Czyszczenie roweru – jak i czym?

Twój rower składa się z wielu ruchomych elementów. Elementy te ulegają degradacji w kontakcie z błotem, brudem i zanieczyszczeniami. Regularna konserwacja jest więc niezbędna. Jeżeli spędzasz dużo czasu w mokrych, błotnistych warunkach, jeździsz intensywnie, szybko i często – zaplanuj bardziej regularne czyszczenie roweru.

Jeśli po dotknięciu łańcucha palcem jego powierzchnia jest czarna i tłusta, oznacza to, że należy go wyczyścić i nasmarować. Innym objawem jest słyszalny nadmierny hałas łańcucha podczas jazdy.

Czyszczenie i smarowanie elementów roweru ma kluczowe znaczenie dla uzyskania doskonałych osiągów. Smarowanie chroni ruchome elementy przed nadmiernym zużyciem spowodowanym tarciem, zapobiega ich „zamarzaniu” oraz pomaga w zapobieganiu rdzy i korozji.

Musisz jednak zachować ostrożność. Nadmierne smarowanie może spowodować słabe osiągi i uszkodzenie części. Z reguły przed jazdą rowerem należy dokładnie wytrzeć nadmiar smaru.

Czym czyścić rower?

jak czyścić rower

Większość czynności związanych z czyszczeniem i smarowaniem można wykonać przy pomocy tych podstawowych przedmiotów:

Czyste szmaty

Użyj kilku do zadań związanych ze smarem, olejem i woskiem, jak również rutynowego czyszczenia i suszenia.

Szczotki

Weź różne rozmiary i kształty, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc i wyeliminować brud, którego samo płukanie nie usunie. Stare szczoteczki do zębów są idealne.

Woda

Przy odpowiednim wykorzystaniu woda może być przydatna, ale zachowaj ostrożność. Woda, zwłaszcza z węża wysokociśnieniowego, może uszkodzić delikatne systemy łożysk w całym rowerze.

Mycie roweru płynem do naczyń

jak myć rower

Do czyszczenia ramy należy używać rozcieńczonego mydła do mycia naczyń lub gotowego środka czyszczącego przeznaczonego do mycia rowerów.

Odtłuszczacz 

Odtłuszczacz przeznaczony do rowerów (nie należy używać nafty ani terpentyny) może usunąć lepkie elementy. Wybierz rozpuszczalnik przyjazny dla środowiska. Wszystkie rozpuszczalniki należy odpowiednio zutylizować.

Zobacz również: Piszczące hamulce w rowerze – jaki jest na to sposób?

Smar do łańcucha

Właściwe smarowanie łańcucha pomaga wydłużyć żywotność układu napędowego. Czyste łańcuchy powinny być zawsze smarowane, olejem przeznaczonym do rowerów. Smar występuje w dwóch odmianach: mokrej i suchej.

Podczas jazdy na rowerze w wilgotnych warunkach zalecany jest smar mokry. Przylega on ściśle do układu napędowego i jest mniej podatny na zmycie pod wpływem warunków atmosferycznych. Jednak brud i żwir będą do niego przylegać, więc należy uważać, aby wytrzeć resztki smaru.

W niewilgotnych warunkach suchy smar będzie najlepszy. Brud i żwir w mniejszym stopniu przylegają do suchego smaru, jednak łatwo się spłukują, jeśli jeździsz w deszczu.

Zobacz również: Jak dobrać łańcuch do roweru

Stojak na rower

Dzięki niemu możesz umieścić rower na wygodnej wysokości podczas pracy nad nim. Umożliwia on również obracanie pedałów lub zdejmowanie kół w celu wyczyszczenia wszystkich ruchomych i trudno dostępnych elementów.

Zobacz także: Jak zmierzyć ramę roweru

Jak czyścić rower?

