Bieganie z psem to fantastyczny sposób na wspólne spędzanie czasu, a jednocześnie utrzymanie obojga w świetnej kondycji. Sprawność fizyczna psów jest istotnym elementem ogólnego dobrego samopoczucia. Partner do biegania może być także wspaniałym źródłem motywacji. Zanim zaczniesz szkolić swojego psa, aby stał się idealnym towarzyszem do biegania, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Bieganie z psem – rasa i wiek

Przed rozpoczęciem treningu upewnij się, że Twój pies jest fizycznie zdolny do biegania na długich dystansach. Psy brachycefaliczne (o krótkich kufach), takie jak buldogi, powinny na przykład biegać tylko na krótkich dystansach.
Bieganie nie jest również zalecane w przypadku szczeniąt, ponieważ ich kości wciąż się rozwijają. W przypadku większości ras należy poczekać, aż pies osiągnie 1,5 roku.
Nawet w obrębie jednej rasy każdy pies ma odrębną osobowość i niektóre z nich będą chciały biegać bardziej niż inne. Weź pod uwagę usposobienie swojego psa, poszukaj informacji o jego rasie i zabierz go do weterynarza na badanie, aby upewnić się, że jest to dla niego bezpieczna aktywność.
Spacer przed bieganiem z psem
Zanim zaczniesz uczyć psa, aby biegał obok Ciebie, powinien on umieć chodzić na luźnej smyczy. Pies, który ciągnie smycz, jest nie tylko niewygodny, ale również niebezpieczny przy większych prędkościach.
Pamiętaj, że okolica jest pełna bodźców wpływających na zachowania twojego psa, takich jak wiewiórki i nietypowe zapachy. Jeśli więc chcesz, aby pies trzymał się blisko Ciebie, trzymając smycz w kształcie litery J, musisz go nagradzać. Aby zachęcić psa do trzymania smyczy w luźnej pozycji, używaj jedzenia, zabawek i pochwał.
Kiedy zaczniecie biegać razem, bardzo ważne będzie trzymanie psa po jednej stronie. Pies może się potknąć lub zaplątać nogi w smycz, jeśli będzie biegł przed Tobą lub ciągle zmieniał stronę.
Nie ma większej różnicy, którą stronę wybierzesz – lewą czy prawą – ale wybierz jedną i trzymaj się jej. Rozpocznij trening powolnym krokiem i pamiętaj o dawaniu nagród. Zawsze podawaj psu nagrody w pozycji, którą chcesz wzmocnić, a więc jeśli chcesz go mieć po lewej stronie, podawaj smakołyki tylko przy lewej nodze.
Bieganie z psem – prędkość
Teraz, gdy Twój pies delikatnie spaceruje z Tobą, nadszedł czas, aby zwiększyć tempo. Kiedy wychodzisz na spacer, warto mieć komendę, taką jak „idziemy”, który sygnalizuje psu, że czas iść dalej i rozpocząć spacer.
Aby poinformować psa, że czas zwiększyć tempo, użyj nowej komendy, takiej jak „biegnij” lub „szybciej”. Im więcej informacji na temat oczekiwań psa, tym lepiej będzie on na nie reagował.
Aby nauczyć psa biegania, przeplataj krótkie odcinki bieganiem lub spacerem. Po prostu wydaj komendę na krótko przed zwiększeniem prędkości, a następnie pochwal psa za to, że przyspieszył, aby dotrzymać Ci kroku. Podobnie możesz nauczyć psa komendy takiej jak „wolniej”, aby go spowolnić.
Zobacz również: Na czym polega bieganie z obciążeniem?
Jak biegać z psem i zwiększyć kondycję
Czas zadbać o kondycję psa, aby wiedział, że musi trzymać się u Twojego boku i dorównywać Ci szybkością. Twój pies, podobnie jak ludzie, musi stopniowo nabierać siły i wytrzymałości.
Zacznij od włączania do spacerów krótkich odcinków biegowych. Następnie, podczas każdego kolejnego spaceru, stopniowo zwiększaj ilość czasu spędzanego na bieganiu i zmniejszaj ilość czasu przeznaczonego na spacer. W ciągu kilku tygodni pies przyzwyczai się do biegania na dużych dystansach.
