Czyszczenie łańcucha rowerowego – jak i czym?

Czyszczenie łańcucha rowerowego jest ważnym aspektem zmniejszania zużycia i zwiększania wydajności. Jest to odpowiedni przewodnik po czyszczeniu łańcuchów rowerowych i z pewnością zawiera więcej informacji, niż się spodziewasz.

Łańcuch rowerowy zużywa się z wielu powodów, ale główną przyczyną jest żwir w łańcuchu, który ściera metal. Podczas gdy minimalizacja zużycia poprzez czyszczenie łańcucha niewątpliwie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, musisz również wziąć pod uwagę wydajność traconą z powodu całego tego tarcia.

Dlaczego należy czyścić łańcuch rowerowy?

czyszczenie łańcucha rowerowego

Liczby mogą się różnić w zależności od zabrudzenia łańcucha, ale testy ujawniają, że brudny łańcuch szosowy może zmniejszyć wydajność o mniej więcej 3 do 5 watów (przy 250-watowej mocy kolarza) – jest to około od 1% do 2% utraty mocy.

Gdy łańcuch nie jest prawidłowo czyszczony i smarowany, na powierzchniach ślizgowych każdego ogniwa łańcucha powstają tarcia. Podczas gdy łańcuch porusza się w układzie napędowym z prędkością 95 obr/min, z przednim pierścieniem 53t, w ciągu minuty dochodzi do 40 280 przegubów ogniw łańcucha. 

Ze względu na dużą liczbę połączeń, które nieustannie się przeginają, bardzo ważne jest, aby tarcie wewnątrz ogniw było minimalne.

Wielu kolarzy popełnia błąd, nie odtłuszczając łańcuchów przed ich nasmarowaniem. Smarowanie brudnego łańcucha powoduje jedynie wciągnięcie większej ilości zanieczyszczeń i nie daje żadnych korzyści.

Jeśli podczas jazdy noga zetknie się z brudnym łańcuchem, może to grozić uszkodzeniem łańcucha.

Zobacz również: Rozmiary opon rowerowych

Czy powinieneś zdjąć łańcuch z roweru, aby go wyczyścić?

Każdy ma nieco inne zdanie na temat tego, czy łańcuch należy czyścić w rowerze, czy poza nim.

Kiedyś normalną procedurą było zdejmowanie łańcucha z roweru i wstrząsanie nim w słoiku z odtłuszczaczem, ale obecnie nie jest to już regułą. Nasze procesy czyszczenia musiały się dostosować, ponieważ łańcuchy stają się coraz dokładniejsze, a w nowoczesnych układach napędowych dodaje się więcej biegów.

Jeśli łańcuch łączy się za pomocą sworznia łączącego, a nie szybkozłączki, są one zazwyczaj zaprojektowane tak, aby można je było zainstalować raz, a następnie usunąć tylko w przypadku ich zużycia. Jeśli jednak Twój łańcuch jest zainstalowany z szybkozłączką wielokrotnego użytku, możesz ją zdjąć do czyszczenia bez obaw.

Zobacz też: Ustawienie licznika rowerowego

Czyszczenie łańcucha rowerowego bez zdejmowania go

Oto czyszczenie łańcucha w rowerze krok po kroku bez zdejmowania:

  1. Jeśli Twój rower ma hamulce tarczowe, powinieneś rozważyć osłonięcie tarczy lub zdjęcie koła. Jeśli nie zamierzasz go przykrywać, nanieś środek odtłuszczający jak najdalej od niego – w miejscu, gdzie łańcuch łączy się z tarczą pod wspornikiem łańcucha po stronie napędu. Możesz użyć sprzętu do czyszczenia łańcucha lub zdjąć koło i użyć przytrzymywacza.
  2. Rozpyl środek do odtłuszczania na łańcuch i tylny pedał, aby pokryć cały element.
  3. Za pomocą szczotki lub szmaty wetrzyj odtłuszczacz w łańcuch. Aby zapobiec powstawaniu czarnych plam, użyj starej szmaty lub szczotki szczególnie do układu napędowego i czystej szmaty do pozostałej części roweru.
  4. Przed usunięciem odtłuszczacza odczekaj pięć minut lub tyle, ile określił producent. W tym czasie można wyczyścić pozostałą część roweru.
  5. Odtłuszczacz zmyj wodą.
  6. Za pomocą ręcznika lub szmatki wytrzyj łańcuch, aż przestanie być czarny. Jeśli łańcuch jest naprawdę brudny, może być konieczne powtórzenie operacji odtłuszczania.
  7. Wysusz łańcuch, aż przestanie z niego spływać czarny osad. Można do tego celu użyć suchego ręcznika lub szmaty, albo sprężarki powietrza, jeśli taką posiadasz. Aby uniknąć gromadzenia się rdzy, nie pozostawiaj łańcucha na noc.
  8. Upewnij się, że łańcuch jest nasmarowany. Lepiej jest stosować smar w postaci płynu niż w sprayu. Przede wszystkim chodzi o to, aby uniknąć dostania się smaru na tarczę hamulca tarczowego lub zacisk, ale również pozwala to na sprawdzenie łańcucha i zauważenie wszelkich nieprawidłowości, takich jak napięte ogniwo lub źle wciśnięty nit.