Większość zabrudzonych elementów roweru można wyczyścić, delikatnie przecierając je wilgotnym lub suchym ręcznikiem. Inne elementy wymagają regularnego szczotkowania, mycia i ponownego smarowania.

Mycie roweru za pomocą węża wysokociśnieniowego może zaszkodzić delikatnym systemom łożysk. Dlatego też, podczas czyszczenia z brudu i mydła, należy postępować ostrożnie.

Oczyść ramę roweru

czyszczenie roweru

Umyj ramę roweru, delikatnie szorując brud i zanieczyszczenia za pomocą ciepłej wody z mydłem i szczotki. Kierownicę, główkę ramy, górną rurę, sztycę, wsporniki siodła, przedni widelec i hamulce należy czyścić od góry w dół. Jeśli masz hamulce tarczowe, trzymaj mydło z dala od wirników i klocków hamulcowych. 

Do czyszczenia wirników można użyć środka do czyszczenia wirników lub alkoholu. Wyszoruj prowadnice łańcucha, pierścienie łańcucha, korby i tryby, aby zakończyć. Opłucz wszystkie elementy w takiej samej kolejności, w jakiej były czyszczone, używając wiadra z czystą wodą i szczotki. Następnie dokładnie osusz rower kilkoma czystymi, suchymi ściereczkami.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Wyczyść i nasmaruj łańcuch

Twój łańcuch jest najbardziej narażonym na smarowanie elementem roweru. Należy go regularnie czyścić i smarować, aby zmniejszyć tempo jego zużycia.

Do czyszczenia łańcuchów o niewielkim stopniu zabrudzenia wystarczy użyć szmatki i środka odtłuszczającego. W przypadku naprawdę brudnych łańcuchów rozważ użycie gadżetu do czyszczenia łańcucha, który jest bardziej wszechstronny i znacznie mniej brudzi.

Po wyschnięciu odtłuszczacza delikatnie dodaj smar do łańcucha, nakładając go na każde ogniwo. Pozwól smarowi wyschnąć przed wytarciem jego nadmiaru, aby uniknąć przyciągania dodatkowych zanieczyszczeń.

Nasmaruj łańcuch, jeśli skrzypi lub wydaje się być suchy. Smarowanie łańcucha po wilgotnych przejażdżkach może pomóc chronić go przed rdzewieniem.

Sprawdź też: Z czego składa się rower

Nasmaruj dźwignie hamulców i przerzutek

Po umyciu roweru można również dodać kropelkę lub dwie suchego smaru do czopów dźwigni i regulatorów bębnów, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.

Zobacz również: Regulacja przerzutek tylnych

Nasmaruj linki hamulców i przerzutek

Sprawdzaj je często, zwłaszcza gdy jest mokro, i co jakiś czas smaruj je suchym lubrykantem, aby upewnić się, że mogą przesyłać Twoje polecenia do grup komponentów.

Warte uwagi: Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze

Nasmaruj części hamulców i przerzutek

Mają one wiele małych części, które się poruszają. Obserwuj ich ramiona, koła i krążki, aby upewnić się, że nie utkną lub nie zesztywnieją. W punktach obrotu należy stosować suchy smar. Uważaj, aby nie dostać smaru na klocki hamulcowe.

Zobacz także: Ustawienie licznika rowerowego

Jak czyścić rower z błota?

