Co daje pływanie – korzyści z pływania i efekty

Co daje pływanie? Być może słyszałeś, że lekarze rekomendują 150 minut umiarkowanych lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Pływanie jest fantastyczną techniką ćwiczenia całego ciała i układu sercowo-naczyniowego. Pływanie spala prawie tyle samo kalorii na godzinę co bieganie, ale bez nacisku na kości i stawy. Poznaj zalety pływania i dowiedz się, jak włączyć pływanie do swojej rutyny!

Co daje pływanie?

Trening całego ciała

Jakie korzyści przynosi pływanie? Jedną z największych zalet pływania jest to, że ćwiczy całe ciało, od stóp do głów. Pływactwo:

 • Zwiększa tętno bez obciążania organizmu, 
 • tonizuje mięśnie, 
 • rozwija siłę 
 • Poprawia wytrzymałość.

Aby urozmaicić sesję pływania, można stosować różne style pływackie, w tym:

 • Żabkę,
 • grzbiet,
 • stok boczny,
 • motylek,
 • styl dowolny.

Każde ćwiczenie koncentruje się na różnych partiach mięśni, a woda stawia lekki opór. Bez względu na styl pływania, używasz większości grup mięśniowych do napędzania ciała przez wodę.

Ćwiczenie układu sercowo-naczyniowego

pływanie co daje

Podczas gdy ćwiczysz swoje mięśnie, ćwiczysz również swój układ sercowo-naczyniowy. Pływanie wzmacnia serce i płuca. Pływanie jest tak korzystne, że według badań może nawet zmniejszyć niebezpieczeństwo nagłej śmierci. 

Według wiarygodnego źródła, w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia, pływacy mają o połowę mniejsze szanse na nagłą śmierć. Inne badania wykazały, że pływanie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i kontroli cukru we krwi.

Pływanie jest odpowiednie dla osób z urazami

Pływanie jest bezpieczną formą ćwiczeń dla osób z Artretyzmem, urazami i innymi schorzeniami, które sprawiają, że zajęcia o dużej intensywności stanowią wyzwanie.

Sport ten może potencjalnie złagodzić niektóre dolegliwości lub przyspieszyć powrót do zdrowia po wypadku. Po uprawianiu takich sportów jak pływanie, bieganie i jazda na rowerze, pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów zgłaszali znaczną poprawę w zakresie bólu i sztywności stawów, a także zmniejszenie ograniczeń fizycznych.

Jeszcze bardziej intrygujące jest to, że nie było żadnej różnicy między korzyściami obu grup. W związku z tym pływactwo wydaje się zapewniać wiele takich samych korzyści, jak powszechnie zalecane zajęcia na powierzchni

Pływanie stanowi dobrą alternatywę dla osób cierpiących na astmę

co daje basen

Wilgotna atmosfera krytych basenów sprawia, że pływanie jest idealną rozrywką dla osób cierpiących na astmę. Ponadto, specyficzne dla sportu ćwiczenia oddechowe, takie jak wstrzymywanie oddechu, mogą pomóc w zwiększeniu pojemności płuc i uzyskaniu kontroli nad oddychaniem.

Według niektórych badań, chemikalia używane do odkażania basenów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia astmy. Jeśli masz astmę, porozmawiaj o potencjalnych zagrożeniach związanych z pływactwem ze swoim lekarzem i jeśli to możliwe, poszukaj basenu, który wykorzystuje słoną wodę zamiast chloru.

Pływanie jest korzystne dla osób ze stwardnieniem rozsianym

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mogą potencjalnie skorzystać z pływania. Wypór wody daje kończynom wsparcie podczas aktywności. Dodatkowo woda oferuje lekki opór.

W jednym z badań osoby, które uczestniczyły w 20-tygodniowym programie pływackim, zauważyły znaczne zmniejszenie dyskomfortu. Osoby te wykazały również poprawę w ich kondycji i samopoczuciu.

Pływanie spala kalorie

jakie korzyści przynosi pływanie

Pływactwo jest skuteczną działalnością spalającą kalorie. Osoba ważąca około 70 kg spala w przybliżeniu 423 kalorie na godzinę podczas pływania okrążeń w umiarkowanym lub wolnym tempie. 

W bardziej intensywnym tempie ta sama osoba może spalić do 715 kalorii na godzinę podczas pływania. Osoba ważąca 90 kg, angażująca się w te same działania, będzie spalać od 530 do 880 kalorii na godzinę. Osoba ważąca 100 kg może spalić od 630 do 1,065 kalorii dziennie.

Pływanie poprawia sen

Pływanie może mieć zdolność do poprawy Twojego snu. Uczestnicy badania dotyczącego starszych osób z bezsennością zgłosili poprawę zarówno jakości życia, jak i snu po uczestnictwie w regularnej aktywności aerobowej.

Jest to fantastyczna wiadomość, ponieważ według renomowanego źródła ponad połowa starszych osób cierpi na bezsenność.

Pływanie jest dostępne dla szerokiej grupy osób z ograniczeniami fizycznymi, które sprawiają, że inne treningi, takie jak bieganie, są mniej pożądane. Może to sprawić, że pływanie będzie doskonałą opcją dla osób starszych, które chcą poprawić jakość swojego snu.

