Czyszczenie kasety rowerowej krok po kroku

Utrzymanie wydajności i żywotności układu napędowego roweru wymaga czyszczenia kasety rowerowej. Oprócz cotygodniowego czyszczenia i smarowania łańcucha istnieją dodatkowe elementy układu napędowego, które wymagają konserwacji. Brudna kaseta może utrudniać działanie i przyspieszać zużycie łańcucha, trybów i przerzutek, których naprawa jest kosztowna.

Gdy gromadzi się brud i olej, konieczne jest czyszczenie kasety rowerowej co kilka miesięcy. Ten przewodnik czyszczenia kaset rowerowych został opracowany, aby pomóc rowerzystom w utrzymaniu prawidłowego działania ich układów napędowych.

Czyszczenie kasety rowerowej – potrzebne narzędzia

czyszczenie kasety rowerowej
 • Odtłuszczacz, 
 • szczotka do kaset,
 • szmatka,
 • przyrząd do pierścienia blokującego kasetę,
 • duży klucz spiralny.

Zobacz również: Rodzaje amortyzatorów rowerowych i budowa

Szybkie czyszczenie kasety rowerowej

Szybka metoda jest prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. Nie ma potrzeby zdejmowania kasety z koła. Ta procedura jest ogólnie akceptowalna przy rutynowym czyszczeniu. Odtłuszczacz, szmatka i szczotka do kaset to wszystko, czego potrzebujesz.

 1. Najlepiej zdejmij tylne koło z roweru i umieść go na stole.
 2. Wylej niewielką ilość odtłuszczacza na małe naczynie lub wprost na swoją szczotkę.
 3. Szoruj szczotką całą kasetę i każdy pojedynczy tryb. Zmaksymalizuj ilość czasu spędzonego pomiędzy biegami.
 4. Po wyszorowaniu i poluzowaniu oleju użyj krawędzi szmatki, aby usunąć jego nadmiar z każdego biegu.

Twoja kaseta powinna być w miarę czysta i gotowa do ponownego zamontowania. Zawsze przed wykonaniem tej czynności wyczyść i odtłuść łańcuch, aby nie zanieczyścił kasety po ponownym zamontowaniu.

Zobacz również: Czyszczenie roweru

Dokładne czyszczenie 

czyszczenie kasety rowerowej

Metoda kompleksowa wiąże się z całkowitym wyjęciem kasety z roweru. Jeśli od ostatniego czyszczenia kasety minęło trochę czasu lub jeśli dużo jeździsz po górach, szlakach i drogach gruntowych, sugerujemy dokładne czyszczenie. Do tego zabiegu niezbędne jest odpowiednie narzędzie do kasety rowerowej oraz bicz na łańcuch.

 1. Zdejmij koło i użyj mechanizmu szybkozamykającego.
 2. Włóż narzędzie do kasety w wielowypusty. Umieść bicz łańcuchowy na taśmie z uchwytem po lewej stronie kasety. Łańcuch otoczy kasetę, umożliwiając przyłożenie klucza do narzędzia kasetowego i jego rozkręcenie.
 3. Wyczyść dobrze każdy trybik za pomocą szmatek i odtłuszczacza. Niektóre kasety nie pozwalają na wyjęcie każdej zębatki osobno, ale po zdjęciu kasety z koła można ją zamoczyć w odtłuszczaczu i wyszorować dokładniej niż gdy jest umieszczona na piaście.

Przy ponownym montażu kasety nie zapomnij wymienić przekładek pomiędzy zębatkami. Zębatki są tak skonstruowane, że pasują do piasty tylko w ściśle określonej orientacji, więc nie ma możliwości zainstalowania jednej z nich nieprawidłowo, tak jakby była odwrócona. 

Upewnij się również, że każde koło zębate jest zainstalowane od największego do najmniejszego. Po ponownym zamontowaniu wszystkich trybów na korpusie piasty dokręć kasetę, używając narzędzia kasetowego i klucza. Nie należy zbyt mocno dokręcać pierścienia blokującego kasety, ale nie należy też pozostawiać luzu. Po prawidłowym dokręceniu większość modeli zacznie sprawiać wrażenie, jakby się zapadały.

Zobacz również: Czyszczenie łańcucha rowerowego

Czy czyszczenie nowej kasety rowerowej jest konieczne?

Niektórzy rowerzyści pytają, czy kaseta w nowym rowerze musi być czyszczona. Jeśli kupisz fabrycznie nowy rower lub kasetę ze sklepu, będą one działać prawidłowo. Jeśli jednak nabyłeś rower używany, powinieneś odpowiednio wyczyścić kasetę, ponieważ nie wiesz, jak dobrze była ona utrzymywana przez poprzedniego właściciela.

Smarowanie kasety jest często zbędne, jeśli łańcuch jest odpowiednio nasmarowany. Odpowiednia ilość zostanie wtedy rozprowadzona na ząbki kasety podczas jazdy. Smarować należy jedynie gwint na pierścieniu blokującym, gdyż ułatwi to jego demontaż w celu przyszłego gruntownego czyszczenia lub wymiany.

Jak pozbyć się rdzy z kasety rowerowej?

czyszczenie kasety rowerowej

Ocet – Jeśli jest to wykonalne, zanurz zardzewiały element w occie na wiele godzin. Jeśli nie jest to możliwe, zawiń zardzewiałą część w szmatkę nasączoną octem i pozostaw w tym stanie na kilka godzin. Następnie rdzę można łatwo usunąć za pomocą szczotki.

Zobacz również: Prawidłowa pozycja na rowerze

Ile wytrzymuje Kaseta w rowerze?

Zalecamy wymianę kasety co dwie wymiany łańcucha, jeśli przestrzegasz planu konserwacji. Dla 99,9% konsumentów oznacza to konieczność wymiany kasety co 1-2 lata, w zależności od tego, jak często jeżdżą. Jeśli dojeżdżasz do pracy i jeździsz codziennie, twój okres wymiany będzie znacznie krótszy. Czyszczenie kasety rowerowej może wydłużyć żywotność.