mycie roweru
 1. Najpierw należy spryskać układ napędowy środkiem odtłuszczającym. Nie należy jeszcze spryskiwać roweru wodą, ponieważ rozcieńczyłoby to środek do czyszczenia łańcucha, który nadal usuwa zanieczyszczenia.
 2. Używając środka do czyszczenia roweru, upewnij się, że dotarłeś do wszystkich ukrytych miejsc. Spray ten skutecznie rozluźnia brud, dzięki czemu nie porysujesz roweru podczas wykonywania kolejnego kroku.
 3. Użyj umiarkowanego ciśnienia wody na łańcuch, aby upewnić się, że wszystkie zabrudzenia zostały usunięte.
 4. Umyj rower ręcznie – wodą z mydłem i ręcznikiem. Mydło do naczyń jest dopuszczalne, jednak jego wysokie stężenie soli może prowadzić do korozji elementów metalowych. Użyj dużej ilości wody z mydłem i spryskaj wszystkie miejsca.
 5. Ponownie spryskaj cały rower, tym razem skupiając się bardziej na ramie niż na układzie napędowym. Upewnij się, że wyczyścisz ukryte szczeliny, takie jak za siodełkiem i wewnątrz kierownicy.
 6. Układ napędowy należy dokładnie wytrzeć starą szmatką i pozostawić do wyschnięcia na dodatkowe 10 do 20 minut.
 7. Nałóż smar do łańcucha.

Jeśli jesteś zorganizowany, możesz wykonać tę procedurę w zaledwie 10 minut. Zrób to najlepiej przed wzięciem prysznica.

Czy można myć rower na myjni?

Jeśli zależy Ci na długiej żywotności Twojego roweru i jego komponentów, powinieneś unikać czyszczenia go wodą pod ciśnieniem. Takie systemy czyszczące mogą pompować wodę przez uszczelki, takie jak te w piastach, główkach i dolnym uchwycie, co może drastycznie ograniczyć ich żywotność i doprowadzić do przedwczesnej awarii.

Jak czyścić rower z rdzy?

 1. Nałóż pastę na skorodowany obszar.
 2. Pozostaw do nasiąknięcia na piętnaście minut.
 3. Do usunięcia pasty użyj wełny stalowej lub zużytej szczoteczki do zębów.
 4. Po usunięciu pasty powinieneś zobaczyć rdzę schodzącą z metalu roweru.

Jak czyścić rower po zimie?

Potrzebujesz jedynie ściereczki do czyszczenia, wody i detergentu. Rozpocznij czyszczenie roweru od wytarcia kurzu z ramy, kierownicy, mostka i innych nieposmarowanych elementów.

Jak czyścić rower po deszczu?

Po jeździe rowerem w deszczu pierwszym krokiem jest wyczyszczenie roweru. Nagromadzenie brudu drogowego, błota i innych zanieczyszczeń na rowerze zatrzymuje wilgoć i sprzyja korozji. Wiadro z ciepłą wodą z mydłem i gąbka to najskuteczniejszy sposób na usunięcie brudu.

Czyszczenie roweru – podsumowanie

czym czyścić rower

Czyszczenie roweru może wydawać się bezcelowe, jeśli ma on tylko ponownie ulec zabrudzeniu, ale powszechnie wiadomo, że wydłuża to żywotność układu napędowego i wszystkich innych komponentów. Kolejną zaletą rutynowego czyszczenia roweru jest to, że stajemy się bardziej świadomi potencjalnych potrzeb naprawczych. Zdziwilibyście się, co można znaleźć po umyciu – od uszkodzonych szprych po zużyte klocki hamulcowe. Są to rzeczy, które możesz zauważyć tylko wtedy, gdy jesteś tak blisko.

Zobacz również: Rozmiary opon rowerowych

Jak myć rower – FAQ

Jak często trzeba czyścić rower?

Jak często należy myć rower? Ważne jest, aby czyścić rower po każdych dwóch lub trzech intensywnych przejażdżkach. Jeśli jednak jeździsz w deszczu lub po błotnistym terenie, Twój rower będzie wymagał dokładnego czyszczenia. Jeśli jeździsz swoim elektrycznym rowerem górskim po piasku, śniegu, deszczu lub brudzie, pamiętaj, aby czyścić go co tydzień.

Czy można myć rower płynem do mycia naczyń?

Płyn do naczyń może być wykorzystany do mycia roweru. Podobnie jak w przypadku mycia naczyń, ciepła woda jest bardziej skuteczna do czyszczenia.