Ciekawostki o pływaniu – 16 najdziwniejszych, o jakich słyszałeś!

Ciekawostki o pływaniu są różne. Według wielu, pływacy mają nadludzkie umiejętności, ponieważ potrafią zrobić takie rzeczy, dla których większości jest niemożliwe. Te szesnaście faktów o pływaniu zmieni twoje spojrzenie na ten sport.

Pływanie ciekawostki – lista

Poniżej prezentujemy ciekawostki o pływaniu, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

1. Freediverzy są w stanie wstrzymać oddech na prawie 10 minut

Jak długo można pozostać bez oddechu? Jeśli jesteś jak większość osób, zaczynasz czuć się niekomfortowo po około 30 sekundach. Osoby o doskonałym zdrowiu i odpowiednio przeszkolone mogą wstrzymać oddech na co najmniej dwie minuty. Freediverzy jednak królują w tej kwestii. Są oni w stanie wstrzymać oddech nawet na 10 minut. Rekord świata we wstrzymywaniu oddechu należy obecnie do Stiga Severinsena i wynosi 22 minuty.

2. Dostanie się na olimpiadę jest prawie niemożliwe

Około 1 860 pływaków kwalifikuje się do prób olimpijskich. Jednak tylko 50 z nich, weźmie udział w olimpiadzie.

3. Pływacy są w stanie wyciągnąć palce stóp w kierunku ziemi

Ważna dla wydajności pływania jest elastyczność stóp i kostek, dlatego pływacy ciężko ćwiczą, aby zwiększyć swój punkt zbiegu. Pływacy są w stanie siedzieć z nogami rozłożonymi przed sobą i palcami skierowanymi do ziemi.

4. Żabka jest najstarszym stylem pływackim

Jaki jest Twój pierwszy styl, gdy wskakujesz do wody? Wiele osób uważa, że to „żabka” jest najstarszym stylem pływackim. Historia pływania sięga pierwszego wieku przed naszą erą.

5. Większość osób nie potrafi pływać

Ankieta z 2019 wskazała, że prawie połowa respondentów nie potrafi pływać. Tylko 55% ankietowanych odpowiedziała, że jest w stanie wykonać 5 podstawowych umiejętności pływackich.

6. Pływacy pocą się w basenie

ciekawostki o pływaniu

W wodzie pływacy pocą się tak samo, jak każdy inny sportowiec na lądzie. Nie przeprowadzono jednak wystarczających badań, aby określić, ile potu pływacy naprawdę wylewają w wodzie.

7. Najmłodsza zawodowa pływaczka na świecie miała zaledwie 10 lat

W 2015 roku, w wieku 10 lat, Alzain Tareq została najmłodszą zawodowo pływaczką na świecie, która wzięła udział w Mistrzostwach Świata. Bahrajńska młoda dama ścigała się z pływaczkami dwukrotnie starszymi od siebie. Przepłynęła 50 metrów stylem motylkowym w 41,13 sekundy.

8. Najstarsza pływaczka na świecie miała 100 lat

Kolejny rekord świata został ustanowiony w 2015 roku. Jego autorką była Mieko Nagaoka, która jest starsza od Tareqa o 90 lat i pochodzi z Japonii. Pierwszą stulatką, która ukończyła pływanie na 1500 metrów stylem dowolnym była Nagaoka.

9. Diana Nyad przepłynęła z Kuby na Florydę

Diana Nyad, w wieku 64 lat, stała się pierwszą osobą, która przepłynęła 160-kilometrowy dystans z Kuby na Florydę. Nyad próbowała pływać co najmniej sześć razy przed pobiciem rekordu.

10. Kobiety nie mogły uczestniczyć w Olimpiadzie do 1912 roku

Pływanie zostało dodane do programu olimpijskiego w 1908 roku, chociaż kobiety nie były dopuszczone do rywalizacji aż do 1912. W tym samym roku australijska pływaczka Fanny Durack została pierwszą kobietą, która zdobyła złoty medal w 90-metrowym stylu dowolnym.

11. Niektórzy pływacy na otwartych wodach załatwiają się w wodzie

Pewnie zastanawiałeś się nad tym. Tak, niektórzy pływacy na wodach otwartych załatwiali w wodzie. Trudno jest ustalić dokładną liczbę pływaków, którzy wypróżniają się w wodzie, ponieważ nikt nie przyzna się do tego.

Zobacz również: Co zabrać na basen

12. Golenie w pływaniu zwiększa wydajność

Pływacy golą się, aby zwiększyć swoją wydajność. Badania wykazują, że golenie zwiększa wrażliwość skóry pływaka w wodzie, w przeciwieństwie do popularnego przekonania, że pływacy golą się, aby zminimalizować opór powietrza i lepiej wyglądać w kostiumach. Nadświadomość pozwala pływakom „poczuć wodę” i jej ciśnienie, co umożliwia im odpowiednie dostosowanie techniki.

13. Dzieci mogą rozpocząć naukę pływania już w wieku 12 miesięcy

Rodzice mogą rozpocząć naukę pływania z dziećmi już w wieku 12 miesięcy. W 2009 roku prawidłowa nauka pływania zmniejszyła ryzyko utonięcia u dzieci w wieku od 1 do 4 lat o 88%.

Zobacz również: Pływanie w ciąży

14. Pływanie wymaga użycia praktycznie każdego mięśnia w ciele

Pływanie jest jedną z najbardziej wymagających fizycznie aktywności, mimo że wiele osób lekceważy je jako „prawdziwy sport”. Dlaczego? Pływanie to trening całego ciała. Pływanie rzeczywiście wymaga użycia większej partii mięśni niż piłka nożna.

15. Pływanie spala więcej kalorii

Pływanie spala więcej kalorii na godzinę niż ćwiczenia aerobowe takie jak jazda na rowerze i 30% więcej kalorii na godzinę niż bieganie. Wynika to przede wszystkim z jednoczesnego zaangażowania wszystkich grup mięśniowych i organów.

Zobacz również: Pływanie a odchudzanie

16. Pływanie poprawia nastrój

Co daje pływanie? Pływanie może być pomocne w leczeniu zaburzeń nastroju oraz ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Wynika to w dużej mierze z faktu, że pływanie może zarówno zmniejszyć lub obniżyć poziom stresu, a w rezultacie pomóc w walce z takimi stanami jak depresja.

Ciekawostki o pływaniu – podsumowanie

pływanie ciekawostki

Pływacy są dziwną grupą, ale w fantastyczny sposób. Kto może twierdzić, że zna choćby połowę pozycji z tej listy? Jeszcze lepiej, tylko wybrana garstka może twierdzić, że znała cokolwiek z tej listy. W tym wpisie poznałeś ciekawostki o pływaniu i zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi postami!

Zobacz również: Jak nauczyć się pływać