden mały krok po drugim. Zapomnij o aureoli – rozsądnie jest nie wprowadzać drastycznych zmian naraz.

Zmniejszenie masy ciała może być trudne ze względu na wiek, metabolizm i problemy zdrowotne, takie jak niedoczynność tarczycy. Niemniej jednak żyjemy w świecie, w którym je się za dużo, a ćwiczy za mało i dla większości ludzi aktywny styl życia będzie pomocny. 

Przeczytaj również artykuł o bieganiu na czczo.

Jak bieganie zmienia sylwetkę – jędrniejsze uda

Jak bieganie zmienia sylwetkę

Czy kiedykolwiek chciałeś pozbyć się tłuszczu z górnej części ud? Bieganie jest na to rozwiązaniem. Trudno sobie wyobrazić osobę często biegającą, która nie ma jędrnych ud.

Bieganie to świetny sposób na ćwiczenie nóg. Biegaj regularnie, a tłuszcz na udach stanie się przeszłością.

Jak bieganie wpływa na sylwetkę – zmniejszenie piersi

Prawdę mówiąc, jest to ogólna wada odchudzania. Kiedy większość kobiet (i mężczyzn) zaczyna uprawiać bieganie, zrzuca zbędne kilogramy z klatki piersiowej.

Biegaczki muszą nosić biustonosze sportowe, aby zapobiec nadwyrężaniu więzadeł Coopera, które podtrzymują piersi. Bieganie bez stanika sportowego jest niewskazane.

Bieganie a sylwetka – rozwinięcie mięśni łydek

Bieg pomoże Ci ukształtować nogi, wzmacniając mięśnie łydek. Jest jednak pewna wada. Nie będziesz mógł nosić wąskich spodni, wąskich butów ani niczego innego, co wymaga szczupłych, smukłych nóg. 

Sylwetka po bieganiu – skurczenie ramion

Jak bieganie zmienia sylwetkę

Jest to kolejna wada redukcji masy ciała. Jeśli dużo biegasz, mięśnie, których nie używasz, skurczą się. Oznacza to, że skurczą się mięśnie ramion. Jest jednak sposób na to, by nie mieć chudych ramion. Połącz bieganie z jogą lub jakimkolwiek innym ćwiczeniem z obciążeniem, które angażuje ramiona.

Jak bieganie zmienia sylwetkę – rowinięcie pośladków

Bieganie nie tylko rozbudowuje nogi, ale także wszystko to, co znajduje się poniżej talii. Pomyśl o stalowych mięśniach brzucha i pośladków, jakich jeszcze nie miałeś. Bieganie bardzo mocno obciąża mięśnie pośladków. Oznacza to, że możesz mieć pośladki, których można pozazdrościć bez konieczności chodzenia na siłownię.

Twój sen stanie się dużo lepszy

Jak bieganie zmienia sylwetkę

Aktywność fizyczna zwiększa ilość czasu spędzanego w głębokim śnie i może być pomocna w leczeniu bezsenności. Jedynym warunkiem jest unikanie forsownych ćwiczeń w godzinach poprzedzających sen.

Biegaj wcześniej w ciągu dnia i korzystaj z zalet, gdy nadejdzie pora snu. Śpij dobrze i obudź się wyspany.

FAQ

Czy bieganie poprawia sylwetkę?

Bieganie, do pewnego momentu, poprawia beztłuszczową masę mięśniową. Po przekroczeniu tego poziomu bieganie nie poprawia masy mięśniowej. Bieganie należy zatem łączyć z treningiem siłowym, aby osiągnąć pożądany stosunek masy mięśniowej do tłuszczu i uzyskać zgrabną, smukłą sylwetkę, o której zawsze marzyłeś.

Czy bieganie ujędrnia skórę?

Mięśnie czworogłowe, ścięgna, łydki i pośladki to mięśnie, które napędzają Cię podczas biegu. Regularne bieganie z pewnością zaowocuje ujędrnioną, wysportowaną sylwetką i jędrnymi pośladkami.

Jak bieganie wpływa na sylwetkę mężczyzn?

Bieganie zapewnia ćwiczenie całego ciała, ponieważ angażuje mięśnie czworogłowe, zginacze bioder, ścięgna, pośladki i mięśnie łydek. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Bieganie pomaga także wzmocnić kości i więzadła, a także tonizuje i wzmacnia mięśnie rdzenia.

Co daje bieganie na cialo?

Zauważysz poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, a także wzmocnienie mięśni nóg, rdzenia, pleców, ramion oraz kości. Jest to również jeden z najskuteczniejszych treningów aerobowych spalających kalorie.

Czy bieganie pomoże zgubić brzuch?

Według badań, umiarkowana lub wysoka aktywność aerobowa, taka jak bieganie, może pomóc w utracie tłuszczu z brzucha, nawet jeśli nie zmienisz swojej diety. W analizie 15 badań z udziałem 852 osób stwierdzono, że ćwiczenia aerobowe zmniejszyły ilość tłuszczu brzusznego bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w diecie.

Czy bieganie rzeźbi brzuch?

Bieganie to przede wszystkim trening cardio, ale także wzmacnia i rzeźbi kilka mięśni ciała, w tym brzucha.