Pływanie poprawia nastrój

pływanie korzyści

Po zaangażowaniu się w 12-tygodniowy program pływania, mała próbka osób z demencją wykazała wzrost nastroju, jak ustalili badacze. Pływanie i ćwiczenia wodne są dobre nie tylko na poziomie psychologicznym dla osób z demencją. Ustalono, że ćwiczenia poprawiają nastrój również u innych osób.

Pływanie pomaga obniżyć stres

Badacze oceniali grupę pływaków tuż przed i po pływaniu. 42 respondentów ze 100 zgłosiło, że są smutni i doświadczają stresu z powodu szybkiego tempa życia. Liczba tych, którzy nadal zgłaszali uczucie niepokoju, zmniejszyła się do ośmiu po pływaniu.

Chociaż potrzebne są dodatkowe badania w tym zakresie, naukowcy uważają, że pływanie ma potencjał, aby być skuteczną i szybką metodą łagodzenia stresu.

Korzyści z pływania dla dzieci

korzyści z pływania

Każdego dnia dzieci potrzebują co najmniej 60 minut ćwiczeń aerobowych. Nie musi to być przykry obowiązek. Pływanie jest przyjemnym zajęciem, które nie musi być formalnym ćwiczeniem.

Twoje dziecko może uczestniczyć w zorganizowanych lekcjach pływania lub w drużynie pływackiej. Innym skutecznym sposobem na rozruszanie dzieci jest niezorganizowany czas spędzony na pływaniu.

Pływanie nie jest drogie

Pływanie może być bardziej ekonomiczną formą ćwiczeń niż inne, np. jazda na rowerze. Wiele basenów oferuje niedrogie karnety. Niektóre szkoły publiczne i inne placówki oferują darmowe lub lekcje pływania w zależności od dochodów.

Co daje basen – bezpieczeństwo pływania

Poniższe środki bezpieczeństwa podczas pływania mogą pomóc zmniejszyć ryzyko związane z pływaniem:

 • Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach do pływania, takich jak baseny i odgrodzone części jezior i innych zbiorników wodnych. Jeśli to możliwe, pływaj w miejscach, w których obecni są ratownicy.
 • Jeśli nie pływasz pod nadzorem ratownika, weź ze sobą towarzysza.
 • Rozważ zapisanie się na lekcje pływania, jeśli nie jesteś obeznany z tym sportem. Możesz zapisać się na kursy dostosowane do wieku.
 • Pływasz na zewnątrz? Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej 15 SPF, aby chronić swoją skórę. Należy również unikać pływania między godziną 10 a 16, kiedy słońce znajduje się w najwyższym punkcie na niebie.
 • Nawet jeśli nie jesteś spragniony, powinieneś pić wodę. Podczas pływania możesz czuć chłód od wody, ale możesz się odwodnić. Należy unikać napojów alkoholowych i kofeinowych.
 • W pobliżu wody należy stale obserwować dzieci. Nigdy nie pozwalaj dziecku pływać samodzielnie, aby zapobiec utonięciu.

Miesiąc chodzenia na basen – efekty

Możesz rzucić kilka kilogramów w ciągu zaledwie jednego miesiąca przez trening pływania w basenie. Jest to możliwe dzięki wydatkowaniu znacznej liczby kalorii podczas spożywania diety, która jest odżywcza.

Co daje pływanie – podsumowanie

co daje pływanie

Po opanowaniu podstaw, spróbuj pływać 20-40 minut w tempie, które utrzymuje tętno na wysokim poziomie. Pamiętaj, aby pić dużo wody i robić niezbędne odpoczynki. A przede wszystkim – baw się dobrze! Mamy nadzieję, że przydał Ci się nasz poradnik o tym, co daje pływanie. Sprawdź nasze inne wpisy!

Zobacz również: Co daje bieganie

Pływanie korzyści – FAQ

Po jakim czasie widać efekty pływania?

Efekty zaobserwujesz w ciągu kilku tygodni. Początkowo wyzwaniem może być dla Ciebie przepłynięcie 3-4 długości basenu. Jednak po dwóch miesiącach będziesz w stanie bez problemu przepłynąć 10 długości.

Ile razy w tygodniu pływać?

Pływacy na poziomie początkującym mogą pływać dwa do trzech razy w tygodniu. Pływacy czysto wyczynowi trenują średnio pięć do dziewięciu razy w tygodniu.

Czy basen rzeźbi ciało?

Pływanie jest doskonałe dla kształtowania sylwetki, nawet bez dodatku innych ćwiczeń. Pływanie należy do najbardziej efektywnych form ćwiczeń. Pływanie może nie tylko pomóc Ci schudnąć, ale może również tonować całe ciało i poprawić ogólny poziom sprawności.

Czy na basenie można zgubić brzuch?

Absolutnie możesz. Należy jednak zauważyć, że regularne pływanie nie jest ukierunkowane konkretnie na tłuszcz brzuszny. Spala raczej każdy nadmiar tłuszczu, który organizm zmagazynował na energię, niezależnie od tego, gdzie ten tłuszcz znajduje się na ciele.

Czy pływanie buduje pośladki?

Pływanie działa na Twoje pośladki inaczej niż jakikolwiek inny dostępny trening. A najwspanialsze jest to, że Twoje pośladki będą korzystać niezależnie od rodzaju, który wybierzesz. Każdy styl pływania wymaga ruchów nóg, więc Twoje nogi również staną się bardzo ukształtowane.