Pamiętaj o dniach przerwy
Dni regeneracji są niezbędne dla wszystkich, także dla psów! Kiedy Twój pies nie biega, zabierz go na spacer, aby jego stawy i mięśnie były sprawne i gotowe do następnego biegu.
Posłanie ortopedyczne, może pomóc zapewnić wsparcie stawom i złagodzić miejsca ucisku, aby Twój pies był gotowy na kolejną przygodę.
Bieganie z psem – bezpieczeństwo i przyjemność z biegu

Kiedy wreszcie pies został nauczony i przygotowany do tego, aby być Twoim towarzyszem podczas biegu, pamiętaj o następujących środkach ostrożności, aby zapewnić psiakom bezpieczeństwo i radość ze wspólnego treningu:
- Rozgrzej psa przed biegiem, a po biegu zapewnij mu odpoczynek, spacerując przez kilka minut.
- Zwracaj uwagę na pogodę. Psy nie wytrzymują upałów i wilgoci tak dobrze jak ludzie.
- Na spacerach noś ze sobą wodę i często podawaj ją psu.
- Pozwalaj psu na regularne przerwy, aby mógł odpocząć, załatwić się i cieszyć się otoczeniem.
- Pozwalaj psu wychodzić ze smyczy tylko tam, gdzie jest to bezpieczne, zgodne z prawem i tylko wtedy, gdy pies potrafi przywołać się do porządku w obecności czynników rozpraszających.
- Zwracaj uwagę na sygnały świadczące o tym, że pies ma już dość, takie jak ciężkie dyszenie lub pozostawanie w tyle za Tobą. Psy mogą biec nawet wtedy, gdy chcą się zatrzymać, aby zadowolić swojego właściciela.
Należy również pamiętać, że pies nie poci się przez skórę – zamiast tego dyszy, aby się ochłodzić. Zbyt mocne przemęczanie go może spowodować hiperwentylację i problemy z oddychaniem, dlatego pozwól psu zatrzymać się, kiedy zechce i unikaj dalszego pospieszania go.
Ty i Twój pies musicie być teraz zgranym zespołem i musisz zwracać uwagę na jego mowę ciała, ponieważ nie może Ci po prostu powiedzieć, kiedy ma już dość.
Bieganie powinno stać się radosnym i przyjemnym zajęciem dla Ciebie i Twojego psa, pozwalającym utrzymać dobrą kondycję fizyczną i będącym wspaniałym sposobem na zacieśnianie więzi, jeśli będziesz przestrzegać tych wskazówek.
Nie próbuj pobijania osobistych rekordów biegowych z pupilem
Zabranie ze sobą zwierzęcia może nie być najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na jak najszybszym czasie. Pamiętaj, że pies ma tendencję do częstego zatrzymywania się i wąchania podczas spacerów, co może być irytujące, jeśli się spieszysz, a zwłaszcza gdy jest na smyczy.
W razie potrzeby musisz być gotowy do zatrzymania się. Zamiast tego potraktuj bieganie z psem jako zdrowy, przyjemny sport, który możecie uprawiać razem we własnym czasie.
Bieganie z psem z odpowiednimi akcesoriami
Jeśli chodzi o sprzęt, Ty i Twój pies możecie nosić różne pasy i mocowania. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze będzie oczywiście to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze, ale ważne jest, aby nic nie ograniczało naturalnej mobilności Twojego psa podczas biegu.
Obroża może być bolesna dla szyi psa, ale niektóre szelki ograniczają ruchy ramion, dlatego dobrze się zastanów, jakie rozwiązania są najlepsze dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Bieganie z psem dla początkujących – uważaj na łapy
Przed rozpoczęciem programu biegania upewnij się, że paznokcie psa są krótkie i dobrze utrzymane. Długie paznokcie mogą powodować ból u psa podczas biegania. Kiedy pies stoi, jego paznokcie powinny być na tyle krótkie, aby nie dotykały podłoża.