Sprawdź również: Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Czyszczenie łańcucha rowerowego z możliwością demontażu

czym czyścić łańcuch rowerowy

Jak czyścić łańcuch rowerowy z demontażem? Czyszczenie za pomocą prostego i niedrogiego sprzętu ultradźwiękowego jest najbardziej skutecznym sposobem.

Myjka ultradźwiękowa dość dobrze usuwa brud i żwir z wewnętrznych elementów ogniw. Jeśli myjka ultradźwiękowa nie jest dostępna, łańcuch można wstrząsnąć energicznie w szczelnie zamkniętym pojemniku ze środkiem czyszczącym.

Aby przyspieszyć procedurę czyszczenia ultradźwiękowego, przed przepuszczeniem łańcucha należy go wyszorować szczotką o sztywnym włosiu, aby przywrócić mu zewnętrzny połysk. Następnie spłucz go wodą i wysusz sprężonym powietrzem. W ten sposób uzyskasz nowy, lśniący łańcuch.

Cokolwiek zrobisz, unikaj moczenia łańcucha przez dłuższy okres czasu (dni). Istnieją doniesienia o korodowaniu metalu przez odtłuszczacz i powstawaniu pęknięć na powierzchni.

Warte uwagi: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Czy łańcuch może być zbyt czysty?

Niektórzy twierdzą, że nadmierne czyszczenie łańcucha eliminuje z wnętrza rolek trudny do zastąpienia smar fabryczny. Dlatego warto czasami wstrzymać się z nadmiernym czyszczeniem.

Czym czyścić łańcuch rowerowy?

Jeśli łańcuch nie jest zbyt brudny, możemy go wyczyścić bezpośrednio w rowerze – w tym celu polecamy użyć szmatki nasączonej naszym odtłuszczaczem lub benzyną i przetrzeć jak najdokładniej.

Domowe sposoby na czyszczenie łańcucha rowerowego

Boraks jest przydatnym składnikiem środków odtłuszczających łańcuch rowerowy. Do przygotowania tego preparatu potrzebny jest galon wody, 2 szklanki boraksu, 8 szklanek białego (destylowanego) octu i 2 szklanki soli. Wszystko powinno być dobrze wymieszane. Nanieś to na łańcuch rowerowy i gotowe!

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy – woskowanie

jak wyczyścić łańcuch rowerowy

Dla najbardziej wymagających rowerzystów alternatywą jest woskowanie łańcucha metodą zanurzeniową. Polega ono na całkowitym zanurzeniu łańcucha w kadzi z roztopionym woskiem. Woskowany łańcuch jest bardzo odporny na zanieczyszczenia powodujące zużycie i stanowi jedną z najbardziej efektywnych opcji. Z drugiej strony woskowanie łańcucha przez zanurzenie wymaga sporo wysiłku.

To już wszystko, jeśli chodzi o czyszczenie łańcucha rowerowego. Czytaj nasze posty regularnie, aby dostać nową dawkę wiedzy!

Zobacz też: Jak zmierzyć ramę roweru

FAQ

Czy można czyścić łańcuch WD-40?

WD-40 to najlepszy środek do usuwania zanieczyszczeń, smaru i brudu z łańcucha i przerzutek rowerowych. Rozpyl go na łańcuch jako środek odtłuszczający, aby pomóc w usunięciu zanieczyszczeń. Po odtłuszczeniu łańcucha użyj mydła i wody, aby go dokładnie wyczyścić.

Jak często czyścić łańcuch w rowerze?

Czyść łańcuch po każdej jeździe, zwłaszcza jeśli jeździsz w deszczowych warunkach. Zalecane odstępy czasu między kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi: Najlepiej po każdej jeździe, ale przynajmniej po 250 km lub raz w miesiącu.

Czy można czyścić łańcuch rowerowy nafta?

Nafta może być używana do czyszczenia łańcucha, ale nigdy nie powinna być używana jako środek smarny. W rzeczywistości nafta usunie całe pozostałe smarowanie, zwiększając tarcie.