Kiedy wracasz po biegu, sprawdź łapy psa, aby upewnić się, że nie odniósł żadnych ran lub skaleczeń. Zachowaj szczególne środki ostrożności podczas upałów, ponieważ łapy psa są podatne na oparzenia, a także podczas biegu po ścieżce, kiedy napotkasz więcej kamyków, gałązek i nierówności terenu.
Jeśli biegasz po śniegu, staraj się unikać dróg posypanych solą, która może uszkodzić psie łapy, a następnie rozregulować ich żołądki, jeśli będą lizać łapy po wejściu do środka.
Buty dla psów lub jednorazowe buty lateksowe mogą chronić łapy psa przed czynnikami drażniącymi – jeśli pies ich nie akceptuje, możesz również użyć wazeliny lub kremu z wazeliny.
Bieganie z psem – czy należy zwiększyć ilość karmy?

Z reguły nie trzeba zwiększać ilości karmy, jeśli wyprowadza się go na spacer dwa lub trzy razy w tygodniu. Nie ma też potrzeby zwiększania ilości białka; zawartość białka pomiędzy 21 a 24% jest w porządku.
Jak zawsze, najłatwiej jest obserwować psa – jeśli wydaje się, że jest bardziej głodny lub traci na wadze, można nieco zwiększyć porcje posiłków.
Niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości płynów przed, po, a czasem nawet w trakcie biegu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie chłodnej wody. Jeśli zdarzy Ci się biegać nad małą rzeczką, Twój pies z pewnością chętnie do niej wskoczy, zwłaszcza jeśli masz retrievera.
Jak biegać z psem – bądź rozważny
Bieganie z psem wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony właściciela, jak i psa. Czeka na Ciebie wiele czynników rozpraszających – ludzie, dzieci, inne psy, inne zwierzęta, samochody, motocykle… W związku z tym skoncentruj się na swoim psie, odkładając na bok swoje osobiste tempo lub ambicje związane z dystansem.
Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje Twojej niepodzielnej opieki, zwłaszcza na początku. Czy Twój pies lubi to robić, czy podąża za Tobą, czy też zostaje w tyle? Bardzo ważne jest, abyś właściwie obserwował swojego psa i nie przedkładał własnych biegowych emocji nad potrzeby psa.
Dlaczego warto biegać z psem?
Istnieje wiele danych, które pokazują, jak korzystny wpływ na zdrowie ma bieganie. Może pomóc Ci schudnąć, nabrać kondycji i zwiększyć wytrzymałość. Wykazano nawet, że może poprawić Twój nastrój. Nie wymaga też zakupu drogiego karnetu na siłownię.
To, co jest dobre dla Ciebie, jest również dobre dla Twojego psa. Pomoże mu schudnąć, jeśli jego stan ciała nie jest optymalny, nabrać mięśni i zachować zdrowie. Utrzymanie psa w dobrej kondycji i zdrowiu to najlepszy sposób na zaoszczędzenie przyszłych wydatków na weterynarza.
Jest to również świetny sposób na poprawę samopoczucia psa, ponieważ większość psów jest stworzona do biegania (choć niektóre rasy bardziej niż inne). Wszystkie uwielbiają widoki, dźwięki i zapachy natury, a czas spędzony z Tobą na spacerach będzie zawsze mile wspominany przez Twojego pupila.
Bieganie z psem może być rozwiązaniem, jeśli zaobserwowałeś, że pies zaczyna zachowywać się destrukcyjnie. Rasy aktywne, które są zamknięte w domu przez dłuższy czas, mogą się nudzić, co prowadzi do niewłaściwych zachowań. Zajęcie umysłu i ciała psa pomoże mu uwolnić nagromadzoną energię, a jednocześnie wzmocni waszą więź.
Jak często biegać z psem?
Pies powinien mieć zazwyczaj około godziny aktywności każdego dnia (niektóre rasy więcej, inne mniej), ale może to przybierać różne formy, takie jak zabawa w aportowanie, przeciąganie liny lub po prostu wielogodzinne bujanie się. Jeśli codziennie biegasz, ogranicz bieganie psa do 5 km dziennie.